3 sposoby na oryginalną ozdobę sufitu w domu

2021-01-25
3 sposoby na oryginalną ozdobę sufitu w domu

W mieszkaniach i domach najczęściej można spotkać biały, gładki sufit. I choć jest to bardzo dobry sposób na wizualne powiększenie pokoju, to jednak warto poszukać oryginalniejszych rozwiązań. Sufit równie dobrze jak ściany i pozostałe elementy wyposażenia może podkreślić wybrany styl aranżacyjny. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób ozdobić i urozmaicić białą taflę sufitu. 

Czy warto ozdabiać sufit?

Niezależnie od stylu aranżacyjnego w danym pokoju, warto ozdobić także sufit. Dzięki temu cała przestrzeń będzie spójna, a styl jeszcze lepiej podkreślony. Dekoracja sufitu nie kończy się na wybraniu koloru farby i lamp wiszących. Tak naprawdę to dopiero początek. 

Do ozdoby sufitu doskonale nadaje się sztukateria. Dziś wytwarzana jest głównie z wytrzymałego i co najważniejsze lekkiego polistyrenu. Dzięki temu o wiele łatwiej jest ją zamontować na suficie niż dawne gipsowe odlewy. Do tego materiał ten zwiększa wytrzymałość i wydłuża żywotność elementów. Sprawia to, że będą zdobić Twoje wnętrza przez wiele lat. Z łatwością też nadasz im wybrany przez siebie kolor. 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz bogaty asortyment sztukaterii. Możesz wybierać spośród różnych listew, rozet czy maskownic karniszy. Świetnie sprawdzi się także sztukateria z oświetleniem LED. Jak wykorzystać te elementy do ozdoby sufitu w salonie czy sypialni? Parę ciekawych inspiracji znajdziesz poniżej. 

Rozety sufitowe zawsze w modzie

Dzisiejsze rozety sufitowe nie wyglądają jak z salonów Ludwika XIV. Zazwyczaj nie obejmują one całej powierzchni sufitu, a stanowią jedynie element sufitowej aranżacji. Doskonale sprawdzają się w roli tradycyjnej, czyli okalając lampy sufitowe. Jednak to nie jedyny sposób ich wykorzystania. 

Rozety sufitowe dekoracyjne tak naprawdę mogą znaleźć się w każdym miejscu na suficie. Jeśli wybierzesz rozetę z oświetleniem LED, może ona stanowić równie dobrze oświetlenie uzupełniające pokoju. Świetnie sprawdzi się w kącie, który chcesz ciekawie wyeksponować. 

W aranżacjach tradycyjnych bądź w nowoczesnych wnętrzach eklektycznych możesz wykorzystać bogato zdobione rozety sufitowe. Ciekawy efekt dają jako element aranżacji ściennej, która przechodzi na sufit. Wówczas na ścianie i fragmencie sufitu możesz zamontować różnego rodzaju rozety zarówno duże, jak i mniejsze. Im większa jest ich różnorodność, tym lepiej. 

Pamiętaj jednak, aby zachować pewną harmonię we wnętrzu. Jeśli masz w nim dużo innych dodatków, koniecznie pomaluj rozety na ten sam kolor co ścianę i sufit. Jeśli jednak masz dość minimalistyczną aranżację, możesz zaszaleć z kolorowymi rozetami. 

Listwy przysufitowe – dodaj szyku swoim wnętrzom 

Listwy przysufitowe to doskonały sposób na wykończenie styku ściany z sufitem. Dzięki temu możesz zakryć wszelkie nierówności i uzyskać wysoce estetyczny i schludny efekt. Do nowoczesnych wnętrz doskonale pasują jasne listwy z mniejszą ilością żłobień. Dodają wnętrz nuty elegancji i szyku. 

We wnętrzach tradycyjnych, w stylu angielskim czy barokowym najlepiej będą prezentowały się modele o bogatszym wzorze. W ten sposób doskonale będą komponowały się z bogato zdobionymi meblami. Ich kolor możesz dobrać do wysokości pokoju. Im wyższy masz sufit, tym możesz pozwolić sobie na ciemniejsze listwy. Jeśli jednak masz standardową wysokość pomieszczenia, lepiej pomalować je na biało tak jak sufit. Dzięki temu optycznie “wydłużysz” ściany. 

Listwy przysufitowe LED – niebanalny sposób na oświetlenie

W naszym sklepie znajdziesz także ciekawą propozycję listew sufitowych LED. Przy ich wyborze musisz wziąć pod uwagę również zaplanowany kąt padania światła. Każda z listew jest nieco inaczej ukształtowana, dzięki czemu możesz skierować światło na ścianę, rozproszyć je na większej powierzchni sufitu bądź uzyskać cienki pasek mocniejszego światła. 

Listwy sufitowe LED są doskonałą propozycją do nowoczesnych wystrojów. Sprawdzą się nawet w minimalistycznych aranżacjach, gdzie każda dekoracja jest odpowiednio rozplanowana i często stanowi element użytkowy. Same listwy z pewnością nie wprowadzą do wnętrza niepotrzebnego przepychu, a światło LED będzie stanowiło jedynie delikatną i gustowną ozdobę. 

Listwa LED może doskonale oświetlić ścianę o innym wykończeniu, np. pokrytą rudą cegłą w aranżacjach industrialnych. Równie dobrze może stanowić ciekawe oświetlenie główne w sypialni, gdzie nie potrzebujesz ostrego światła. Rozproszona po suficie smuga wprowadzi do wnętrza romantyczny nastrój. Z kolei w eklektycznych wnętrzach ciekawe efekty daje różnokolorowe światło w listwach, rozproszone po białym lub ciemnym suficie. 

Listwy sufitowe i rozety oryginalnie uzupełnią całą aranżację wnętrza. Podkreślą jego walory i pozwolą Ci wykorzystać potencjał drzemiący w tej niemałej powierzchni wnętrza. Białe, gładkie sufity pasują zawsze. Jednak w pomieszczeniach o wyraźnie zaznaczonym stylu, lepiej ozdobić je, aby podkreślić wybraną przez siebie aranżację. Do tego doskonale sprawdzą się listwy sufitowe z oświetleniem LED lub bez, a także dekoracyjne rozety, które możesz umieścić nie tylko pod lampami sufitowymi. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel