Jak szybko odświeżyć wygląd sztukaterii?

2023-05-02
Jak szybko odświeżyć wygląd sztukaterii?

Listwy ścienne czy przypodłogowe wykonane z polisterynu można szybko odświeżyć. Są odporne na wilgoć, dzięki czemu bez problemu zmyjesz z nich większe zabrudzenia. Ponadto nie musisz kupować nowej sztukaterii, gdy zauważysz na starej drobne rysy czy pęknięcia. Odświeżanie wyglądu listew wymaga jednak znajomości pewnych podstaw. Sprawdź, jak przywrócić doskonały wygląd swojej sztukaterii i jakich błędów przy tym nie popełniać.

Dlaczego warto odświeżyć wygląd sztukaterii?

Sztukateria podnosi estetykę wnętrza, kiedy jest prawidłowo zamontowana, dobrana do stylu wnętrza i przede wszystkim znajduje się w doskonałym stanie. Wszelkie zabrudzenia, pęknięcia i zarysowania sprawiają, że wystrój staje się niechlujny, a cała misternie budowana aranżacja straszy, zamiast zachęcać do odpoczynku.

Estetyka wnętrza jego elegancja i prostota zależy właśnie od stanu listew ściennych czy przypodłogowych, które najczęściej ulegają uszkodzeniu lub zabrudzeniu. Dobrze widoczne są wszelkie ubytki farby na pomalowanych listwach, z których prześwituje biały kolor. Z kolei w drobnych pęknięciach czy ubytkach znacznie łatwiej kumuluje się brud, który swoim kolorem również zaczyna odcinać się na tle białych listew. Wszystko to skutecznie niszczy aranżację wnętrza, w której każdy szczegół i dekoracja ma ogromne znaczenie.

Jeśli zauważysz drobne mankamenty, nie oznacza to, że od razu musisz wymieniać sztukaterię. Odświeżanie wyglądu listew pozwoli Ci osiągnąć zadowalające efekty i jednocześnie ograniczyć wydatki na remont.

Rozwiązanie to przyniesie także korzyści dla środowiska. Znacznie lepiej jest naprawić uszkodzone przedmioty, niż kupować nowe. Dzięki temu zredukujesz procesy związane z produkcją czy ­­­­­­­­­utylizacją sztukaterii obciążające środowisko naturalne.

Jakie narzędzia i materiały są potrzebne do odświeżenia sztukaterii?

Odświeżenie wyglądu sztukaterii nie będzie wymagało od Ciebie specjalnych umiejętności czy narzędzi. Jest to czynności łatwa i szybka. Warto robić ją przynajmniej raz na rok, choć w dużej mierze zależy to od sposobu jej użytkowania. Zaniedbana i nieregularnie odkurzana sztukateria będzie wymagała częstszej renowacji. Listwy przypodłogowe w domach ze zwierzętami lub małymi dziećmi również szybciej ulegną zniszczeniu.

Sztukateria może zmienić swój wygląd i kolor pod wpływem grubej warstwy kurzu. Aby go zdjąć, wystarczy, że użyjesz delikatnej szmatki z mikrofibry. Przy większych zabrudzeniach, szmatkę nasącz delikatnym środkiem czyszczącym, np. do mebli czy podłóg.

W przypadku ubytków w farbie przygotuj miękki pędzelek o wąskiej końcówce do precyzyjnego nakładania farby i farbę, którą jest pomalowana sztukateria.

Jeśli zauważysz większe ubytki w sztukaterii, będziesz potrzebować specjalnej masy szpachlowej, papieru ściernego, a także szpachelki. W naszym sklepie internetowym znajdziesz akcesoria montażowe do sztukaterii, a także niezbędne produkty do jej renowacji. Możesz szybko uzupełnić swoją skrzynkę z narzędziami i przeprowadzić efektywne odświeżanie wyglądu listew.

Najczęściej popełniane błędy podczas odświeżania sztukaterii

Odświeżenie wyglądu sztukaterii niby nie jest trudne, a jednak jest procesem, podczas którego można popełnić wiele błędów. O czym szczególnie należy pamiętać?

  • użycie zbyt mocnych środków czyszczących – listwy z tworzywa sztucznego są wrażliwe na mocniejszą chemię. Pamiętaj, aby do ich czyszczenia używać łagodnych środków czyszczących;
  • zbytnie zawilgocenie listew z MDF – listwy z MDF pokryte są warstwą lakieru, która chroni je przed wilgocią, jednak od spodu, na łączeniach czy w miejscach uszkodzenia warstwy lakieru do wnętrza listew może przedostawać się woda. Przy zbyt dużym zmoczeniu listew może dojść do rozpulchniania miazgi drzewnej i powstawania nieestetycznych wybrzuszeń;
  • użycie gruboziarnistego papieru ściernego do wyrównywania szpachli – po nałożeniu szpachli na ubytki w sztukaterii należy jej nadmiar usunąć za pomocą szpachli. Po wyschnięciu wyszlifuj powierzchnię szpachli za pomocą papieru o małej gradacji, tak, aby powierzchnia sztukaterii była gładka i równa. W przeciwnym razie powstaną nieestetyczne uwypuklenia;
  • nie zabezpieczenie ścian przed malowaniem – użycie taśm malarskich do zasłonięcia ścian i podłogi jest niezwykle ważne przy malowaniu czy uzupełnianiu warstwy farby. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jak pomalować sztukaterię w nowoczesnym wnętrzu, aby nie popełnić innych błędów;
  • brak lakieru na naprawianej powierzchni – jeśli sztukateria ma gładką i błyszczącą powierzchnię, prawdopodobnie pokryta jest dodatkową warstwą lakieru. Po przeprowadzeniu niezbędnych napraw pamiętaj, aby uzupełnić warstwę lakieru.

Sztukateria dostępna w naszym sklepie z powodzeniem może być poddawana procesom renowacji. W ten sposób wydłużysz żywotność listew i zadbasz o estetykę sztukaterii i tym samym całej aranżacji wnętrza. Szukasz wysokiej jakości listew, akcesoriów montażowych czy produktów do renowacji sztukaterii? Znajdziesz je w naszym sklepie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel