Sztukateria we wnętrzach - najczęściej popełniane błędy

2021-03-24
Sztukateria we wnętrzach - najczęściej popełniane błędy

Sztukateria może być naprawdę pięknym elementem aranżacji wnętrza, dodającym klasy albo optycznie modelującym przestrzeń. Zanim jednak zdecydujesz się na elementy sztukateryjne, koniecznie sprawdź, jakich błędów warto się przy okazji wystrzegać. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę tych, które popełniane są najczęściej.

Sztukateria - co warto wiedzieć na wstępie?

Sztukateria to różnego rodzaju dekoracyjne elementy w postaci rozet, gzymsów oraz listwy przypodłogowe bądź naścienne, które zaczęły pojawiać się na elewacjach budowli już w starożytności. W renesansie i baroku przeniosły się również do wnętrz, zdobiąc między innymi pałacowe halle i alkowy. Współcześnie elementy sztukateryjne znów są na topie - dodają pomieszczeniom klasy, ale też przy okazji pełnią praktyczną funkcję (na przykład maskując niedoskonałości czy kable). Dziś sztukaterii nie wykonuje się już za pomocą technik odlewniczych z gipsu, ale z bardzo nowoczesnych materiałów sztucznych - lekkich, wytrzymałych, przyjaznych w użytkowaniu i montażu. Ten, wbrew pozorom, wcale nie jest taki trudny - wystarczy odrobina precyzji i dobry klej montażowy. Wiele osób boi się jednak zastosować w swoim salonie, jadalni czy sypialni sztukaterię w obawie przed popełnieniem błędu. Jakie wpadki zdarzają się najczęściej początkującym i jak je omijać? Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie czytaj dalej!

1. Brak odpowiedniej estetyki

Jak zamontować listwy przysufitowe, przypodłogowe czy ścienne? To naprawdę łatwizna, jednak wymagająca od Ciebie odrobiny precyzji i zachowania estetyki. Nie ma nic gorszego niż niedbale zamontowane elementy, które mają nawiązywać do pełnego przepychu, pałacowego stylu. Co więc robić, żeby uniknąć takich błędów? Wystarczy, że dokładnie wyliczysz, jakiej długości elementy potrzebujesz, a następnie uważnie dotniesz je za pomocą piłki do drewna czy metalu, koniecznie takiej z drobnymi zębami. Musisz wiedzieć, że z powodu czynników zewnętrznych, takich jak np. wilgoć w pomieszczeniu, pomiędzy kolejnymi listwami, jakie przyciąłeś i dopasowałeś do siebie, mogą pojawić się z czasem widoczne szczeliny. Żeby zminimalizować tego typu mankamenty, które odbierają wnętrzu estetyczny charakter, zastosuj do zasłonięcia przejść między listwami specjalną elastyczną masę szpachlową. Przy samym montażu wykorzystaj masę montażową, a jej wypływający spomiędzy listew nadmiar usuwaj na bieżąco, na przykład wilgotną ściereczką. Nigdy też nie spiesz się podczas docinania materiału czy jego montowania - lepiej poświęcić na to nieco więcej czasu, ale uzyskać naprawdę zadowalający efekt.

2. Elementy sztukateryjne, które nie pasują do stylu wnętrza lub jego metrażu

Nie da się ukryć, że chociaż sztukateria jest szalenie modna, efektowna i pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty, bywa dość trudna “w obsłudze”. Niewłaściwie dopasowana do metrażu pomieszczenia, jego charakteru czy chociażby zgromadzonych w nim mebli, może dać efekt odwrotny od zamierzonego: zamiast aranżacji z klasą uzyskasz wystrój kiczowaty i przesadnie “nowobogacki”. Jak uniknąć takiego błędu? Pamiętaj, że im mniejsze wnętrze, tym prostsze powinny być zastosowane w nim elementy sztukateryjne. W kawalerce wystarczy kilka listew dzielących ścianę na pola czy jedna minimalistyczna rozeta sufitowa dekoracyjna. W nowoczesnych salonach zamiast dekoracji rzeźbionych, postaw na listwy oświetleniowe LED, które lepiej się wpiszą w zastany klimat. Wybrane przez Ciebie ozdoby montowane na ścianach, przy podłodze czy suficie, powinny być zrównoważone, tworząc harmonijną i wysmakowaną całość.

3. Źle dobrana kolorystyka

Jakiego koloru powinna być sztukateria w pomieszczeniach? Cóż, tu wszystko zależy od proporcji, a przede wszystkim - od metrażu, jakim dysponujesz. W mniejszych wnętrzach zdecydowanie stawialibyśmy na listwy czy rozety pomalowane dokładnie w takim samym kolorze jak ściana, na przykład białym, kremowym czy popielatym (wymieniamy akurat te odcienie, bo optycznie powiększają przestrzeń). Jeśli jednak posiadasz duży salon, któremu chcesz dodać charakteru, możesz zainspirować się stylem wnętrz z paryskich kamienic, w których biała sztukateria kontrastują z ciemniejszymi ścianami, na przykład utrzymanymi w szarej czy szaro-błękitnej tonacji. Niezależnie od tego, co zaplanujesz, nowoczesna sztukateria, taka jak ta, którą znajdziesz w naszej ofercie, umożliwi Ci różne rozwiązania. Listwy czy rozety pokryte są specjalną powłoką, dzięki której docelowa farba lepiej się będzie trzymać i dłużej pozostanie odporna chociażby na odpryskiwanie.

Sztukateria może być fantastycznym dodatkiem do wnętrz, który urozmaici ściany, doda pomieszczeniu szyku, ale też zasłoni kable od telewizora albo zamaskuje nierówne ściany. Absolutnie nie obawiaj się stosowania elementów sztukateryjnych we wnętrzu - po prostu uważaj na to, co opisaliśmy na naszej liście najpopularniejszych błędów, a żadna wpadka przy montażu sztukaterii nie będzie Ci straszna!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel