Jak łączyć sztukaterię z ciemnymi kolorami we wnętrzach?

2021-01-11
Jak łączyć sztukaterię z ciemnymi kolorami we wnętrzach?

Sztukateria jest doskonałym elementem dekoracyjnym do każdego wnętrza. Jej ogromny wybór i możliwość malowania na dowolny kolor daje szansę na wiele aranżacji. Z tego wpisu dowiesz się, jak łączyć sztukaterię z ciemnymi kolorami. Równie dobrze może posłużyć do rozjaśnienia, jak i przyciemnienia wystroju. 

Kolor sztukaterii

Każdy element sztukaterii sprzedawany jest w białym kolorze. Wynika to z materiału, z którego jest wykonana. Nie oznacza to jednak, że listwy przypodłogowe, czy ścienne muszą pozostać białe. Bez problemu możesz pokryć je dowolnym kolorem farby. Daje to bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. 

Sztukateria zarówno w jej oryginalnym, jak i przemalowanym kolorze doskonale nadaje się do ciemnych aranżacji zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Dzięki niej możesz uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne – podkreślić styl, rozjaśnić wnętrze bądź dodać mu elegancji i szyku. Wszystko zależy od Twojego pomysłu i wybranego stylu aranżacji. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na wykorzystanie sztukaterii w ciemnych wnętrzach. 

Sztukateria jako jasny akcent we wnętrzu 

Sztukateria pozostawiona w jej wyjściowym kolorze pozwoli Ci nieco rozjaśnić wnętrze. Dzięki temu ciemna podłoga, ściany i dywany zyskają trochę “oddechu” i lekkości. Nie oznacza to jednak, że wnętrze, które planowałeś pozostawić ciemne, nagle całkiem odmieni swoje oblicze i stanie się jasne. Niewielkie, białe elementy sztukaterii będą piękną dekoracją, która dodatkowo nie przytłoczy pomieszczenia. Przy ciemnych ścianach, podłodze i meblach koniecznie zostaw biały sufit. Dzięki temu nie przemienisz swojego salonu w ciemną jaskinię. Szerokie listwy przysufitowe “wejdą” nieco na ścianę i staną się wyraźną ozdobą. Ponadto wizualnie podwyższą nieco sufit. Podobnie zadziałają listwy przypodłogowe.

Przy ciemnej ścianie będą prezentowały się schludnie i elegancko. Nie bój się dużych kontrastów. Białe listwy nawet przy czarnym czy granatowym wykończeniu ściany przełamią kolor i oddzielą ją od ciemnej podłogi. Białe listwy świetnie sprawdzają się głównie z płytkami gresowymi. 

Kolejnym ozdobnikiem, który możesz umieścić w bardzo ciemnych wnętrzach, są listwy ścienne. Na gładkiej powierzchni ściany możesz ułożyć z niej poziomą listwę lub nadać kształt prostokątnej ramki. W ten sposób uzyskasz niebanalną ozdobę. Każdy biały element w ciemnych wnętrzach także doda im nowoczesnego akcentu. 

Sztukateria, jako element ciemnego tła

Elementy sztukaterii mogą dekorować wnętrze jedynie swoją fakturą. W ciemnych aranżacjach dzięki temu możesz uzyskać świetne efekty. Bardzo popularnym wykorzystaniem listew naściennych jest ułożenie ich w prostokątne ramy i pomalowanie na ten sam, najlepiej ciemny kolor co ścianę. We wnętrzach glamour, tego rodzaju ramę możesz wypełnić lustrami. Z kolei w stylach nowojorskim czy eklektycznym ozdoba ta najlepiej prezentuje się właśnie na wolnych od mebli i dodatków ścianach. 

Aby zrównoważyć ciemne ściany, najlepiej wykończyć podłogę nieco jaśniejszymi panelami bądź przykryć je jaśniejszym dywanem. Sufit najlepiej wówczas pomalować na kolor biały. Cienkie listwy ścienne możesz także ułożyć w podobną ramę na całej powierzchni sufitu. Dzięki temu powstały pasek przy ścianie możesz pomalować na kolor ściany, a wnętrze powstałego prostokąta pozostawić białe. 

Jeśli chcesz zostawić ciemną ścianę i podłogi, ale estetycznie wykończyć ich krawędzie, koniecznie wybierz listwy do malowania. Przed ich montażem pomaluj je na kolor ściany. Dzięki temu unikniesz farby na podłodze i niepotrzebnego sprzątania.  

Estetyczne oddzielenie kolorów – nowoczesna lamperia 

Jeśli we wnętrzu przeważają ciemne meble, podłoga, zasłony i ściany, możesz w szybki sposób rozjaśnić wnętrze dzięki ciekawym połączeniom kolorów. W tym celu doskonale sprawdzą się listwy ścienne, z których stworzysz nowoczesną lamperię. 

Tradycyjnie lamperia kończy się na wysokości ok. 120 cm. Jednak w ciemnym salonie możesz zakończyć ją na wysokości ok. 150–170 cm. Dzięki temu nawet jeśli postawisz sofę przy ścianie czy niewielką komodę, będzie ona bardzo dobrze widoczna. Ponadto rozwiązanie to pozwoli Ci utrzymać ciemną kolorystykę we wnętrzu, ale bez przytłaczającego efektu. 

Współczesną lamperię tworzy się przez przyklejenie listew naściennych w poziomie. W ten sposób oddziela się dwa kolory ściany. Na dole można postawić na ciemny kolor, a na górze biały lub jaśniejszy odcień od tego na dole. Aby zwiększysz dekoracyjność lamperii, możesz umieścić na niej ułożone z listew prostokąty i pomalować całość na jeden kolor. 

Lamperia z powodzeniem może oddzielić również ciemny dół od tapety przyklejonej na górze. Dzięki temu tapeta zyskuje bardziej nowoczesny wygląd i staje się jedynie elementem dekoracyjnym, a nie materiałem wykończeniowym wszystkich ścian. 

Sztukateria doskonale pasuje do ciemnych aranżacji. Świetnie może rozjaśnić wnętrze bądź ozdobić je swoją odmienną strukturą. Dzięki niej możesz również w ciekawy sposób przełamać jednobarwne, ciemne ściany. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel