Jak wykorzystać sztukaterię w nowoczesnych wnętrzach?

2020-10-21
Jak wykorzystać sztukaterię w nowoczesnych wnętrzach?
Sztukateria na ścianach i sufitach zazwyczaj kojarzy się z wnętrzami pałacyków. Swoje triumfy święciła też w czasach PRL-u wraz z drewnianą boazerią. Jej obecność we wnętrzach nie musi być jednak przeżytkiem. Wiele nowoczesnych aranżacji korzysta z inspiracji minionymi epokami i wykorzystuje sztukaterię także dziś. Zobacz, jak ją zaaranżować we współczesnych wnętrzach. 

Nowoczesne wykorzystanie sztukaterii

Sztukateria pomoże Ci osiągnąć naprawdę oryginalne i estetyczne wykończenie sufitu. Niektóre jej elementy doskonale sprawdzają się na ścianach, gdzie podkreślają klasyczny styl wnętrz bądź mogą stanowić samodzielną ozdobę ścian, szczególnie tych całkiem odkrytych. Możesz je pomalować na wybrany kolor, tak aby lepiej pasowały do barwy ścian i sufitów. Choć białe elementy na kolorowym tle również mogą dać niesamowite efekty. 

W nowoczesnych wnętrzach najczęściej wykorzystywane są listwy przysufitowe o gładkiej lub delikatnie frezowanej powierzchni. Dzięki temu komponują się dobrze z otaczającym minimalizmem lub jako element stylu fusion nie stają się dominującą ozdoba wnętrza. Ich szerokość najlepiej dopasować do wysokości sufitu. Jeśli Twoje ściany mierzą przynajmniej 3 m, z powodzeniem możesz wykorzystać najszersze listwy przysufitowe, które i tak nie przytłoczą pomieszczenia. 

Nie warto zatem traktować sztukaterii jako relikt minionych czasów. Dzięki jej obecności na ścianach i sufitach możesz osiągnąć niesamowite aranżacje, które jedynie podkreślą wybrany przez Ciebie styl. W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, dzięki nim możesz estetycznie wykończyć sufit, który będzie dopracowany do ostatniego szczegółu. Pamiętaj, że za ich pomocą możesz także przykryć drobne niedoskonałości powstałe podczas remontu bądź wynikające z konstrukcji budynku. 

Aranżacje sufitu z wykorzystaniem listew przysufitowych

Gładki, prosty sufit z ozdobną lampą wiszącą jest rozwiązaniem, które pasuje do każdego wnętrza i stylu. Jest jednak rozwiązaniem bardzo minimalistycznym i niewykorzystującym całego potencjału, który leży w tym fragmencie pomieszczenia. W końcu sufit ma takie same wymiary co podłoga, a ją z pewnością wypełniłeś meblami i dodatkami, które wpływają na cały styl aranżacji. Dlaczego nie zrobić tego samego z sufitem?

Listwy sufitowe są najprostszym, najszybszym i bardzo efektywnym sposobem na ozdobę tej części pomieszczenia. Do nowoczesnych wnętrz możesz wykorzystać minimalistyczne, wąskie i lekko zaokrąglone listwy, którymi przykryjesz styk sufitu ze ścianą. 

Jeśli jesteś zwolennikiem nowoczesnego i minimalistycznego oświetlenia, możesz wybrać zamiast żyrandolu prostą rozetę sufitową, pod którą ukryjesz oświetlenie. Dzięki temu utrzymasz aranżację sufitu w jednolitym kolorze. Na rogach za to sprawdzą się listwy sufitowe LED. Nad oknem wykorzystana może zostać maskownica karnisza LED lub listwy karniszowe. W ten sposób otrzymasz w pełni oświetlony sufit zarówno po bokach, jak i na środku. Światło będzie przyjemnie rozproszone. Ostrzejsze światło możesz wprowadzić za pomocą ściennych kinkietów lub lamp stojących, aby nie instalować już lamp sufitowych, które zaburzyłyby cały design. 

W nowoczesnych wnętrzach w stylu art déco odnajdą się ozdobne listwy przysufitowe z bogatym frezowaniem. Warto również mocniej zaznaczyć ich obecność w tych pomieszczeniach, wybierając ich odpowiednią szerokość. Do nich warto również dobrać rozety sufitowe dekoracyjne, które zamontowane pod żyrandolem doskonale uzupełnią aranżację i podkreślą styl wnętrza. 

Aranżacje ścian w stylu fusion

Sztukaterię można wykorzystać także do aranżacji ścian. Doskonale sprawdzają się w stylu fusion, który łączy elementy różnych konwencji. Dekoratorzy w rozwiązaniach tego typu bardzo często sięgają do subtelnych klasycznych elementów, które dodają pomieszczeniu przytulności, ale jednocześnie zachowują ich nowoczesny rys.

Listwy ścienne doskonale będą wyglądać na odsłoniętych i pustych ścianach. Zamiast zapełniać ją dodatkowymi półkami, szafami czy obrazami, które jedynie przytłoczyłyby pomieszczenie, postaw na listwy przyścienne. Dużych rozmiarów ściany możesz podzielić na części dzięki ułożeniu z listew prostokątnych paneli. Wybieraj do tego listwy cienkie i z delikatnym frezowaniem. Dzięki temu wprowadzisz do salonu nutę klasycznej i ponadczasowej elegancji. 

Jeśli jednak jesteś zwolennikiem łączenia stylów nowoczesnych pełnych szkła, metalu i chromowanych elementów, lepszym rozwiązaniem będą listwy naścienne LED. Dzięki nim ozdobisz ścianę i doświetlisz te fragmenty, które chcesz dodatkowo wyeksponować, np. z inną fakturą wykończenia bądź naturalną cegłą.   

Sztukateria wciąż jest w użyciu i świetnie odnajduje się w najmodniejszych aranżacjach znanych projektantów wnętrz. Zamiast rezygnować z potencjału dekoracyjnego, jaki ze sobą niesie, wprowadź ją do swojego wnętrza. Dzięki niej uzyskasz niebanalne rozwiązania dekoracyjne sufitów i ścian. Podkreślisz styl wnętrza lub wprowadzisz do niego elementy całkiem innej konwencji aranżacyjnej. 
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel