Sztukateria na ścianie przy schodach – przepis na stylową ozdobę

2022-10-14
Sztukateria na ścianie przy schodach – przepis na stylową ozdobę

W każdym domu są przestrzenie i miejsca, których aranżacja jest szczególnie ważna. Jednym z nich jest właśnie ściana przy schodach. Jej dekoracja nie jest zazwyczaj pierwszą potrzebą, dlatego na długi czas po gruntownym remoncie pozostaje pusta i bez wyrazu. Czas najwyższy to zmienić i w pełni wykorzystać jej potencjał dekoracyjny. Sztukateria na ścianie przy schodach zapewni Ci niezakłócony ciąg komunikacyjny i doskonały efekt. Zobacz, jak może wyglądać Twoja ściana przy schodach. Pomysły na aranżację znajdziesz w naszym artykule!

Ściana przy schodach – jak zaaranżować ją w ciekawy sposób?

W domach dwupiętrowych zawsze znajdują się schody. To one pozwalają dostać się na kolejną kondygnację budynku. Stanowią więc jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych, którymi domownicy będą poruszać się nawet kilka razy dziennie. Ściana przy schodach, podobnie jak ściany korytarzy w mieszkaniach jednopiętrowych stanowią miejsce o bardzo dużym potencjale dekoracyjnym. Szczególnie dużo możliwości dekoracyjnych wpływających na całą aranżację piętra masz w przypadku schodów niezabudowanych. Pojedyncze stopnie przymocowane do ściany zapewniają dostatecznie dużo prześwitu, przez który widoczna będzie wyraźnie udekorowana ściana przy schodach.

Inspiracje na jej udekorowanie mogą przynieść ciekawe materiały wykańczające. Ruda cegła na ścianie, panele 3D czy ozdobna tapeta pozwolą Ci ciekawie wykończyć ścianę i jednocześnie wprowadzić wyraźny akcent dekoracyjny. Świetnym pomysłem może być także sztukateria.

Dlaczego właśnie sztukateria?

Sztukateria na ścianie przy schodach jest efektownym sposobem na dekorację. Obecnie do wyboru masz wiele ciekawych wzorów listew naściennych i przypodłogowych, które z łatwością dopasujesz do każdego stylu aranżacyjnego. Gładkie listwy będą idealnie uzupełniały wystrój nowoczesny, z kolei do tradycyjnego czy glamour możesz wybrać modele o większej dekoracyjności, zdobione motywami roślinnymi czy geometrycznymi.

Sztukateria nowoczesna dostępna w naszym sklepie jest łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ wykonana jest z trwałego i odpornego na wilgoć polistyrenu. Ponadto jej montaż jest bardzo prosty. Sztukateria zapewnia Ci wiele możliwości dekoracyjnych. Możesz stworzyć z niej ozdobne ramy lub lamperię. Elegancko wykończy granicę dwóch różnych materiałów wykańczających czy nawet oświetlisz za jej pomocą schody, aby zwiększyć bezpieczeństwo domowników po zachodzie słońca. Sztukateria na ścianie nie zajmuje przestrzeni schodów, nie odstaje zanadto od ściany i nie zakłóca ciągu komunikacyjnego. Korzystanie ze schodów będzie za to o wiele przyjemniejsze, jeśli ścianę ozdobisz ciekawym materiałem wykańczającym, obrazami lub fotografiami umieszczonymi w dekoracyjnych ramach lub oryginalnie podświetlisz stopnie.

Sztukateria na ścianie przy schodach – 3 inspirujące aranżacje

Zastanawiasz się, jak może wyglądać w Twoim domu ściana przy schodach? Pomysły na aranżacje znajdziesz poniżej. Mamy nadzieję, że zainspirują Cię do samodzielnego udekorowania tej wyjątkowej przestrzeni w domu.

Minimalizm i elegancja

Jeśli w Twoim mieszkaniu panuje styl minimalistyczny, dekorację ściany przy schodach również powinien on charakteryzował. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się nowoczesna lamperia. Do jej stworzenia wykorzystaj listwy naścienne. Równolegle do linii schodów poprowadź prostą listwę na wysokości ok. 120 cm od podłogi. Dół ściany możesz wykończyć eleganckimi ramami ułożonymi z listew, a górę ciemniejszym kolorem ściany, który powtórzy się w aranżacji salonu. Listwy świetnie będą prezentować się także na gładkiej, białej ścianie. Możesz wówczas pomalować je na inny kolor, aby stały się widoczniejsze.

Nowoczesna aranżacja z użyciem światła

Sztukateria na ścianie przy schodach posłuży Ci także do oświetlenia stopni. W tym wypadku wykorzystaj listwy ścienne LED, w których umieścisz taśmę LED. W ten prosty sposób zwiększysz bezpieczeństwo domowników podczas poruszania się po schodach po zachodzie słońca. Zyskasz także efektowną dekorację ściany przy schodach.

Sztukateria na ścianie z taśmą LED może być umieszczona równolegle do linii schodów. Możesz także okalać nią każdy stopień osobno. Obie metody pozwolą Ci uzyskać ciekawą dekorację. Listwy LED posłużą Ci także do oświetlenia materiału wykańczającego ścianę np. rudą cegłę w aranżacjach industrialnych. Wówczas listwy naścienne możesz umieścić znacznie wyżej, a pod nimi dodatkowo powiesić ciekawe grafiki lub rodzinne fotografie.

Dekoracyjne ramy glamour

Listwy naścienne posłużą Ci także do stworzenia dekoracyjnych ram. To rozwiązanie jest bardzo dobre, gdy sztukateria na ścianie w salonie również ułożona jest w podobny sposób. Dekoracyjne ramy ze sztukaterii są charakterystyczne dla stylu glamour. Na ścianie przy schodach możesz je dodatkowo uzupełnić ozdobną tapetą z ciekawą strukturą lub lustrami.

Sztukateria na ścianie przy schodach pozwoli Ci stworzyć wyjątkowe dekoracje podkreślające styl aranżacyjny innych pomieszczeń w domu. W naszym sklepie internetowym znajdziesz spory wybór listew naściennych zarówno gładkich, jak i mocno dekoracyjnych. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jeszcze wykorzystać sztukaterię, koniecznie sprawdź nasze pomysły: sztukateria na ścianę w sypialni - jak ją wykorzystać?

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel