Jak sprawić, by wysoki sufit był zaletą?

2020-10-07
Jak sprawić, by wysoki sufit był zaletą?
Wysoki sufit nie musi być jedynie przeszkodą w urządzaniu wnętrza. Ma wiele zalet – a najważniejszą z nich jest ogromny potencjał aranżacji takiej przestrzeni. Dzięki niemu możesz stworzyć oryginalną i stylową przestrzeń dopasowaną do swoich potrzeb. W naszym wpisie podpowiemy, jak wykorzystać wysoki sufit w aranżacji wnętrza. 

Antresola – dodatkowe pomieszczenie w otwartym salonie

Wysoki sufit rzeczywiście wiąże się z problemami natury konstrukcyjnej i aranżacyjnej. Przestrzenie tego typu trudniej jest ogrzać, a także odpowiednio zagospodarować. Mycie okien wyżej położonych, do których nie ma dostępu z podłogi, również może sprawić niemało problemu. A na koniec dochodzi jeszcze akustyka, którą może zaburzyć otwarta i pusta przestrzeń. Jednak w dzisiejszym wpisie udowodnimy, że wysoki sufit ma również wiele zalet. Zobacz, jak wykorzystać potencjał leżący w wysokich i przestronnych pomieszczeniach. 

Jednym ze sposobów na wykorzystanie salonu otwartego na dach domu jest budowa antresoli. Wiele mieszkań w stylu loftowym i soft loftowym również ma wystarczającą wysokość ścian, aby zbudować antresolę. Jeśli chcesz wykorzystać ją na sypialnię, minimalna wysokość ścian na dobudowanym piętrze powinna wynosić 1,5 m. Jeśli jednak planujesz na niej przestrzeń do pracy, lepiej, aby miała ona przynajmniej 2 m. 

Na co jeszcze możesz wykorzystać antresolę? Doskonale nada się na pokój zabaw dla dzieci po uprzednim jej zabezpieczeniu, na biblioteczkę lub strefę komfortu z wygodną wieloosobową kanapą. Dzięki antresoli zyskasz otwarty na dach salon samodzielny lub z aneksem kuchennym. Dobrze, jeśli pomieszczenie usytuowane jest na zachód lub południe, dzięki temu przez większość dnia będzie doskonale doświetlone. 

Pamiętaj, aby zarówno antresolę, jak i dół pomieszczenia zaaranżować w podobnym stylu. Niech łączą je te same dodatki i dekoracje, elementy drewniane bądź metalowe. Dzięki temu otrzymasz spójny i estetyczny wystrój.  

Zagospodarowanie na przechowywanie 

Wysoki sufit pozwoli Ci także lepiej zagospodarować przestrzeń na przechowywanie. W wysokich pomieszczeniach możesz pozwolić sobie na biblioteczkę od podłogi po sam sufit, która doskonale wyeksponuje Twoją kolekcję książek. Ponadto możesz stworzyć w pomieszczeniu naprawdę pojemną zabudowę meblową. Dzięki niej zrobisz porządek w swoich rzeczach, które nie będą zagracały pomieszczenia. 

Oryginalne konstrukcje podwieszanego sufitu

Wysoki sufit możesz zawsze opuścić przez budowę podwieszanej konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Jednak jednolita płyta na wymaganej przestrzeni będzie jedynie stratą ogromnego potencjału. Dzięki wysokim ścianom możesz zbudować naprawdę fantazyjne i oryginalne aranżacje sufitowe.
 
Nad największym i najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem możesz zbudować sufit o wielu poziomach, z otworem pośrodku bądź wyspą. Odpowiedni projekt oświetleniowy dopełni aranżację i właściwie wyeksponuje sufit. Do tego mogą Ci się przydać listwy sufitowe LED, które doskonale ukryją taśmę LED. Po jej zapaleniu uzyskasz delikatne i rozproszone światło, które będzie oświetlało jedynie część sufitu, a w całym pomieszczeniu będzie panował przyjemny półmrok. Możliwości aranżacji takiego sufitu jest naprawdę wiele. Pamiętaj jednak, aby pasował do stylu panującego w całym pomieszczeniu. 

Wizualne opuszczenie sufitu

Sufity w kamienicach zazwyczaj położone są na wysokości ok. 3 m. Nie daje to możliwości zbudowania antresoli. Jeśli nie chcesz podwieszanego sufitu kartonowo-gipsowego możesz jedynie wizualnie opuścić sufit. Dzięki temu pomieszczenia staną się przytulniejsze. Jak to zrobić?

Jednym ze sposobów jest wykończenie podłogi na ciemny kolor i pomalowanie sufitu na podobną barwę. Ściany wówczas powinny być o wiele jaśniejsze. Dzięki temu wizualnie opuścisz sufit. Innym ze sposobów jest przecięcie pasami poziomymi ścian. Do tego możesz wykorzystać inny kolor farby bądź listwy ścienne, które staną się dodatkową ozdobą pomieszczenia. Jeśli we wnętrzu panuje styl nowoczesny lub loftowy, to listwy naścienne led dodatkowo nadadzą ciekawe efekty świetlne. 

Sufit na tej wysokości daje także duże możliwości wykorzystania innej sztukaterii. Jeśli chcesz utrzymać w pomieszczeniu klasyczny wystrój o mocnych zdobieniach i meblach w stylu rokoko, powinieneś także pomyśleć o odpowiedniej aranżacji sufitu. Do tego możesz wykorzystać mocno zdobione i szerokie listwy przysufitowe. Na samym środku bądź w rogach pomieszczenia możesz umieścić rozety sufitowe dekoracyjne, które również pięknie podkreślą design lamp i żyrandoli. 

Ostatnim ze sposobów na wysoki sufit jest wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia. W tego typu pomieszczeniach możesz pozwolić sobie na wiszące i duże lampy czy żyrandole typu pająk. Wówczas ich cały potencjał dekoracyjny będzie doskonale wykorzystany. 

Wysoki sufit nie musi być jedynie źródłem problemów. Drzemie w nim naprawdę duży potencjał aranżacyjny, który pozwoli Ci stworzyć oryginalne i dostosowane do Twoich wymagań przestrzenie. Wystarczy mieć tylko dobry pomysł!
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel