Malowanie listew przypodłogowych. Jak to zrobić dobrze?

2023-03-01
Malowanie listew przypodłogowych. Jak to zrobić dobrze?

Malowanie listew przypodłogowych zapewni Ci wyjątkowe efekty aranżacyjne. W końcu ten element sztukaterii wcale nie musi pozostać w fabrycznie białym kolorze. Dowiedz się, jak pomalować listwy i przeprowadź szybką metamorfozę swojego wnętrza.

Po co malować listwy?

Listwy przypodłogowe sprzedawane są najczęściej w kolorze białym. Tę neutralną barwę łatwo dopasować do aranżacji, ale także najłatwiej ze wszystkich kolorów przemalować. Po co jednak to robić?

Białe listwy rzeczywiście łatwo dopasujesz do każdej aranżacji. Będą pięknie wyróżniać się na tle kolorowej ściany, rozjaśnią wnętrze, a nawet optycznie je powiększą. W toku użytkowania pomieszczenia listwy te z pewnością ulegną zabrudzeniu. Gromadzący się na nich kurz i wilgoć w końcu spowodują utratę śnieżnobiałej barwy. Na szczęście listwy przypodłogowe możesz z łatwością odświeżyć, jeśli wcześniejsze czyszczenie nie przyniosło efektów. Jedna warstwa białej farby w zupełności powinna wystarczyć.

A może biel wcale nie będzie pasowała do Twojej aranżacji? Chcesz, aby listwy nie odcinały się za bardzo od niebieskiej ściany? Wystarczy wówczas po ich zamontowaniu pokryć je tą samą farbą, co ścianę.

Listwy przypodłogowe stanowią ważny i wyraźny element dekoracji wnętrza. Jeśli zatem marzy Ci się mała metamorfoza salonu czy sypialni, wystarczy, że przemalujesz listwy na inny kolor, a zyskasz nowy wystrój. Jak widzisz, malowanie listew przypodłogowych ma wiele zalet, a podkreślenie stylu aranżacyjnego jest jedną z najważniejszych. Dowiedz się, jak pomalować sztukaterię w nowoczesnym wnętrzu.

Jakie farby najlepiej sprawdzą się do malowania listew przypodłogowych?

Czy każde listwy przypodłogowe można malować? Na rynku dostępne jest wiele produktów wykonanych z różnych materiałów. Znajdziesz wśród nich listwy styropianowe, polisterynowe, z MDF czy aluminium. Każdy z tych produktów można malować. Wyjątek stanowią listwy MDF oklejone drewnopodobną okleiną. W ich przypadku malowanie jest nie tylko trudne, ale również bezsensowne.

Malowanie listew wymaga jednak doboru właściwej farby dopasowanej do materiału wykonania sztukaterii. Jest to niezwykle ważne, aby uzyskać jak najlepszy efekt na długi czas. Jakie są polecane farby do listew przypodłogowych?

Bardzo popularne listwy MDF najlepiej malować za pomocą akrylowych, alkidowych lub olejnych. Preparaty te tworzą trwałą powłokę na listwach i dobrze przywierają do ich powierzchni. Cechują się także dość gęstą konsystencją, co ogranicza skapywanie farby z powierzchni pędzla.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz specjalne listwy do malowania. Wśród nich przeważają modele wykonane z tworzywa sztucznego np. polisterynu. Jest to niezwykle wdzięczny materiał do malowania. Bez problemu możesz je wielokrotnie przemalowywać, a z ich powierzchnią nic się nie stanie. Polecane farby do listew przypodłogowych z polisterynu to przede wszystkim akrylowe i lateksowe. Można też użyć farb wodnych.

Jak przygotować listwy do malowania?

Aby wykonać efektowne malowanie listew, należy je odpowiednio przygotować. Od tego pierwszego etapu prac zależy bowiem to, jak farba będzie pokrywała listwy i jak długo się będzie na nich trzymała.

Jak wygląda przygotowanie listew do malowania? Chcąc zagwarantować sobie dobrą przyczepność farby do listwy, należy ją najpierw odpowiednio oczyścić. Malowanie listew często przeprowadza się w celu ich odświeżenia. Możesz zatem rozpocząć od uzupełnienia ewentualnych rys czy innych uszkodzeń w listwach. Zrób to za pomocą specjalnej masy szpachlowej do sztukaterii. Następnie oczyść i odtłuść powierzchnię listew. Możesz ją także zagruntować, aby mieć pewność, że farba będzie się dobrze trzymała.

Jakie są najważniejsze kroki malowania listew przypodłogowych?

Malowanie listew przypodłogowych jest proste i szybkie. Bez problemu poradzisz sobie z tym samodzielnie. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które wyjaśnią Ci, jak zrobić to dobrze.

Krok 1

Zanim zanurzysz pędzel w farbie, zabezpiecz powierzchnię, której nie chcesz nią pobrudzić. Jeśli malujesz listwy przyklejone do ściany, użyj taśm malarskich do zabezpieczenia ściany i podłogi. W przypadku, gdy malujesz listwy niezamontowane, wystarczy, że podłożysz pod nie folię malarską.

Krok 2

Po wymieszaniu farby możesz ją nakładać. Proste listwy przypodłogowe możesz malować za pomocą wałka. Jeśli na ich powierzchni jest dużo dekoracyjnych żłobień – lepiej użyć do tego pędzla lub w przypadku listew niezamontowanych – sprayu.

Krok 3

Sprawdź krycie farby i nałóż ewentualnie drugą warstwę po wyschnięciu pierwszej.

Krok 4

Po wyschnięciu farby sprawdź efekty swojego malowania. Jeśli zauważysz niedociągnięcia, użyj cienkiego pędzelka i nanieś poprawki. Na koniec zdejmij zabezpieczenia ze ścian i podłogi.

Listwy w kolorze zapewniają niesamowite efekty aranżacyjne. Malowanie listew nie jest zadaniem trudnym, więc spokojnie możesz się go podjąć nawet bez większego doświadczenia. Koniecznie sprawdź listwy do malowania dostępne w naszym sklepie internetowym.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel