Pomysły na wykorzystanie sztukaterii w jadalni

2022-07-22
Pomysły na wykorzystanie sztukaterii w jadalni

Sztukateria w jadalni spełnia kilka funkcji. Nie tylko jest estetycznym elementem dekoracyjnym, ale także chroni ściany przed zabrudzeniami i pozwala ładnie wykończyć ściany jadalni będącej częścią salonu lub kuchni. Pozwoli Ci także utrzymać spójność aranżacyjną. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jaka sztukateria najlepiej sprawdzi się w jadalni i czym kierować się przy jej wyborze. Znajdziesz w nim także kilka ciekawych inspiracji, które pozwolą Ci stworzyć własną aranżację z wykorzystaniem sztukaterii.

Jaka sztukateria sprawdzi się w jadalni?

Jadalnia podobnie jak kuchnia jest miejscem, w którym powierzchnia ścian i podłóg często się brudzi. Warto zatem w tym miejscu postawić na materiały wykańczające, które łatwo jest utrzymać w czystości. To samo dotyczy sztukaterii. Na rynku znajdziesz sztukaterię wykonaną z różnych materiałów – od gipsu, przez styropian po tworzywo sztuczne.

Listwy przypodłogowe ze styropianu do jadalni nie są najlepszym pomysłem. Każde odsunięcie krzesła stojącego przy ścianie będzie tworzyło ryzyko uszkodzenia listwy. W styropianie zostaną nieestetyczne wgłębienia po uderzeniu nogą krzesła, co od razu zmniejszy estetykę całego wykończenia jadalni.

Z kolei sztukateria z gipsu może być trudna do utrzymania w czystości. Resztki jedzenia czy sosy trafiające na listwy przypodłogowe mogą trwale je zabrudzić, ponieważ gips jest dość chłonnym materiałem.

Do jadalni najlepiej wybierać sztukaterię wykonaną z trwałego tworzywa sztucznego. W naszym sklepie internetowym znajdziesz solidną sztukaterię z twardego polistyrenu, który z łatwością pokryjesz wybranym kolorem farby. Ponadto bardzo łatwo wyczyścisz wszelkie zabrudzenia po sosach czy innych produktach spożywczych. Zrobisz to za pomocą mokrej ściereczki z delikatnym detergentem.

Sztukateria do jadalni powinna być także dopasowana do otoczenia i aranżacji. W naszym sklepie znajdziesz wiele ciekawych wzorów zarówno minimalistycznych i gładkich, jak i bardziej ozdobnych, pasujących do stylu glamour czy tradycyjnego.

Jadalnia z kuchnią a sztukateria

Sztukateria w jadalni z kuchnią powinna być przede wszystkim przygotowana na ekstremalne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Podczas gotowania w kuchni panuje duża wilgotność powietrza, ponadto zabrudzenia z blatów roboczych bardzo łatwo roznoszą się po całym pomieszczeniu. Ściana za stojącym nieopodal stołem z pewnością ich nie uniknie.

Warto zatem wybierać dość wysokie i proste listwy przypodłogowe pozbawione żłobień, które znacznie łatwiej wyczyścisz. Ponadto za ich pomocą ochronisz przed zabrudzeniami większy fragment ściany.

W jadalni z kuchnią warto wykorzystać także listwy przysufitowe. W pomieszczeniach o małej powierzchni, w których nie możesz zamontować dodatkowej lampy nad stołem, możesz wykorzystać listwy sufitowe LED, które pozwolą Ci doświetlić strefę jadalnianą.

W wyborze listew przysufitowych kieruj się stylem aranżacyjnym i dopasowaniem do listew przypodłogowych. Podobne wzory obu rodzajów sztukaterii pozwolą Ci stworzyć spójny wystrój kuchni i jadalni. Sztukateria w nowoczesnych aranżacjach powinna mieć jak najbardziej minimalistyczną formę. Z kolei w tradycyjnych lub skandynawskich aranżacjach możesz postawić na listwy z delikatnymi żłobieniami, które nieco ocieplą aranżację.

Jadalnia z salonem a sztukateria – inspiracje

Jeśli stołu z krzesłami nie jesteś już w stanie zmieścić w swojej kuchni, możesz go przenieść do salonu i właśnie tam urządzić małą strefę jadalnianą. Salon jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu, dlatego postawienie stołu pod jedną ze ścian nie powinno stanowić problemu. W takim rozkładzie jednak zmieni się nieco charakter jadalni. Aby uzyskać spójny wystrój pomieszczenia, jadalnia przejmie typowe dla salonu aranżacyjne dodatki i zbliży się do strefy wypoczynkowej. Możesz to uzyskać właśnie za pomocą sztukaterii.

Oprócz dopasowanych do stylu aranżacyjnego listew przypodłogowych i przysufitowych wybierz ozdobne listwy ścienne. Ułożone w ramy pozwolą Ci wprowadzić dodatkowy kolor na ścianie i ciekawie zaprezentować dekoracje naścienne lub kinkiety. Podobne ramy możesz z powodzeniem umieścić na ścianach w całym salonie.

W tej aranżacji koniecznie pamiętaj o dodatkowej lampie wiszącej nad stołem. Dzięki niej możesz spokojnie zjeść posiłek bez oświetlania całego pomieszczenia. Na suficie nad stołem możesz umieścić rozetę dekoracyjną, która ciekawie udekoruje prosty model lampy wiszącej.

Sztukateria do jadalni powinna być odporna na warunki panujące we wnętrzu. Wybieraj modele wykonane z odpornego na uszkodzenia mechaniczne i plamy tworzywa sztucznego. Wzór listew przypodłogowych i przysufitowych dobierz do stylu aranżacyjnego. W przypadku jadalni znajdującej się w salonie możesz wykorzystać dodatkowe elementy dekoracyjne w postaci rozety sufitowej i listew ściennych.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel