Na co zwrócić uwagę, wybierając elementy sztukaterii do wnętrza?

2021-02-02
Na co zwrócić uwagę, wybierając elementy sztukaterii do wnętrza?

Dziś wiele osób decyduje się na wybór sztukaterii do swojego mieszkania. Te elementy wykończeniowe przeżywają obecnie swój renesans. Wiele modnych stylów aranżacyjnych wykorzystuje zarówno listwy sufitowe, jak i ścienne czy podłogowe. Stanowią nie tylko estetyczny materiał wykończeniowy, ale są też istotnym elementem dekoracyjnym. Na co zwrócić jednak uwagę przy ich wyborze? Dowiesz się tego z naszego wpisu. 

Materiał wykonania sztukaterii

Jeszcze w latach 80. XX wieku można było spotkać gipsowe odlewy, z których tworzono sztukaterię, głównie sufitową. Dziś, choć z pewnością jeszcze jest ona dostępna do kupienia, została wyparta przez materiały sztuczne. Głównie dominuje styropian, poliuretan czy polistyren. Materiały te są lekkie. Sprawia to, że bez problemu możesz zamontować je na kleju montażowym. Nadają się także do malowania, co znacznie zwiększa ich możliwości aranżacyjne. 

Listwy przypodłogowe dostępne w naszym sklepie wykonane są z wytrzymałego polistyrenu. Dzięki temu nie ulegają odkształceniom w przypadku uderzenia odkurzaczem czy krzesłem. Odpowiednie wykończenie zmywalną farbą da Ci element, który utrzyma swój nienaganny wygląd przez długi czas. 

Zatem pierwszą i najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze sztukaterii, jest materiał wykonania. Jeśli chcesz umieścić listwy przypodłogowe lub ścienne w miejscach publicznych czy na korytarzu, który ma duże natężenie ruchu, elementy te powinny być wykonane z mocnego polistyrenu czy poliuretanu. Nie warto montować tam styropianowych elementów, które po niedługim czasie ulegną zniszczeniu. 

Listwy przysufitowe czy rozety sufitowe dekoracyjne, które montowane są wysoko poza zasięgiem człowieka są bardziej miękkie.

Opcja malowania sztukaterii

Nie każdy materiał można swobodnie malować bez odpowiedniego podkładu. Zatem jeśli w swojej wymarzonej aranżacji chcesz zamontować kolorowe elementy sztukaterii, koniecznie upewnij się, że jest taka możliwość. 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz listwy do malowania, które są odpowiednio przygotowane do pokrycia farbą. Zaraz po zakupie możesz nałożyć na nie farbę w wybranym kolorze.

Dominujący wzór i styl

Sztukateria równie dobrze pasuje do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, jak i w stylu barokowym. Wynika to z różnorodności jej wzorów. Zanim zakupisz sztukaterię, zastanów się, jaki efekt i styl chcesz uzyskać we wnętrzu. 

W aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych doskonale sprawdzają się listwy gładkie, ewentualnie z małą liczbą żłobień. Z kolei w pomieszczeniach urządzonych w stylu tradycyjnym bądź eklektycznym doskonale odnajdą się rozety sufitowe dekoracyjne i listwy przysufitowe obfitujące w żłobienia, a nawet motywy florystyczne. 

Największą popularnością cieszą się obecnie cienkie listwy ścienne o małej ilości żłobień. Wykorzystywane są zarówno do lamperii, jak i tworzenia obramowań luster czy obrazów. 

Rozmiar listew – dopasowany do wielkości wnętrza

Rozmiar listew dotyczy nie tylko ich długości. Oczywiście przed zakupem należy dobrze zmierzyć powierzchnię swojego wnętrza, aby zakupić odpowiednią ilość listew przypodłogowych czy przysufitowych. Jednak pod uwagę również należy wziąć ich szerokość. 

Nie w każdym pomieszczeniu dobrze będą wyglądały wysokie listwy przypodłogowe i do tego szerokie listwy przysufitowe. Taki duet może zaistnieć jedynie w pomieszczeniach o dużej powierzchni i wysokim suficie. W przeciwnym razie znacznie “skrócisz” ściany i uzyskasz efekt wizualnej ciasnoty. 

Szerokie listwy przysufitowe najlepiej sprawdzą się w przestronnym salonie w stylu angielskim. Tam świetnie wykończą wysoki sufit i pozwolą nieco rozjaśnić aranżację. W mieszkaniach o wysokości 250 cm możesz ostatecznie zdecydować się na szerokie listwy przypodłogowe lub sufitowe, o ile utrzymujesz wewnątrz styl minimalistyczny o bardzo małej ilości mebli i dodatków. Tylko w ten sposób nie “zagracisz” pokoju. 

Dodatkowe elementy sztukaterii

W zależności od umiejscowienia sztukaterii, a także efektu, jaki chcesz uzyskać dzięki niej, zwróć uwagę na dodatkowe elementy. Jakie? W przypadku listew przypodłogowych dobrze jest, gdy ma ona poprowadzony tunel na okablowanie. Dzięki temu możesz estetycznie wykończyć każdą ścianę i ukryć pod listwą kable. 

Innym dodatkiem może być tunel na oświetlenie LED. Tego rodzaju listwy doskonale maskują taśmę LED i dają oszałamiające efekty świetlne we wnętrzu. Doskonale będą odgrywać rolę oświetlenia uzupełniającego w sypialni czy salonie. Jeśli marzy Ci się skrzętnie ukryte oświetlenie, dzięki któremu po zmroku wyeksponujesz dekoracje ścienne – koniecznie zakup listwy sufitowe LED

Z kolei, jeśli chcesz bezpiecznie przejść ciemnym korytarz po zmroku, wyposaż go w listwy przypodłogowe LED. Dzięki niemu oświetlisz sobie drogę, nie budząc przy tym pozostałych domowników. 

W zależności od umiejscowienia, stylu i wielkości pomieszczenia należy zwrócić uwagę na inne parametry techniczne elementów sztukaterii. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że będą dobrze spełniały swoje funkcje wykończeniowe i dekoracyjne. 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel