Jak pomalować sztukaterię w nowoczesnym wnętrzu?

2021-05-17
Jak pomalować sztukaterię w nowoczesnym wnętrzu?

Materiał, z którego obecnie wyrabia się sztukaterię, bez problemu możesz malować. Dzięki temu jej oryginalny biały kolor pokryjesz dowolną barwą i dopasujesz do aranżacji swojego wnętrza. Jak wykorzystać tę możliwość i stworzyć nowoczesny wystrój sypialni lub salonu?

Sztukateria – jak ją malować?

Elementy sztukaterii dostępne w naszym sklepie wykonane są w większości z trwałego polistyrenu. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Dodatkowo pokrywa go powłoka poprawiająca przyczepność farby. Przy wyborze listew przypodłogowych warto wybrać listwy do malowania. Wówczas szybko pokryjesz je dowolnym kolorem. Twoje możliwości aranżacyjne wnętrza wzbogacą nowe koncepcje i pomysły na łączenie kolorów.

W jaki sposób jednak malować listwy i o czym należy pamiętać? Sztukateria, którą znajdziesz w naszym sklepie, jest niezwykle łatwa w montażu. Polistyren jest materiałem, który z łatwością przytniesz do wymaganych rozmiarów. Listwy są lekkie, dzięki czemu możesz je trwale przykleić do ściany za pomocą kleju. Przed malowaniem jednak poczekaj, aż klej dobrze wyschnie. Jego nadmiar wypływający spod listwy koniecznie zetrzyj mokrą ścierką.

Przy montażu listew użyj kleju montażowego oraz na łączenia kleju do łączeń, a po jego wyschnięciu polecana przez nas do zastosowania jest elastyczna masa szpachlowa. Dzięki temu uzyskamy idealne połączenia przed malowaniem. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy listwa będzie miała inny kolor niż ściana. Wówczas wszelkie szczeliny będą o wiele bardziej widoczne. Po szlifowaniu oraz starannym odpyleniu powierzchni, Twoja sztukateria jest gotowa do malowania na dowolny kolor!

Możesz użyć farb akrylowych lub lateksowych. Są to najpopularniejsze produkty używane do malowania ścian. Metodę malowania dobierz do swoich umiejętności. Równie dobrze możesz to zrobić za pomocą pędzla, co pistoletu natryskowego. Pamiętaj o oklejeniu taśmą ściany, jeśli malujesz listwy na inny kolor. Równie dobrze możesz pomalować je przed przyklejeniem.

Listwy ścienne do malowania – inspiracje

Jak malować listwy ścienne, żeby jak najlepiej wykorzystać te możliwość? Obecnie ten element sztukaterii jest bardzo popularny w nowoczesnych wnętrzach, w aranżacjach w stylu nowojorskim, eklektycznym czy glamour. Najczęściej używane są listwy ścienne proste, z których układa się ozdobne ramy na ścianie. Najbardziej elegancki efekt daje pomalowanie ich na ten sam kolor co ścianę.

Listwy ścienne ułożone w proste ramy są schludną i ciekawą dekoracją. Warto je więc układać na pustych ścianach nieosłoniętych meblami. Doskonale wyglądają we wnętrzach o wysokim suficie. Jednak także w niskich mieszkaniach listwy ułożone pionowo mogą optycznie podwyższyć sufit.

We wnętrzach glamour charakteryzujących się obfitością różnych dekoracji, świetnie będą prezentowały się narożniki ozdobne do listew ściennych. Wówczas pustą ramę wzbogacisz dodatkowym akcentem dekoracyjnym. W naszym sklepie znajdziesz narożniki o wzorach geometrycznych, a także z rozbudowanym motywem kwiatowym.

Ramy wykonane ze sztukaterii nie muszą być wcale puste. Równie dobrze w ten sposób możesz wykonać ozdobną ramę do lustra, wykończysz nimi także wnęki okienne czy futryny drzwi. W ramach świetnie będzie wyglądał ozdobny kinkiet czy obraz. W sypialni możesz za pomocą ram ułożonych z listew otoczyć np. wiszące kinkiety spełniające funkcję lampki nocnej. Z kolei w salonie w większej ramie możesz umieścić telewizor.

Dekoracyjne rozety sufitowe – sposoby wykorzystania

Rozety sufitowe dekoracyjne wykonane są z wytrzymałej i lekkiej pianki poliuretanowej. Materiał ten możesz swobodnie pokryć dowolną farbą i nadać mu pożądanego koloru. Elementy te zazwyczaj mają skomplikowane wzory, pełne większych i mniejszych żłobień. Z tego względu najlepiej użyć do ich malowania metody natryskowej. Wówczas będziesz miał pewność, że każdy fragment rozety jest dobrze pokryty farbą.

Rozety można wykorzystać w klasyczny sposób, jako sufitową dekorację lampy wiszącej. Wówczas element ten ozdabia powierzchnię sufitu wokół kabla. Równie dobrze możesz przykleić ją na suficie, ale obok lampy i nie ograniczać się do jednej, a przykleić na nim kilka rozet o różnej wielkości i odmiennym wzorze. Tak oryginalną dekorację możesz zobaczyć w wielu współczesnych wnętrzach. Najczęściej stosuje się ją w pomieszczeniach utrzymanych w stylu eklektycznym.

Sufit zazwyczaj jest biały, więc i rozeta powinna być utrzymana w tym kolorze. Jednak na ścianie możesz pokryć ją już dowolnym kolorem. Jeśli chcesz, aby była subtelną dekoracją ścienną, pokryj ją tą samą farbą co ścianę. Z kolei, jeśli marzy Ci się wyraźny akcent dekoracyjny – pokryj ją kolorem kontrastującym z tłem.

Malowanie sztukaterii wykonanej z tworzyw sztucznych jest niezwykle proste. Dzięki temu możesz osiągnąć efekty aranżacyjne o wiele ciekawsze i wykraczające poza standardowe ramy danego stylu. Równie dobrze możesz malować listwy przypodłogowe, rozety i listwy ścienne. Jeśli chcesz w swoim salonie pomalować sufit na inny kolor niż biały – koniecznie pomaluj też swoje listwy przysufitowe. Proste, a efektowne!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel