Trend alert: sztukateria. Unowocześnione zastosowania i inspiracje

2020-11-11
Trend alert: sztukateria. Unowocześnione zastosowania i inspiracje

Jak udowadniają dziś projektanci – sztukateria nie jest przeżytkiem minionej epoki. Wiele modnych aranżacji wykorzystuje w najróżniejszy sposób listwy sufitowe, ścienne czy rozety. Niektóre z nich zyskują nawet całkiem nowe zastosowanie. Jeśli zastanawiacie się jak, wykorzystać sztukaterię we własnym domu, poniżej znajdziecie garść inspiracji. 

Listwy przysufitowe – doskonałe wykończenie problematycznych miejsc

Sztukateria nie musi od razu kojarzyć się z przepychem wnętrz barokowych i nudnym klasycyzmem. Doskonale wygląda także w nowoczesnych aranżacjach industrialnych czy glamour. Sztukateria głównie spełnia funkcję dekoracyjną. Jednak dzięki niej możesz również obniżyć wizualnie sufit lub go podnieść. Jak tego dokonać?

Będą Ci potrzebne listwy przysufitowe. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się gładsze modele z mniejszą ilością żłobień. W aranżacjach glamour możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybrać modele ozdobniejsze. W kamienicach wnętrza zazwyczaj są wyższe. Jeśli chcesz zniwelować nieco tę wysokość, zamontuj szerokie listwy sufitowe i pomaluj je na kolor sufitu – najlepiej biały. Wówczas nieco go obniżysz. Jeśli jednak chcesz podnieść sufit – pomaluj je na kolor ścian. 

Listwy pomogą Ci także pięknie wykończyć to problematyczne miejsce na styku sufitu i ściany. Zawsze sprawia ono problemy nie tylko przy wykańczaniu gipsówką, ale także przy malowaniu. Dzięki listwie ukryjesz wszystkie niedociągnięcia powstałe podczas remontu i będziesz mógł cieszyć się perfekcyjnym wykończeniem ścian. 

Sztukateria zamontowana w tym miejscu może również ukryć dodatkowe podświetlenie. Listwy sufitowe LED pozwolą Ci pięknie wyeksponować ścianę pokrytą dekoracyjnym tynkiem czy tapetą. Ponadto zapalone wieczorem dadzą delikatne, przytłumione światło i wprowadzą do wnętrza przytulny klimat.

Listwy ścienne – ozdoba sama w sobie

Sztukateria na ściane ułożona w prostokąt lub kwadrat od razu kojarzy się z klasycznymi przestrzeniami. Wnętrza w stylu angielskim wypełnione ciężkimi drewnianymi meblami chętnie przyjmą tego rodzaju dekoracje ścienne. Jednak równie dobrze będą pasowały w aranżacjach glamour czy nawet industrialnych. Najlepiej wyeksponowane będą we wnętrzach wysokich. Wówczas warto poeksperymentować ze stylem industrialnym czy nowojorskim. Element ten niesie ze sobą wiele ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. 

Listwy ścienne możesz pozostawić białe. W ten sposób będą mocno odznaczać się na tle kolorowej ściany. Staną się ozdobą samą w sobie. Zarezerwuj im jednak miejsce na pustej ścianie, aby były dobrze widoczne i niezasłonięte przez meble. To doskonałe rozwiązanie do aranżacji minimalistycznych i przestronnych wnętrz. 

Możesz je również pomalować na kolor ściany, wówczas będą mniej widoczne. Staną się więc subtelniejszą ozdobą pomieszczenia. Z powodzeniem możesz umieścić w ich wnętrzu ozdobne kinkiety, kwietniki czy obrazy. We wnętrzach glamour listwy te mogą pięknie zastąpić ramę lustra. Dzięki temu staną się one integralną częścią ściany i wizualnie powiększą wnętrze. 

Ten rodzaj sztukaterii może nieść ze sobą wspaniałe efekty dekoracyjne. Dzięki niej możesz wprowadzić do swojego wnętrza inne materiały wykończeniowe. Listwami ściennymi możesz odgrodzić fragment ściany pokryty tapetą we florystyczne wzory lub kolorowym tynkiem strukturalnym. Jak widzisz, dekoracje ścienne wcale nie muszą ograniczać się do obrazów i plakatów. 

Lamperia w nowoczesnym wydaniu

W niskich wnętrzach lub ciasnych korytarzach listwy ścienne można ułożyć na kształt nowoczesnej lamperii. Oczywiście tym razem nie będziemy jej wykańczać drewnianymi panelami czy farbą olejną, choć i takie rozwiązania mają dziś swoje nowoczesne odsłony. Wystarczy jednak, że listwy odgrodzą inny kolor ściany – najlepiej ciemniejszy. Wówczas wizualnie poszerzysz wąski korytarz. 

Sztukateria ułożona na wysokości ok. 120 cm może jedynie zaakcentować obecność lamperii. Wówczas pomaluj tylko listwy na ciemniejszy kolor, a odgrodzony fragment ściany na ten sam kolor, co jej pozostała część. Dzięki temu uzyskasz nieco delikatniejszą ozdobę, która doskonale odnajdzie się w standardowych i niskich pomieszczeniach. 

Rozety sufitowe nie tylko na sufit

Sztukaterię sufitową można wykorzystać nie tylko do ozdoby sufitu, choć i to rozwiązanie znajdzie swoje miejsce w nowoczesnych aranżacjach. Dzięki rozetom możesz oddzielić strefę jadalnianą od aneksu kuchennego. Wystarczy pod lampę sufitową umieszczoną nad stołem zamontować rozetę. Jej styl niech pasuje do reszty pomieszczenia. 

Rozety świetnie zdobią pustą zazwyczaj przestrzeń sufitu. Możesz pomalować je na biały kolor bądź nadać im kolor ścian. Dzięki temu uzyskasz wyraźny akcent dekoracyjny. Rozety sprawdzą się nie tylko na suficie pod lampami. Dziś projektanci proponują umieszczenie ich na ścianie. Mogą wówczas stać się oryginalną ozdobą ścienną. Doskonale będzie wyglądać zarówno pojedyncza, większych rozmiarów rozeta, jak i zbiór niewielkich rozet różnej wielkości i stylu.

Sztukateria także i dziś może nadać pomieszczeniom ciekawego wyglądu - pomoże je estetycznie wykończyć i udekorować. Niebanalne rozwiązania aranżacyjne proponują zarówno listwy ścienne, jak i rozety sufitowe dekoracyjne. Ich nieoczywiste umiejscowienie pozwoli Ci zyskać  oryginalną dekorację wnętrza. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel