10 rzeczy, których potrzebujesz do montażu listew przypodłogowych

2023-02-01
10 rzeczy, których potrzebujesz do montażu listew przypodłogowych

Samodzielny montaż listew przypodłogowych nie jest wcale trudny. Pozwoli Ci to także zaoszczędzić pieniądze, które musiałbyś wydać na profesjonalną usługę. Nie zajmie Ci także dużo czasu, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz. Sprawdź, jakie akcesoria do montażu listew przypodłogowych i narzędzia przydadzą Ci się podczas pracy.

Dwa rodzaje montażu listew przypodłogowych – kiedy jaki wybrać?

Montaż listew przypodłogowych można przeprowadzić na dwa różne sposoby: za pomocą kleju montażowego lub klipsów montażowych. Jak wybrać dany sposób montażu i czym się przy tym kierować?

Przede wszystkim zwróć uwagę, że listew przypodłogowych zamontowanych na klej nie da się zdjąć bez ryzyka uszkodzenia ściany bądź listwy. W razie ponownego malowania ścian musisz je dobrze zabezpieczyć, aby nie pobrudzić ich farbą. Ponadto Najlepiej wybrać ten sposób montażu do listew, w których nie planujesz ukrywać kabli elektrycznych czy od internetu. W razie awarii sieci i potrzeby wymiany kabli, listwy będzie trzeba oderwać od ściany. Montaż na klej jednak jest jednak trwalszym i szybszym sposobem montażu. Jest także zalecany przez producentów listew.

Listwy przypodłogowe zamontowane na klipsach możesz w razie konieczności zdjąć czy to do malowania, czy do naprawy sieci w domu. Ten sposób montażu będzie jednak wymagał od Ciebie sporego nakładu czasu i pracy. Jeśli jednak lubisz majsterkować, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie w ten sposób zamontować listwy na ścianie.

Montaż listew przypodłogowych może być również łączony, szczególnie gdy zdecydowałeś się na listwy przypodłogowe LED. Niektóre z modeli składają się z dwóch części. Element z taśmą LED montuje się nieco wyżej, a ćwierćwałek zasłaniający przerwę dylatacyjną i kable przy samej podłodze. Możesz więc dobrać sposób montażu do poszczególnych części listwy.

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu listew przypodłogowych?

Montaż listew nie jest trudny, więc możesz podjąć się tego zadania samodzielnie. Cena montażu listew przypodłogowych przeprowadzona przez profesjonalną ekipę może być dodatkowym argumentem za tym, żeby spróbować.

Niezależnie od tego, jaki montaż listew przypodłogowych wybrałeś, będziesz do niego potrzebować kilku narzędzi. Jakie narzędzia do montażu listew przypodłogowych są niezbędne? Przede wszystkim listwy należy najpierw przygotować, czyli dociąć do odpowiedniego rozmiaru.

Do cięcia listew użyj piły o drobnych zębach, dzięki czemu uzyskasz gładką krawędź. Pamiętaj, aby na rogach listwy przyciąć pod kątem 45°. Kierunek cięcia będzie różnił się od tego, czy masz przykleić listwę na rogu wewnętrznym, czy zewnętrznym. Do prawidłowego przycięcia listew przyda Ci się skrzynka uciosowa.

Podczas montażu listew na klipsy przyda Ci się wiertarka lub wiertarko-wkrętarka, za pomocą których umieścisz wkręty w ścianie. Na wszelki wypadek możesz mieć pod ręką także zestaw śrubokrętów, którymi dokręcisz klipsy do ściany np. w miejscach trudno dostępnych.

4 akcesoria, które ułatwią montaż listew przypodłogowych

Narzędzia do montażu listew przypodłogowych to nie wszystko, co warto przygotować przed rozpoczęciem montażu listew. W naszym sklepie internetowym znajdziesz także przydatne akcesoria montażowe do listew. Jakie wśród nich są najważniejsze?

W przypadku montażu na klipsy konieczne są oczywiście same klipsy. Powinny być zamontowane w równych odstępach, najlepiej co 30–50 cm w zależności od tego, czy ściana jest prosta i czy występują na niej jakieś załamania. Klipsy należy także montować na rogach. W ten sposób możesz obliczyć, ile klipsów będzie Ci potrzebnych.

Kiedy zdecydowałeś się na montaż listew przypodłogowych na klej, koniecznie kup odpowiedni klej montażowy. Zwróć uwagę, czy dany produkt przeznaczony jest do listew z MDF, czy tworzywa sztucznego. Warto używać klejów zalecanych przez producentów i szybkoschnących. Dzięki temu szybciej uporasz się z montażem.

Jakie akcesoria do montażu listew przypodłogowych jeszcze będą potrzebne? Niezależnie od wybranego sposobu montażu, wybierz także masę szpachlową do listew. Za jej pomocą zakryjesz szczeliny powstałe na łączeniach listew.

Jeśli wybrałeś dekoracyjne listwy przypodłogowe, których powierzchnia jest dodatkowo lakierowana, koniecznie dokup lakier do listew. Przyda Ci się do pomalowania łączeń listew, aby uzyskać jednolitą powierzchnię.

Inne rzeczy, które warto mieć pod ręką podczas montażu listew przypodłogowych

Akcesoria do montażu listew przypodłogowych, które warto jeszcze mieć pod ręką to przede wszystkim pistolet do kleju. Kleje montażowe najczęściej są sprzedawane w specjalnych tubach. Aby wygodnie dozować preparat, należy użyć specjalnego pistoletu.

Ponadto przyda Ci się pędzelek, którym wygładzisz powierzchnię masy szpachlowej na łączeniach. Listwy przypodłogowe LED RGB mają miejsce na montaż taśmy LED. Aby mieć pewność, że będzie się trzymać we właściwym miejscu, użyj taśmy dwustronnej.

Spróbuj samodzielnie zamontować listwy przypodłogowe. Zanim zaczniesz, przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy, które będą Ci potrzebne podczas pracy. Specjalistyczne akcesoria do montażu listew przypodłogowych znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel