Kiedy sztukateria wymaga odświeżenia?

2022-01-14
Kiedy sztukateria wymaga odświeżenia?

Każdy element wyposażenia wnętrza z czasem ulega zniszczeniu. Przyczyniają się do tego zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Zasada ta nie omija także sztukaterii. Choć jej elementy montowane są w różnych miejscach, w każdym z nich prawidłowa pielęgnacja i regularne odświeżanie może znacznie wydłużyć jej żywotność.

Regularne odkurzanie dekorów i listew przysufitowych

Choć listwy przysufitowe montowane są z dala od zasięgu domowych zwierząt, dzieci i dorosłych, to jednak nie omija ich zabrudzenie i zakurzenie. Wszelkie pyłki, roztocza i drobne insekty mogą skutecznie pozostawić na nich ślad. Z tego powodu regularnie staraj się odkurzać listwy, narożniki czy rozety sufitowe dekoracyjne.

Czym właściwie usunąć kurz z listew? Najlepiej w ich przypadku sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Jeśli w swoim salonie zdecydowałeś się na listwy czy rozety bogato zdobione, z licznymi detalami i żłobieniami – lepsze efekty może dać zbieranie kurzu za pomocą miotełki. Z kurzu warto też oczyścić taśmy LED. Dzięki temu przywrócisz im pełną moc świetlną i będziesz mógł się cieszyć jasnym, rozproszonym światłem.

Co właściwie dzięki temu zyskasz? Regularnie ścierany kurz ochroni kolor listew. Zapobiegnie także powstawaniu trudniejszych do usunięcia plam. Zachowasz tym samym większą estetykę sztukaterii. Szczególnie ważne jest regularne odkurzanie listew zamontowanych na poziomie oczu patrzącego. Wszelkiego rodzaju dekoracje ścienne wykonane z listew ściennych czy dekoracyjnych rozet powinny być odkurzane najczęściej. W końcu to w tych miejscach kurz jest najbardziej widoczny. Jego gruba warstwa nie tylko jest nieestetyczna, ale także zatrzymuje większe zanieczyszczenia. Do ich odkurzania możesz wykorzystać odkurzacz z odpowiednią końcówką.

Jak wyczyścić listwy przypodłogowe?

Sprawa z listwami przysufitowymi wydaje się prosta. Nieco inaczej jednak wygląda w przypadku listew przypodłogowych. Ten element sztukaterii spełnia nie tylko funkcje dekoracyjne. Ma za zadanie także ochronić dół ściany przed zabrudzeniami czy zniszczeniem. Z zasady więc jest narażony na o wiele więcej czynników powodujących choćby zaplamienie. Co może się do tego przyczynić?

Listwy przypodłogowe w kuchni często zabrudzone są różnego rodzaju sosami, oliwami i innymi produktami spożywczymi używanymi do gotowania obiadu. W przedpokoju brud wnoszony na obuwiu z dworu również często ląduje na ich powierzchni. Ponadto psy i koty lubiące położyć się przy ścianie, także mogą przyczynić się do tego, że listwy zmienią swój kolor. Kiedy to zauważysz, warto od razu przywrócić im pierwotny wygląd.

W naszym sklepie dostępne są listwy wykonane z twardego i wytrzymałego polistyrenu. Materiał ten jest w pełni odporny także na wilgoć. To sprawia, że do czyszczenia sztukaterii spokojnie możesz użyć mokrej ściereczki i delikatnych środków czyszczących. W kilka chwili przywrócisz im doskonały wygląd.

A może jakieś plamy nie chcą zejść? Są wynikiem zachlapania wyjątkowo barwiącym produktem spożywczym? Wówczas wystarczy sztukaterię pomalować. W naszym sklepie dostępne są także listwy do malowania, które możesz pokryć niemal każdą farbą. Spokojnie możesz to zrobić przy remoncie pokoju i pomalować je razem ze ścianą. W ten sposób szybko przywrócisz im ich kolor i pozbędziesz się szpecącej plamy.

Naprawa pęknięć w sztukaterii

Podczas sprzątania czy zabawy listwy przypodłogowe mogą ulec poważniejszym uszkodzeniom. Pojawiają się w nich wgniecenia, rysy czy pęknięcia. Może być to spowodowane uderzeniem odkurzacza, mopa czy dziecięcej hulajnogi. Bez względu na przyczynę warto szybko naprawić listwy, aby uszkodzenia nie postępowały. Jak to zrobić?

Powierzchnia listew wykonanych z polistyrenu może się zarysować. Jeśli je pomalowałeś, być może zdarła się jedynie wierzchnia warstwa farby. Aby je usunąć, wystarczy położyć nową. Jeśli jednak pozostawiłeś swoje listwy białe i niczym ich nie zabezpieczałeś, drobne rysy prawdopodobnie będą mało widoczne. Głębsze z kolei możesz pociągnąć cienką warstwą białego silikonu.

W przypadku większych pęknięć i ubytków warto szczelinę wypełnić masą szpachlową do sztukaterii. Działa ona w ten sam sposób co masa naprawcza do gipsówki. Szczelnie wypełnia ubytek. Po jej zaschnięciu wystarczy ją wyszlifować papierem ściernym i pomalować na biało. W ten prosty sposób przywrócisz idealny wygląd swoich listew przypodłogowych.

Regularne dbanie o sztukaterię, odkurzanie, czyszczenie i naprawianie sprawi, że będzie zdobiła Twój dom przez wiele lat. Jej pielęgnacja i naprawa wcale nie są trudne. Jedynie w przypadku bardzo dużych zniszczeń konieczna jest wymiana fragmentu listwy na nową. W innej sytuacji spokojnie możesz samodzielnie ją odświeżyć.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel