Sztukateria w małym mieszkaniu - o czym warto pamiętać?

2021-03-12
Sztukateria w małym mieszkaniu - o czym warto pamiętać?

Sztukateria w małym mieszkaniu to zły pomysł? Absolutnie nie! Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby osiągnąć naprawdę stylowy i wysmakowany efekt. Przeczytaj poradnik przygotowany przez naszych ekspertów i skuś się na supermodną sztukaterię!

Sztukateria - co warto o niej wiedzieć?

Sztukateria, czyli stiuki, ornamenty i gzymsy jest elementem, który we wnętrzach pojawia się już od starożytności. Naprawdę popularna stała się w okresie renesansu i baroku, kiedy chętnie zaczęto ją stosować również w zupełnie prywatnych przestrzeniach. Chociaż pierwotnie wykonywano ją przede wszystkim z gipsu lub żywicy, dziś często wytwarzana jest ze styropianu zabezpieczonego specjalną powłoką ochronną, bądź z tworzyw sztucznych, takich jak polimery lub specjalny, opatentowany materiał ProFoam. Wśród współczesnych elementów dekoracyjnych, określanych wspólnym mianem sztukaterii, znajdują się zarówno listwy przypodłogowe, przysufitowe lub ścienne, jak i dekoracyjne rozety sufitowe czy ramy (na przykład montowane wokół obrazów lub luster). Te, które znajdziesz w naszej ofercie, są trwałe, łatwe w pielęgnacji, ale też… w aranżacji. Mogą być malowane farbą na dowolny kolor, co umożliwia ich dostosowanie do stylu pomieszczenia i panującej w nim kolorystyki.

Sztukateria w małym mieszkaniu - tych zasad powinieneś przestrzegać

Sztukateria na ścianę kojarzy się z widowiskowym wykończeniem wnętrza przestronnego, na przykład apartamentu w paryskim stylu czy hallu inspirowanego renesansowymi pałacami. Eksperci są jednak zgodni, że tego rodzaju dekoracje jak najbardziej pasują także do zdecydowanie mniejszych pomieszczeń. Mogą nie tylko podkreślać charakter wnętrza, ale też pełnić praktyczną rolę - jako estetyczne wykończenie posadzki czy sprytną metodę zamaskowania chociażby szczelin dylatacyjnych, czy nierówności w narożnikach pomieszczenia. W takim przypadku należy jednak zadbać o proporcje. Przede wszystkim staraj się unikać efektu przeładowania aranżacji nadmiarem dekoracji, bo zamiast wyczarować szykowną, wysmakowaną stylizację, zafundujesz sobie salon w kiczowatej estetyce. Jak zatem uniknąć wpadki? Im mniejsze pomieszczenie, tym prostsze wybieraj listwy i inne elementy sztukateryjne. W niewielkich salonach czy w kawalerce wystarczą wąskie, minimalistyczne listwy tworzące przykładowo ramkę wokół lustra. Pomaluj je na taki sam kolor jak ściany, a uzyskasz trójwymiarowy efekt, który optycznie nie pomniejszy pokoju i nie zapewni niekorzystnego efektu klatki.

Marzy Ci się rozeta dekoracyjna, ale obawiasz się, że finezyjnie rzeźbione kwiaty przytłoczą aranżację i sprawią, że sufit będzie się wydawał jeszcze niższy? Postaw na rozwiązanie typu 2w1, czyli oszczędną w formie sztukaterię na sufit, w której ukryjesz oświetlenie LED. Światło to zresztą kolejny ważny aspekt w rozmowie na temat zasadności wykorzystania sztukaterii w małym mieszkaniu. W końcu w nowoczesnych elementach typu listwy karniszowe z polistyrenu utwardzonego (czyli po prostu maskownice karnisza) można ukryć listwy oświetleniowe LED, które doświetlą wszystkie kąty i optycznie powiększą pomieszczenie. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Oczywiście, bo takie listwy ledowe się nie nagrzewają, a do tego są trwałe i łatwe w czyszczeniu. W zależności od potrzeb możesz je zawsze pomalować farbą na wybrany kolor.

Jeśli jesteś przekonany, że dekoracyjne listwy na całej długości ściany to za dużo, wystarczy, że zastosujesz je w jednym miejscu, na przykład tworząc za ich pomocą alternatywę dla ozdobnego wezgłowia łóżka czy zastępując nimi ramkę na grafikę. Tylko tyle wystarczy, żeby w sypialni albo w pokoju dziennym zrobiło się od razu bardziej stylowo. Sztukateria ścienna może być też ciekawym uzupełnieniem wystroju w mniej oczywistym miejscu, nawet takim jak łazienka (polecamy nasz wpis - Jaka sztukateria sprawdzi się w łazience) czy przedpokój. Tylko wyobraźnia Cię ogranicza!

Co jeszcze warto wiedzieć o elementach sztukateryjnych w niewielkich pomieszczeniach?

Co warto wiedzieć na temat montażu sztukaterii na ścianę czy sufit w małym pomieszczeniu? Przede wszystkim dokładnie oblicz, ile materiału potrzebujesz. Na szczęście nowoczesne elementy sztukateryjne z wytrzymałych tworzyw sztucznych możesz swobodnie dociąć za pomocą tradycyjnej ręcznej piły z drobnymi zębami, więc nie musisz się obawiać, że listwy będą za długie. Zwróć też uwagę na to, że w małym pomieszczeniu trudniej będzie ukryć różnego rodzaju niedociągnięcia powstałe podczas montażu. Mocując listwy przypodłogowe czy rozety sufitowe dekoracyjne koniecznie zwróć uwagę na estetykę i precyzję, pomagając sobie chociażby specjalnym klejem montażowym i wilgotną gąbką, którą “zdejmiemy” nadmiar preparatu. Warto też sięgnąć po specjalną masę szpachlową, dzięki której z łatwością można uzyskać niewidoczne połączenia.

Sztukateria w małym mieszkaniu w bloku? Dlaczego nie! Warto się skusić na tego rodzaju rozwiązanie, bo jest modne i eleganckie. Jeśli będziesz przestrzegać naszych porad, efekt na pewno będzie perfekcyjny.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel