6 pomysłów na wykorzystanie rozet sufitowych w salonie

2022-12-12
6 pomysłów na wykorzystanie rozet sufitowych w salonie

Wśród najpopularniejszych elementów sztukaterii znajdują się listwy przypodłogowe i przysufitowe. Warto jednak wiedzieć, że do wyboru masz także bardzo efektowne listwy naścienne oraz dekoracyjne rozety. Ten ostatni element jest rzadko stosowany do ozdoby wnętrza, choć ma ogromny potencjał dekoracyjny. Nie wiesz, w jaki sposób użyć zdobień sufitowych w swoim pomieszczeniu? Sprawdź, jak wykorzystać rozety sufitowe w salonie.

Minimalistyczny salon i elegancka rozeta

We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych ogranicza się do minimum dekoracje i bibeloty, które jedynie zagracałyby wnętrze. Pomieszczenie pozbawione jednak zupełnie elementów dekoracyjnych staje się zimne i nieprzystępne. Sięgnij zatem po rozety sufitowe. W salonie doskonale ozdobią sufit, dodając wiszącej lampie większej dekoracyjności.

Nie każdy model jednak będzie pasował. W nowoczesnym pokoju najlepiej sprawdzi się nowoczesna rozeta sufitowa. Modele o gładkiej powierzchni i minimalistycznych zdobieniach idealnie podkreślą wybrany styl aranżacyjny. Doskonale sprawdzą się także rozety dekoracyjne sufitowe LED, które zastąpią dodatkowe źródła światła.

Zdobiona wersja w salonie glamour

W ofercie naszego sklepu znajdziesz także bardziej okazałe zdobienia sufitowe. Cechuje je duża liczba dekoracyjnych akcentów, żłobień, ślimaków i motywów roślinnych. Tak specyficzne dekoracje idealnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu glamour. Konwencja ta czerpie inspiracje z barokowych motywów zdobniczych, dlatego rozety tego typu świetnie uzupełnią meble o bogato rzeźbionych nogach czy frontach.

We wnętrzach glamour dużą rolę odgrywa także kryształowy żyrandol, który stanowi najokazalszą dekorację pomieszczenia. Rozeta sufitowa do lampy idealnie podkreśli jego piękno i uzupełni Twoją aranżację. Pamiętaj jednak, aby wnętrze nie ociekało zanadto przepychem. Utrzymaj zatem rozetę w kolorze sufitu.

Kolorowa rozeta dla wyjątkowego wnętrza

W naszym sklepie dostępne są rozety sufitowe dekoracyjne wykonane z trwałego materiału, jakim jest polisteryn. Dużą zaletą tworzywa sztucznego jest możliwość pokrywania go farbą. Dzięki temu możesz utrzymać swoją rozetę w kolorze białym, ale równie dobrze nadać jej zupełnie inny kolor.

Jeśli chcesz, aby rozeta jedynie swoją strukturą wzbogacała powierzchnię sufitu – utrzymają ją w kolorze tła. Rozety mogą jednak stanowić osobną dekorację. Wówczas pomaluj ją na kolor dodatków znajdujących się w danym wnętrzu czy ścian.

Kolorowe rozety sufitowe w salonie świetnie sprawdzą się niemal w każdej konwencji. Wszystko zależy od tego, na jaki kolor je pomalujesz. Jasnoszare idealnie uzupełnią wnętrze skandynawskie, czarne – aranżacje industrialne czy glamour, a pastelowe różowe czy zielone – modne dziś pomieszczenia w stylu avant basic.

Pełne zdobienie: rozeta i listwy sufitowe

Sztukateria najlepiej prezentuje się we wnętrzu, kiedy jest spójna i kompletna. Z tego powodu dopasuj swoje listwy przypodłogowe i przysufitowe do siebie i wybierz wzór w podobnym kształcie i liczbie żłobień. W tym komplecie nieco większą dekoracyjnością mogą cechować się listwy naścienne i rozety sufitowe. Pamiętaj jednak, aby wybrać modele w podobnym stylu. Jeśli Twoje listwy mają zaokrąglone kształty, znacznie lepiej będzie pasowała do nich okrągła rozeta niż kwadratowa. Dobrym pomysłem jest także utrzymanie całej sztukaterii w jednym kolorze. Duży wybór listew i rozet w naszym sklepie pozwoli Ci z łatwością stworzyć zestaw dopasowany do wybranej aranżacji wnętrza.

Lustrzane odbicie (rozety z lustrem)

Jeśli szukasz nietuzinkowych dekoracji do swojego salonu czy sypialni, koniecznie sięgnij po rozety. Oprócz tego, że możesz je malować na dowolny kolor, niektóre z nich z łatwością uzupełnisz lustrem. Wybieraj do tego modele gładkie i wklęsłe. Co da Ci lustro w rozecie? Dzięki niemu wprowadzisz do wnętrza odrobinę iluzji, która jest tak bardzo pożądana we wnętrzach glamour. Lustro będzie odbijać lampę, dzięki czemu optycznie podniesiesz sufit do góry.

Uzupełnioną w ten sposób rozetę możesz także potraktować jako ozdobną ramę dla swojego lustra. Zawieś ją wówczas na ścianie w dowolnym miejscu w salonie czy na przedpokoju i zyskaj oryginalną dekorację wnętrza.

Rozety nie tylko na suficie

Wbrew pozorom rozeta sufitowa do lampy może mieć znacznie więcej zastosowań. Uzupełnisz nią nie tylko aranżację sufitu. Możesz potraktować ją także jako dekorację ścienną.

Rozety możesz zawiesić pod kinkietami ściennymi, ale równie dobrze wykorzystać jako samodzielną dekorację. Sięgnij wówczas po kilka sztuk różniących się średnicą i stopniem dekoracyjności. Zawieś je na ścianie i stwórz z nich nietuzinkową galerię. Zestaw rozet możesz pozostawić biały, dzięki czemu będą mocno odznaczać się na kolorowej ścianie. Równie dobrze jednak prezentują się pomalowane na kolor ściany. Zyskasz wtedy subtelną i oryginalną ozdobę wnętrza.

Rozety sufitowe są niebanalnym elementem sztukaterii, po który warto sięgnąć podczas aranżowania salonu czy sypialni. Odpowiednio dobrany wzór pozwoli Ci podkreślić styl aranżacji wnętrza i stworzyć niebanalną ozdobę nie tylko sufitu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel