Styl vintage. Jaka sztukateria sprawdzi się najlepiej?

2023-03-10
Styl vintage. Jaka sztukateria sprawdzi się najlepiej?

Aranżacje w stylu vintage wypełnione są przedmiotami z minionych epok. Inspiracjami dla nich są przede wszystkim lata 50., 60., 70. XX wieku, ale także epoki wcześniejsze. Obok ikon polskiego designu może znaleźć się także dekoracyjna sztukateria. Sprawdź, jak urządzić wnętrza w stylu vintage.

Styl vintage. Cechy charakterystyczne

Styl vintage jest dla prawdziwych miłośników historii i designu. Jego nazwa pochodzi od dobrego wina, pochodzącego z winogron zebranych podczas jednego zbioru. Umiłowanie do jakości można wpisać do kolejnych cech osób, które decydują się zaprowadzić ten styl we wnętrzach swojego domu

Do jakich czasów sięga inspiracjami ten styl aranżacyjny? W przypadku polskich realizacji są to zazwyczaj lata 60. i 70., w których polski design stał na naprawdę wysokim poziomie. Obecnie wiele firm takich jak Politura zdecydowało się na wprowadzenie na rynek komercyjny prawdziwych ikon polskiego designu takich jak fotel R360 Różańskiego, czy fotel H64 Homy. Meble te w Twojej aranżacji staną się prawdziwą wisienką na torcie.

W poszukiwaniu wyposażenia do wnętrza w stylu vintage warto także przejrzeć piwnicę i strych babci czy udać się na pchli targ. We wnętrzach tych warto wykorzystywać stare i odnowione przedmioty, a nie stylizowane na dawne czasy. Wnętrza pomalowane na neutralne kolory bieli czy beżu często wypełniają meble w ciepłym i ciemnym kolorze drewna pokryte politurą, z tapicerką w żywych kolorach. Na ścianach wiszą plakaty i afisze teatralne z dawnych lat. Na komodach i stolikach z kolei można zauważyć stare radia, lampy z abażurem czy porcelanę z Bolesławca. Wszystkie te ozdoby z epoki tworzą niespotykany klimat wnętrz vintage.

Jaka sztukateria najlepiej sprawdzi się w vintage wnętrzach?

Styl vintage czerpie inspiracje z dawnych epok. Może sięgać znacznie głębiej w historię i cofnąć się nawet do lat 20. czy epoki wiktoriańskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć elementy pochodzące z różnych epok w aranżacje wypełnione duchem minionych czasów.

To właśnie z tego powodu typowe dekoracje vintage to także elementy sztukaterii. W ozdobie salonu, sypialni, przedpokoju może pomóc Ci sztukateria niemal każdego rodzaju. Ponadto wybór dostępnych wzorów także masz szeroki. Pasują bowiem do stylu vintage nie tylko eleganckie listwy przypodłogowe z monumentalnymi żłobieniami nawiązującymi do klasycznych form. Możesz spokojnie sięgnąć także po bogato zdobione listwy wypełnione motywami roślinnymi tak typowymi dla epoki baroku. Także nawiązując do aranżacji typowych dla lat 20., spokojnie możesz wybrać sztukaterię z nieco większą ilością żłobień, bardziej dekoracyjną i co najważniejsze odznaczającą się na tle ściany.

Zbyt duże możliwości często wcale nie ułatwiają aranżacji i grożą przesadą. Pamiętaj zatem, aby sztukateria pasowała do innych elementów wystroju wnętrza. Jeśli decydujesz się na połączenie czasów swingującego jazzu, sztukateria vintage z baroku będzie już lekką przesadą. Zamiast tego możesz sięgnąć po elementy typowe dla innych lat wieku XX.

Przewodnik po najpopularniejszych rodzajach sztukaterii vintage

Jaka sztukateria do wnętrz vintage będzie najlepsza? W realizacjach inspirowanych latami 20. zdecyduj się na listwy przypodłogowe i przysufitowe. W tych wnętrzach bez problemu dopasujesz także inne elementy sztukaterii. Bardzo dobrym pomysłem są także opaski drzwiowe. Listwy te okalają nie tylko framugę drzwi, ale także okien. Płynnie przechodzą w listwy przypodłogowe, więc koniecznie dopasuj do siebie te dwa elementy sztukaterii.

We wnętrzach tych świetnie będzie prezentowała się dekoracyjna sztukateria w postaci rozet. W naszym sklepie znajdziesz różnego rodzaju rozety sufitowe. Możesz wybierać spośród eleganckich i minimalistycznych wzorów. Dostępne są także bogato zdobione modele z motywami barokowymi. Rozety świetnie udekorują sufit i podstawę kryształowego żyrandolu. Możesz je jednak wykorzystać także do ozdoby ściennych kinkietów, czy wzbogacić nimi kolekcję winylowych płyt zawieszoną na ścianie.

Sztukateria vintage to także listwy ścienne zarówno bogato zdobione, jak i nawiązujące do klasycznych form i udekorowane jedynie kilkoma żłobieniami. Służą przede wszystkim do tworzenia ozdobnych ram na ścianach, które nadają wnętrzu elegancji i klasy. W odsłonie vintage dekoracyjna sztukateria może być utrzymana w kolorze ścian. Dzięki temu zachowasz umiar, ponieważ pozostałe ozdoby z pewnością wniosą już dostateczną ilość kolorów i faktur do wnętrza.

Sztukateria doskonale pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu vintage. W aranżacjach możesz użyć nie tylko listew przypodłogowych i sufitowych, ale także ściennych. Pasują do nich także rozety dekoracyjne, którymi łatwo nawiążesz do klasycznych form popularnych w minionej epoce. W poszukiwaniu wysokiej jakości sztukaterii zajrzyj do naszego sklepu internetowego.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel