Sztukateria, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o stylowym sposobie na aranżację Twojego wnętrza

2020-08-18

Sztukateria, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o stylowym sposobie na aranżację Twojego wnętrza

Po latach niebytu i swego rodzaju “zapomnienia”, elementy sztukateryjne ponownie zyskały zainteresowanie Polaków. Zarówno designerzy, projektanci, jak i osoby aranżujące wnętrza “na własną rękę”, coraz chętniej decydują się na to, aby to właśnie sztukateria zdobiła przestrzeń ich domów czy mieszkań, a nawet lokali użytkowych.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest sztukateria, pod jakimi rodzajami występuje, a przede wszystkim poznasz najważniejsze zalety, dzięki którym powinna znaleźć się także u Ciebie!

Sztukateria i jej definicja

Do grupy elementów sztukaterii zaliczamy wszelkiego rodzaju produkty dekoracyjne, które poza walorami estetycznymi, w wielu przypadkach oferują także (bardziej lub mniej ukryte) funkcjonalności. A są nimi przede wszystkim:

  • Listwy sufitowe (przysufitowe) - odpowiadające za wprowadzanie do wnętrz designu, jak i ukrywanie ewentualnych niedociągnięć czy nierówności. Dodatkowo, bardzo często wykorzystuje się je także do maskowania szyn oraz karniszy.
  • Listwy podłogowe (przypodłogowe) - podobnie, jak powyższe - podkreślające styl danego pomieszczenia i pozwalające ukrywać pewne niedociągnięcia. Ponadto, sprawdzają się doskonale jako elementy maskowania kabli, przewodów oraz większych części instalacji.
  • Listwy ścienne - w przeciwieństwie do pozycji wymienionych powyżej - ich głównym i w zasadzie jedynym zadaniem jest dbanie o styl. Tego rodzaju sztukateria ma po prostu dobrze wyglądać i wpływać na to, jak prezentuje się dana przestrzeń.
  • Rozety – te produkty również montuje się tylko w jednym, konkretnym celu – poprawianiu wyglądu wybranego pomieszczenia. Ich głównym przeznaczeniem jest instalacja na suficie, jednak coraz częściej można je spotkać również jako elementy zdobiące ściany.

Wszechstronność, dzięki której sztukateria wzbogaci każdą przestrzeń

Niebywałą zaletą jest również fakt, że sztukateria ma praktycznie nieograniczone zastosowanie. Z powodzeniem zamontujesz ją w salonie, pokoju dziennym sypialni czy holu. Jednak jej przeznaczeniem mogą być również mniej oczywiste pomieszczenia – takie, jak: kuchnia, jadalnia, pokój dziecięcy, a nawet łazienka.

Mnogość rozmiarów, które dopasujesz do swoich potrzeb i możliwości pomieszczeń

Listwy ścienne, podłogowe, sufitowe, a nawet rozety. Każda z tych pozycji występuje w licznych wariantach rozmiarów. Jeśli pragniesz, aby ich obecność była zaznaczona jedynie w minimalny sposób - z całą pewnością możesz postawić na niewielką i subtelną sztukaterię. Jeśli życzysz sobie, aby ten rodzaj ozdób naprawdę rzucał się w oczy - możesz zdecydować o zakupie i montażu sztukaterii w imponujących rozmiarach. Do wyboru masz również cały wachlarz elementów o średnich wymiarach. Decyzja, na jaki z nich postawisz, zależy wyłącznie od Twoich upodobań

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel