Czy sztukateria pasuje do mieszkania w bloku?

2022-01-24
Czy sztukateria pasuje do mieszkania w bloku?

Sztukateria najczęściej wykorzystywana jest w dużych przestronnych pomieszczeniach o wysokim suficie. Wówczas dodaje aranżacji dostojności i elegancji. Na tak wysokich ścianach doskonale sprawdzą się wszelkie elementy sztukateryjne. Co jednak z małymi pomieszczeniami mieszkań w bloku? Czy tam również sztukateria może być elementem dekoracyjnym, czy tylko spowoduje nieestetyczny nadmiar? Sprawdźmy to!

Jaka sztukateria będzie najlepsza do małego mieszkania?

Pomimo tego, że sztukateria najczęściej wykorzystywana jest do dekoracji dużych i przestronnych mieszkań w kamienicach czy pokojach w prywatnych domach, to jednak może też świetnie spełniać swoją funkcję w mniejszych mieszkaniach w bloku. W tych miejscach właściciele i dekoratorzy przede wszystkim walczą z małą powierzchnią poszczególnych pokoi. Zatem odpowiedni wybór sztukaterii stanowi pierwszy i najważniejszy etap udanej aranżacji.

Wysokość sufitu w mieszkaniach w blokach ma standardowo 2,5 m. Zbyt szerokie listwy przypodłogowe mogą jedynie obniżyć go jeszcze bardziej i optycznie pomniejszyć wnętrze. W tych pokojach najlepiej będą pasowały listwy o szerokości 6-12 cm.

Kolejną kwestią jest wzór listew przysufitowych. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się styl minimalistyczny, który pomoże Ci zachować harmonię i wrażenie przestronności pokoi. Takie same powinny być listwy. Zapomnij o bogato zdobionych listwach z dużą ilością żłobień i detali. O wiele lepiej sprawdzą się listwy gładkie, z ewentualnie jednym dekoracyjnym żłobieniem. Tego rodzaju wzory świetnie sprawdzą się nie tylko w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach, ale także przytulnych aranżacjach skandynawskich.

Ostatnim aspektem jest kolor. W naszym sklepie dostępne są listwy przysufitowe, które spokojnie możesz malować. Lepiej pomalować je na kolor ściany czy sufitu? Wybór odpowiedniego wykończenia wpływa na optyczne powiększenie lub zmniejszenie wnętrza. W małych pomieszczeniach najlepszym wyborem jest pozostawienie ich w kolorze sufitu. Dzięki temu optycznie podniesiesz sufit, a sztukateria doda efektu kaskadowego.

Problem małych pomieszczeń – czy sztukateria to wytrzyma?

Mały metraż mieszkania, w którym muszą zmieścić się dwa pokoje, kuchnia i łazienka, staje się miejscem poprzecinanym licznymi ścianami. Układ mieszkań w bloku czasem jest bardzo skomplikowany. Zamiast jednego, prostego korytarza czy holu mamy do czynienia z wąskim przedpokojem załamanym pod kątem 90° lub o całkiem fantazyjnym kształcie. Jak wykończyć takie pomieszczenie? Czy na korytarzu można wykorzystać listwy przypodłogowe? Czy zbyt duża ilość cięć nie zmieni ich parametrów technicznych?

Właścicieli mieszkań z pewnością ucieszy fakt, że nawet w najmniejszym i najbardziej fantazyjnym przedpokoju można spokojnie zamontować listwy przypodłogowe. Sprawdzą się zarówno zwykłe, jak i listwy przypodłogowe LED, które jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo podczas poruszania się tym labiryntem. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego modelu. Podobnie jak w przypadku listew przysufitowych liczy się ich szerokość. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się niska listwa o szerokości góra 10-12 cm. W naszym sklepie w tym wymiarze znajdziesz także modele z możliwością montażu taśmy LED.

Jak jednak na listwy wpłynie duża ilość docinek? W tym wypadku ważny jest materiał wykonania sztukaterii. Przykładowo listwy MDF z okleiną czy styropianowe nie są najlepszym wyborem. Przy dużej ilości cięć i obróbce czasem małych elementów, listwy te mogą się kruszyć, a warstwa zewnętrzna ulegać uszkodzeniu i znacząco obniżać ich estetykę. Najlepszym wyborem są listwy z tworzywa sztucznego, np. polistyrenu. Listwy te z łatwością dotniesz do potrzebnego rozmiaru. Przy cięciu nie kruszą się, a ich powierzchnia nie ulega zniszczeniu. W razie potrzeby zmiany koloru możesz je po prostu pomalować farbą, kiedy już dopasujesz je do ścian w przedpokoju.

Lepiej mniej niż więcej – czyli o zestawach sztukaterii do mniejszych pomieszczeń

Marzy Ci się sztukateria w pomieszczeniu o powierzchni 15 m2? Chciałbyś zamontować listwy przypodłogowe, przysufitowe, a na wolnej ścianie jeszcze stworzyć ramę z listew ściennych? Wiesz, czym to grozi? Nadmiarem, który tylko zagraci pomieszczenie, zamiast ładnie je wykończy. Niestety właściciele małych mieszkań muszą zdecydować się na mniejszą ilość sztukaterii w pojedynczym pomieszczeniu.

Jeśli zależy Ci na listwach przypodłogowych, zrezygnuj z przysufitowych lub pomaluj je na kolor sufitu, najlepiej na biało. Jeśli marzą Ci się listwy ścienne ułożone w modne ramy – listwy przysufitowe niekoniecznie mogą być przy nich dobrym rozwiązaniem.

Przemyśl dobrze wybór odpowiedniej sztukaterii. W mniejszych pomieszczeniach lepiej zdecydować się na jedną wyrazistą dekorację niż kilka mniejszych i mniej widocznych. Harmonia i minimalizm to jest to, czym przede wszystkim powinieneś się kierować. Niestety rozety sufitowe dekoracyjne na ścianie w małym pomieszczeniu nie zapewnią Ci najlepszej dekoracji. Lepiej wykończ schludnie pomieszczenie z minimalistycznymi listwami przysufitowymi.

Sztukateria jest pięknym i dekoracyjnym elementem, którym możesz wykończyć także mieszkanie w bloku. Aby jednak zyskać ciekawy i estetyczny efekt, koniecznie dobrze przemyśl wybór konkretnych elementów. Przede wszystkim unikaj zbyt szerokich listew, wybieraj te z tworzywa sztucznego, które możesz z łatwością dociąć i zdecyduj się na ograniczoną jej ilość w mieszkaniu. To zagwarantuje Ci piękne i eleganckie wnętrze.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel