Styl pałacowy we wnętrzach. Jak wybrać odpowiednie meble i dodatki?

2023-02-15
Styl pałacowy we wnętrzach. Jak wybrać odpowiednie meble i dodatki?

Lubisz otaczać się bogactwem i przepychem? Styl pałacowy jest tym, w którym powinieneś utrzymać wnętrza w swoim domu. Jednocześnie jest to styl niezwykle elegancki i ponadczasowy, ponieważ dominują w nim klasyczne formy. Sprawdź koniecznie, jakie meble pałacowe wybrać, na jakie dodatki się zdecydować i czym uzupełnić ściany.

Co charakteryzuje styl pałacowy?

Wnętrza pałacowe inspirowane królewskimi komnatami cechuje przede wszystkim bogactwo dodatków i motywów zdobniczych. Wypełniają je mocno dekoracyjne meble tzw. ludwiki, kryształy i lustra.

Wśród materiałów wykańczających wnętrze próżno szukać plastiku. Jakość użytych do wystroju mebli i dodatków jest równie ważna, co ich wysoka estetyka. Wśród materiałów wykonania zgromadzonego we wnętrzu wyposażenia nie brakuje drewna, szkła, porcelany, ale także naturalnego kamienia np. marmuru.

Styl pałacowy jest ponadczasowy. Narodził się w XIX wieku w domach bogacącej się burżuazji. Choć wówczas często ocierał się o kicz, dziś jest stylem eleganckim, schludnym i luksusowym. Wnętrza utrzymane są w jasnej kolorystyce bieli, beżu czy pastelowych odcieniach przełamanych kolorami bordowym, szmaragdowym czy złotym.

Tapicerowane meble odbijają światło naturalne i sztuczne pochodzące z bogatych, kryształowych lamp i żyrandoli. W pomieszczeniach tych nie ma pustej przestrzeni. Każda wypełniona jest wyposażeniem spełniającym określone funkcje rozbudowanego ceremoniału dnia.

Jakie meble i dodatki wybrać do aranżacji w stylu pałacowym?

Aranżacja w stylu pałacowym najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach dużych o wysokim suficie. To właśnie w nich znajdą miejsce wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, a jest ich niemało. Oprócz podstawowych sof, foteli, stołów i stolików kawowych można odnaleźć także meble właściwe dla minionych epok takie jak sekretarzyki, toaletki, etażerki czy leżanki, parawany.

Styl pałacowy korzysta także z form klasycznych, chętnie sięga po motywy znane z baroku. Meble pałacowe mają często rzeźbione w drewnianej konstrukcji elementy rzymskich kolumn czy liście akantu. Tapicerowane siedziska i oparcia wykańczają mięsiste tkaniny jak aksamit.

Podobne materiały można znaleźć w mocno rozbudowanych aranżacjach okiennych. Oprócz gęsto upiętych firan można odnaleźć w nich ciężkie i ciemne zasłony.

Meble pałacowe i aranżacje okienne uzupełniają dekoracje ścienne w postaci luster i bogato zdobionych kinkietów. Tym, co jednak najważniejsze na ścianach we wnętrzach pałacowych to sztukateria. Wszyscy miłośnicy tego elementu dekoracyjnego będą mogli w aranżacjach w stylu pałacowym ponieść się fantazji w wyborze listew i innych elementów.

Jakie są najciekawsze sposoby na podkreślenie stylu pałacowego we wnętrzach?

Jak w każdej aranżacji, także tej urządzonej w stylu pałacowym dużą rolę odgrywają dodatki pałacowe. Nie może w nich zabraknąć porcelanowych talerzy, dzbanków, filiżanek czy pater. Elementy zastawy nie są ukryte w komodach i szafach, lecz wyeksponowane w przeszklonych gablotach. Często stoją na stolikach do kawy gotowe, aby je użyć podczas podejmowania gości.

Na komodach, stolikach czy sekretarzykach ustawiane są szklane lub porcelanowe wazony z żywymi bądź sztucznymi kwiatami. Stanowią ozdobę pomieszczenia, nawet w chwili, gdy nie wypełnia je żadna roślina.

Nie ma ściany, na której nie ma ozdobnej sztukaterii. Listwy przypodłogowe i przysufitowe oplatają całe wnętrze misternymi liniami i ramami. Na sufitach montowane są dekoracyjne rozety, które można odnaleźć także w formie dekoracji ściennych. We współczesnych odsłonach stylu pałacowego można odnaleźć często także listwy i maskownice LED.

Sztukateria w pałacowych wnętrzach. Inspiracje

Sztukateria w stylu pałacowym odgrywa bardzo dużą rolę. Wnętrza pałacowe są wypełnione nią niemal do cna. Nie sposób przesadzić w nich z zastosowanymi elementami. Możesz wybrać elegancką i minimalistyczną sztukaterię, gdy pozostałe dodatki pałacowe również są stonowane. Osiągniesz wówczas efekt przestrzeni rozkochanej przede wszystkim w formach klasycznych.

Wnętrza pałacowe na ogół jednak wypełniane są sztukaterią bogato zdobioną przywodzącą na myśl barokowe komnaty królów francuskich.

Aranżacja w stylu pałacowym wykończona jest sztukaterią zarówno przy podłodze, jak i przy suficie. Ponadto na ścianach obowiązkowo ułożone są duże ramy sięgające od podłogi do sufitu. Listwy ścienne mogą dzielić również ścianę jak lamperia. Przestrzeń zarówno nad wyznaczoną linią, jak i pod wypełniona jest ramami.

Dekoracja pałacowa w postaci lustra czy ozdobnego kinkietu może być umieszczona w ramach ze sztukaterii. Świetnie zaprezentuje się sztukateria utrzymana zarówno w kolorze białym, jak i złotym. Ważne, aby listwy były widoczne na ścianie i odcinały się od jej koloru.

Styl pałacowy jest ponadczasowy, elegancki i bogaty. Sztukateria stanowi w nim element obowiązkowy. Jeśli marzy Ci się aranżacja w stylu pałacowym, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego, gdzie odnajdziesz szeroki wybór listew, rozet i opasek drzwiowych.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel