Boazeria angielska. Czym jest i do jakich wnętrz pasuje?

2023-10-02
Boazeria angielska. Czym jest i do jakich wnętrz pasuje?

Boazeria angielska, choć kojarzy się z tradycyjnymi wnętrzami rezydencji na Wyspach Brytyjskich, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością również w innych zakątkach świata. To nie tylko sposób na nadanie pomieszczeniu klasy i elegancji, ale również praktyczne rozwiązanie do wielu wnętrz. Czym dokładnie jest boazeria angielska i gdzie znajdzie ona idealne zastosowanie? Sprawdźmy.

Czym charakteryzuje się boazeria angielska?

Boazeria angielska to unikalny sposób wykończenia wnętrz, który ma głębokie korzenie w brytyjskiej tradycji dekoratorskiej. Jej najbardziej rozpoznawalną cechą jest wykorzystanie drewnianych paneli montowanych wertykalnie, które są zwykle obramowane profilowanymi listwami. Początkowo stosowana była głównie w bogatych rezydencjach i pałacach, gdzie miała nie tylko zdobić wnętrza, ale również zapewniać dodatkową izolację termiczną i akustyczną.

Kolejną charakterystyczną cechą boazerii angielskiej jest jej zdolność do adaptacji do różnych stylów i okresów. Może być gładka i prosta, nawiązując do bardziej współczesnych trendów, lub bogato zdobiona w stylu wiktoriańskim. Jej uniwersalność sprawia, że doskonale komponuje się zarówno z tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi wnętrzami. Kolorystyka boazerii angielskiej często pozostaje w odcieniach naturalnego drewna, chociaż coraz częściej można spotkać ją w odważniejszych kolorach, takich jak głęboka zieleń, granat czy czerń.

Historia boazerii angielskiej – elegancja i tradycja

Chociaż boazeria jako taka jest znana ludzkości od wieków, to jej angielska odmiana zdobyła popularność przede wszystkim w okresie elżbietańskim. Był to czas, gdy rezydencje brytyjskiej arystokracji przeżywały prawdziwy renesans, a potrzeba wyrafinowanego wystroju stała się priorytetem. Boazeria angielska stała się symbolem statusu społecznego, bogactwa oraz władzy.

Przeczytaj również: Sztukateria w sypialni. 5 pomysłów na jej wykorzystanie

W okresie wiktoriańskim, który nastał po epoce elżbietańskiej, boazeria angielska ewoluowała, stając się bardziej ozdobna i skomplikowana w formie. Wraz z rozwijającą się techniką i dostępnością różnych materiałów, boazeria stała się bardziej dostępna, nie tylko dla arystokracji, ale również dla klasy średniej. Pojawiały się bogate zdobienia, dekoracyjne płyciny i wyrafinowane wzory.

Jednak z nadejściem XX wieku, wraz z upowszechnieniem się bardziej minimalistycznych trendów w designie, boazeria angielska zaczęła tracić na popularności. Ostatnie dekady przyniosły powrót do korzeni i docenienie tradycji, co zaowocowało odrodzeniem się zainteresowania boazerią angielską. Współczesne wnętrza, które czerpią inspirację z historii, często sięgają po ten klasyczny element dekoracyjny, łącząc go z nowoczesnymi rozwiązaniami i materiałami. W grę wchodzą nie tylko całe panele, ale też listwy ścienne inspirowane angielską boazerią.

Jakie materiały są używane do tworzenia boazerii angielskiej?

Tradycyjna boazeria angielska była najczęściej wykonana z wytrzymałych gatunków drewna, takich jak dąb, orzech czy mahoń, które zapewniały trwałość i eleganckie wykończenie. Drewno było idealnym wyborem nie tylko ze względu na jego estetykę, ale również ze względu na naturalne właściwości izolacyjne. Lamele ścienne i inne współczesne wersje boazerii angielskiej, chociaż często nadal opierają się na drewnie, mogą być również wykonane z płyty MDF lub sklejki, które są ekonomicznym wyborem i pozwalają na precyzyjne wykończenie.

W jakich pomieszczeniach najlepiej prezentuje się boazeria angielska?

Boazeria angielska jest wszechstronna i może być stosowana w wielu różnych pomieszczeniach, nadając im wyrafinowany charakter. Tradycyjnie najczęściej była używana w reprezentacyjnych salonach, jadalniach czy bibliotekach, gdzie miała podkreślać status i bogactwo domowników. Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym była również popularna w sypialniach czy korytarzach. Współcześnie boazeria angielska odnajduje się również w nowoczesnych łazienkach, kuchniach czy przedpokojach, dodając wnętrzom ciepła i klasyki. Ważne jest jedynie, aby w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jak łazienki, wybrać odpowiednio zabezpieczony materiał.

Boazeria angielska a nowoczesne wnętrza – jak to połączyć?

Choć boazeria angielska kojarzona jest przede wszystkim z klasycznymi, tradycyjnymi wnętrzami, doskonale odnajduje się również w nowoczesnych aranżacjach. Aby połączyć tradycję z nowoczesnością, warto zastosować kilka sprawdzonych trików. Po pierwsze, można zdecydować się na boazerię w odważniejszych kolorach, takich jak antracyt, biel czy głęboka zieleń. Po drugie, łącząc boazerię z nowoczesnymi materiałami, takimi jak stal, szkło czy beton, możemy stworzyć kontrastującą, ale harmonijną całość.

Oświetlenie LED montowane pod boazerią czy współczesne, proste meble również pomogą w zaakcentowaniu nowoczesnego charakteru wnętrza, nie tracąc jednocześnie na elegancji, którą wnosi boazeria angielska. Ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy klasyką a współczesnością, aby wnętrze było spójne i wyważone.

Boazeria angielska, dzięki swojej uniwersalności i czasowej trwałości, zdobyła serca wielu miłośników wnętrz na całym świecie. Niezależnie od tego, czy marzysz o przytulnej sypialni w stylu vintage, czy eleganckim salonie nawiązującym do brytyjskich tradycji, to rozwiązanie doskonale wpisuje się w różne aranżacje.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel