5 sposobów na oświetlenie LED salonu

2021-09-22
5 sposobów na oświetlenie LED salonu

Aranżacja oświetlenia salonu nie musi się składać z samych lamp, kinkietów i żyrandoli. Każdy z tych elementów zajmuje nieco miejsca. Ponadto oświetla jedynie fragment pokoju. Aby stworzyć przyjemną atmosferę w salonie, możesz wykorzystać także sztukaterię uzupełnioną o taśmy LED. Delikatnie oświetlą wnętrza i staną się jednocześnie ważnym elementem dekoracyjnym. Zobacz, co możesz wykorzystać w salonie!

Listwy sufitowe LED

Listwy sufitowe LED są najpopularniejszym elementem sztukaterii wykorzystywanym do oświetlania wnętrz. W naszym sklepie znajdziesz wiele ciekawych modeli cechujących się różną liczbą żłobień i dodatkowych elementów ozdobnych. Ponadto przy wyborze listwy zwróć uwagę na kąt padania światła. Niektóre listwy mogą oświetlać sufit, a inne ścianę.

Jak możesz wykorzystać listwy sufitowe LED? Wykańczając nimi cały sufit, stworzysz spójne i równomiernie oświetlone pomieszczenie. Jednak nie jest to jedyny sposób ich wykorzystania. Możesz wykończyć nimi jedynie jedną ścianę, np. wykończoną dekoracyjną cegłą. Wówczas po zapaleniu podkreślisz ten fragment pokoju.

Podświetlana zabudowa karnisza

Nieco innym elementem oświetleniowym sufitu jest maskownica karnisza LED. W salonie okna i drzwi balkonowe często zajmują całą ścianę. Wykończenie jej listwą sufitową LED nie przyniesie pożądanego efektu, ponieważ najprawdopodobniej zasłonisz ją firanką i zasłonami. Rozwiązaniem tego problemu są maskownice karniszy LED. Montuje się je przed firanką, dzięki czemu zasłaniają karnisz lub szynę. Po zapaleniu delikatnie oświetlają firankę i zasłonę. Światło pięknie rozprasza się na materiale, dzięki czemu oświetlony jest cały górny fragment firanki.

Listwy przypodłogowe LED

Kolejnym popularnym elementem sztukaterii są listwy przypodłogowe LED. W naszym sklepie znajdziesz modele, których odpowiednio uformowany kształt pozwala na zamontowanie taśmy LED. W ich przypadku światło zawsze kierowane jest na podłogę. Często zbudowane są z dwóch elementów, jeden zasłania przerwę dylatacyjną, a drugi maskuje taśmę LED i kieruje światło na dół.

Podobnie jak przy listwach przysufitowych, możesz wykończyć nimi całą podłogę. Po zapaleniu będą tworzyły przytulny półmrok, jednocześnie zapewniając Ci bezpieczeństwo podczas poruszania się po ciemnym pokoju. Możesz jednak wykorzystać je tylko do oświetlenia fragmentu pokoju.

Listwy naścienne LED

W przeciwieństwie do zwykłych listew naściennych modele z możliwością zamontowania listwy LED mają znacznie więcej zastosowań. To pozwala na dokładne zakrycie instalacji, taśmy i wszelkich kabli, a także odpowiednie ukierunkowanie światła. Listwy naścienne LED swoim kształtem doskonale pasują do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Dostępne są w kolorze białym, ale możesz pokryć je farbą wodną, dzięki czemu lepiej dopasują się także do wnętrz tradycyjnych i będą stanowić subtelną ozdobę wnętrza.

W zależności od potrzeb możesz dobrać listwy naścienne LED, które kierują światło do góry, na dół lub jednocześnie do góry i na dół. Ten model listew cechuje się największą liczbą zastosowań. Możesz je zamontować na pustej ścianie, gdzie same w sobie będą stanowiły niebanalny element dekoracyjny i źródło światła. Jednak równie dobrze sprawdzą się jako elementy oświetlające inne dekoracje np. obrazy, plakaty czy wiszące półki z bibelotami. Stanowią doskonałe uzupełnienie głównej lampy i mają duży potencjał dekoracyjny.

Rozety sufitowe z oświetleniem LED

W naszym sklepie internetowym dostępne są także dekoracyjne rozety sufitowe. Stanowią one bardzo ciekawą ozdobę nie tylko sufitu, ale także ściany, szczególnie powieszone w grupie. Każda rozeta sufitowa ma możliwość ukrycia pod spodem okablowania od lampy. Jednak równie dobrze możesz ukryć tam taśmę LED. Wystarczy wówczas nieco podnieść rozetę, aby światło mogło oświetlić ścianę lub sufit wokół. Wówczas będą spełniały podobną funkcję co plafony, jednak ich światło będzie czysto dekoracyjne, a nie użytkowe.

Rozety sufitowe dekoracyjne są lekkie i wytrzymałe. Ponadto rozety możesz malować na dowolny kolor. Pomalowane na ten sam kolor co ściana będą bardzo subtelną dekoracją, która dzięki oświetleniu LED będzie widoczna także po zmroku.

Sztukateria uzupełniona o listwy LED jest doskonałym sposobem na uzupełnienie aranżacji oświetleniowej salonu. Dzięki niej wprowadzisz do pomieszczenia przytulną atmosferę i zyskasz niebanalną ozdobę sufitu lub ściany. W swoim salonie możesz wykorzystać listwy przypodłogowe, przysufitowe, naścienne czy nawet maskownice karnisza lub dekoracyjne rozety. Wybór należy do Ciebie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel