Luksus i elegancja: sztukateria w stylu Art Deco

2023-08-08
Luksus i elegancja: sztukateria w stylu Art Deco

Gdy klasyka spotyka się z awangardą, powstaje coś niezwykle wyjątkowego. Styl Art Deco, zrodzony w burzliwych czasach początków XX wieku, stał się synonimem luksusu, innowacji i wyrafinowania. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego stylu, który pozwala wnętrzom błyszczeć w pełnym blasku elegancji, jest sztukateria. Jak ją wykorzystać we wnętrzach?

Styl Art Deco. Czym się charakteryzuje?

Styl Art Deco, mający swoje korzenie w latach 20. i 30. XX wieku, był reakcją na skomplikowaną estetykę Art Nouveau oraz refleksją nad nowoczesnością i przemianami społecznymi tamtych czasów. Ten dynamiczny kierunek w designie wyróżnia się unikalnym połączeniem luksusu, funkcjonalności i awangardy. Charakterystyczne dla niego są mocne linie, symetria i wyraziste formy. Art Deco czerpie inspiracje z różnorodnych źródeł, takich jak kultury starożytnego Egiptu, Azji czy Majów, łącząc je z ówczesnymi tendencjami w sztuce, takimi jak kubizm. W rezultacie otrzymujemy przemyślane kompozycje, które harmonijnie łączą przeszłość z przyszłością. Materiały, które dominują w tym stylu, to m.in. stal nierdzewna, aluminium, lakierowane drewno czy szkło. Wzory inspirowane są naturą, ale przetworzone w sposób, który podkreśla ich geometryczność i uproszczenie.

Geometryczne formy – esencja stylu Art Deco

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów stylu Art Deco są właśnie jego geometryczne formy. Wszędzie, gdzie spojrzymy – od witraży, przez rozety sufitowe, meble i ceramikę aż po architekturę – dominują proste linie, kąty i precyzyjnie zaprojektowane wzory. Te formy nie są jedynie ozdobą, ale świadczą o głębokim zrozumieniu proporcji i balansu.

Prostokąty, trapezy, zygzaki czy wachlarze – wszystkie te kształty, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się proste, w rzeczywistości są wynikiem skrupulatnej pracy projektantów. Geometryczne formy w Art Deco mają za zadanie przyciągnąć uwagę, zaskoczyć, a nade wszystko – zachwycić. Dzięki nim nawet najbardziej codzienne przedmioty mogą stać się małymi dziełami sztuki, które celebrują piękno i precyzję.

Złote i srebrne akcenty – dodaj blasku i elegancji

W stylu Art Deco, w którym luksus i innowacja idą w parze, złote i srebrne akcenty odgrywają kluczową rolę. Wzory inspirowane erą jazzu, rozwijającą się technologią i międzynarodowymi wpływami, czerpią pełnymi garściami z blasku i głębi szlachetnych metali. Tapety z geometrycznymi, błyszczącymi motywami przywołują bogactwo tamtych czasów, stając się perłą każdego wnętrza. Lustra w złotych lub srebrnych ramach, zdobione stylizowanymi, wachlarzowymi motywami, są nie tylko odbiciem piękna, ale i świadectwem artystycznego rzemiosła ery Art Deco.

Sztukateria z metalicznymi niuansami nawiązuje do luksusowych sal balowych i teatrów z lat 20. XX wieku, dodając wnętrzom wyrafinowanej elegancji. Listwy przypodłogowe z aluminium, choć mogą wydawać się nowoczesnym dodatkiem, w kontekście Art Deco stają się subtelnym nawiązaniem do fascynacji tamtej epoki postępem technologicznym. W połączeniu z charakterystycznymi dla tego stylu meblami i oświetleniem, złote i srebrne akcenty nie tylko podkreślają jego esencję, ale też wprowadzają do wnętrza atmosferę luksusu, w której przeszłość spotyka się z przyszłością.

Podkreśl symetrię i proporcje z pomocą listew przypodłogowych

Symetria i proporcje stanowią kluczowe elementy w każdym dobrze zaprojektowanym wnętrzu. Często bywają one niedostrzegane, lecz mają olbrzymi wpływ na odczucie harmonii i równowagi w przestrzeni. Listwy przypodłogowe odgrywają tutaj nieocenioną rolę. Choć mogą wydawać się jedynie praktycznym dodatkiem, w rzeczywistości są one narzędziem, które pozwala podkreślić i wzmocnić zamierzony efekt wizualny. Listwy przysufitowe czy przypodłogowe mogą służyć jako wyraźny akcent podkreślający linie i kształty pomieszczenia.

W stylizacjach nawiązujących do epoki Art Deco, gdzie symetria i proporcje były kluczowymi elementami, listwy przypodłogowe stają się nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, ale też istotnym elementem kompozycji wnętrza. Wykorzystanie ich w przemyślany sposób pozwala na stworzenie wnętrza, w którym każdy detal ma swoje miejsce i znaczenie, a całość odznacza się spójnością i harmonią.

Odważne zestawienia kolorystyczne – kontrasty i harmonia w stylu Art Deco

Styl Art Deco to przede wszystkim odwaga w łączeniu kolorów i wzorów kontrastów. Bogate, głębokie barwy, takie jak granat, burgund czy szmaragdowy, są w nim zestawiane z jasnymi, błyszczącymi akcentami w odcieniach złota czy srebra. Ten odważny wybór kolorystyczny nie był jedynie kaprysem, ale świadomą decyzją mającą na celu podkreślenie luksusu, bogactwa i różnorodności kulturowej XX-lecia międzywojennego. Jednak Art Deco to nie tylko kontrasty. W tym stylu tkwi też potrzeba harmonii i równowagi. Dlatego obok odważnych zestawień kolorystycznych, często można dostrzec subtelne gradienty i przejścia tonalne, które sprawiają, że pomimo wielu mocnych elementów, wnętrze pozostaje spójne i wyważone.

Sztukateria w stylu Art Deco nie jest jedynie ozdobą – to wyraźne świadectwo aspiracji do piękna, innowacji i doskonałości. Dzięki niej nawet najbardziej stonowane wnętrza mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki, w których każdy detal odgrywa ważną rolę.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel