Pomysłowe wykorzystanie rozet sufitowych w mieszkaniu

2020-11-26
Pomysłowe wykorzystanie rozet sufitowych w mieszkaniu

Wnętrza utrzymane w stylu klasycznym lub barokowego przepychu często wykorzystywały rozety sufitowe. Ich ozdobne desenie we florystyczne motywy doskonale komponowały się z równie ozdobnymi listwami sufitowymi. Czy to oznacza, że ten dekoracyjny element wyszedł już całkiem z mody, a jego obecność w dzisiejszych wnętrzach jest jedynie kiczem? Okazuje się, że wcale tak nie musi być. Projektanci wnętrz nadal chętnie wykorzystują rozety sufitowe w nowoczesnych, wręcz minimalistycznych wnętrzach. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka pomysłowych inspiracji na wykorzystanie tego elementu sztukaterii. 

Wnętrza eklektyczne – rozeta jako forma dekoracji 

Rozety dekoracyjne cechują się dość dużą ozdobnością. Dziś nadmierny przepych we wnętrzach nie jest pożądany. Dlatego tego rodzaju rozety doskonale sprawdzą się we wnętrzach eklektycznych łączących różnorodne style aranżacyjne w harmonijną i estetyczną całość. 

Umieszczona na suficie rozeta może świetnie oddzielić fragmenty pomieszczenia o różnych funkcjach. W obszernym salonie z aneksem kuchennym warto oddzielić oba obszary. Możesz to zrobić, urządzając je w dwóch całkiem odmiennych stylach. Wówczas rozeta sufitowa będzie świetnie wyglądała pod lampą wiszącą nad stołem. Pamiętaj, aby podobne akcenty umieścić w całym pomieszczeniu. 

Rozety sufitowe wcale nie muszą zdobić jedynie sufitu. Z powodzeniem możesz umieścić je również na ścianie. Wówczas będą tworzyły ciekawą dekorację ścienną. Nie musisz w tym wypadku wybierać jednakowych rozet. Równie dobrze wygląda kompozycja złożona z różnej wielkości rozet o odmiennym stylu. Tuż obok delikatnych, nowoczesnych żłobień może znaleźć się rozeta z bogato zdobionym motywem florystycznym. 

Pozostaje pytanie, jak taką kompozycję ścienną wykończyć? Często projektanci decydują się na wykończenie rozet tym samym kolorem co ścianę. Wówczas dekoracja nie dominuje we wnętrzu. Największy potencjał dekoracyjny bowiem leży w jej odmiennej fakturze i ozdobnych wzorach, które burzą płaską powierzchnię ściany. 

We wnętrzach o małej ilości mebli i dekoracji warto pokusić się o odważniejsze kompozycje. Wówczas rozety można pomalować na kolor o kilka tonów jaśniejszy niż ścianę. Równie dobrze będą wyglądały pozostawione w oryginalnym białym kolorze. Ścianę można wtedy pomalować na odważniejszy, ciemniejszy i intensywny kolor np. butelkowej zieleni. 

Rozeta sufitowa jako plafon 

W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach często rezygnuje się z misternie zdobionych przedmiotów i elementów dekoracyjnych. Dominuje geometria, której dekoracyjność łączy się z użytecznością znajdujących się we wnętrzu przedmiotów. I tak ozdobą mogą stać się kwadratowe półki na książki ułożone w równą linię, trójkąt czy inny kształt. Taką samą funkcję może pełnić rozeta sufitowa. 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz rozety z podświetleniem LED w kształcie koła lub kwadratu. Są pozbawione jakichkolwiek ozdób, dzięki czemu doskonale zastąpią plafony. Źródło światła umieszcza się pod rozetą. Dzięki temu, że nie przepuszcza ona światła, rozchodzi się ono dzięki zachowanej przerwie pomiędzy rozetą a sufitem. Jaki daje to efekt?

Salon lub sypialnia będą pięknie oświetlone delikatnym i rozproszonym światłem. Dzięki temu we wnętrzu zapanuje ciepły i przytulny klimat, idealny do wieczornego odpoczynku. Rozeta z oświetleniem LED nie musi być w takim wnętrzu jedynym źródłem światła. Doskonale uzupełnią je nowoczesne lampy stojące i kinkiety. Możesz również wykorzystać listwy sufitowe LED lub ścienne. Elementy te dają ogromne możliwości aranżacyjne. 

Rozeta na sufit – jak ją wykończyć?

Na sam koniec pozostaje kwestia wykończenia rozety na sufit. Oryginalnie jest biała, jednak jej powierzchnię możesz swobodnie malować na dowolny kolor. Najlepiej użyć do tego metody natryskowej, dzięki której równomiernie pokryjesz farbą całą powierzchnię i dotrzesz do wszystkich miejsc. Jest to szczególnie ważne w przypadku rozet bogato zdobionych. 

Na białym suficie możesz pozostawić rozetę w kolorze białym. Wówczas osiągniesz delikatny efekt dekoracyjny, a sama rozeta nie zdominuje całego sufitu. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Jeśli wybrałeś rozetę z oświetleniem LED – wówczas koniecznie pozostaw ją białą. Chyba że zdecydowałeś się na kolorowy sufit. Wówczas utrzymaj ją w tym samym kolorze. Pamiętaj jednak, że biały kolor najlepiej odbija i delikatnie rozprasza światło. 

Więcej możliwości masz we wnętrzach eklektycznych, w stylu nowojorskim czy glamour. Rozeta umieszczona na suficie niezależnie od tego, czy będzie ona pod lampą, czy też nie, może być utrzymana w kolorze sufitu bądź ściany. Dzięki temu uzyskasz spójny wystrój wnętrza. Jeśli zdecydowałeś się na jasny sufit i ciemne ściany – rozeta w kolorze ścian stanie się wyraźną ozdobą, co warto mieć na uwadze przy planowaniu innych dekoracji. Ważne, aby zachować wówczas w nich umiar. 

Rozeta sufitowa wcale nie wyszła z mody, co udowadniają nasze propozycje aranżacji wnętrz. Pomieszczenia w stylu eklektycznym doskonale wykorzystują cały potencjał dekoracyjny, który skrywają te elementy sztukaterii. Możesz wykorzystać ją zarówno jako ozdobę sufitową, jak i ścienną. Równie dobrze zastąpi w nowoczesnym wnętrzu plafon. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel