Sztukateria w skandynawskiej odsłonie – jakie elementy sprawdzą się w minimalistycznych aranżacjach?

2021-06-16
Sztukateria w skandynawskiej odsłonie – jakie elementy sprawdzą się w minimalistycznych aranżacjach?

Jak uniknąć w aranżacjach skandynawskich wrażenia zimnej pustki? Minimalizm obowiązujący w tej konwencji może szybko zamienić przytulny salon w surowe i chłodne pomieszczenie. Wystarczy jednak odrobina delikatnych dekoracji w postaci sztukaterii, a pokój od razu nabierze nastrojowego charakteru.

Sztukateria w skandynawskim stylu – czy to dobry pomysł?

Estetyka skandynawska od lat jest jednym z najchętniej wybieranych stylów aranżacyjnych. Wiele osób docenia w niej minimalizm i jednoczesne umiłowanie natury. Skandynawskie wnętrza cieszą oczy schludnym wykończeniem i zaplanowaną kolorystyką bazującą na barwach ziemi. Styl ten doskonale wygląda w każdym wnętrzu niezależnie od jego rozmiaru i przeznaczenia. Równie dobrze sprawdzi się w sypialni, jak i pokoju dziecka.

Czy sztukateria będzie pasowała do wnętrz utrzymanych w konwencji, w której dąży się do jak najmniejszej ilości mebli i elementów dekoracyjnych? Oczywiście, że tak! Warto jednak wybrać listwy o delikatnych żłobieniach. Przesadne motywy florystyczne w tym przypadku nie będą najlepszym pomysłem.

Pamiętaj także, aby wybrać sztukaterię wykonaną z materiału łatwego do malowania. W minimalistycznych wnętrzach najlepiej sprawdzą się listwy utrzymane w tym samym kolorze co ściana czy sufit. Dzięki temu wniesiesz do pomieszczenia jedynie delikatną dekorację i nie zagracisz wnętrza niepotrzebnymi dodatkami.

W stylu skandynawskim najczęściej wykańcza się powierzchnię na kolor szary lub biały. Listwy przypodłogowe czy sufitowe zawsze utrzymane są w tym kolorze. Jednak, jeśli zdecydujesz się na odważniejsze barwy na ścianie, nie ma problemu, aby farbą pokryć także listwy.

Wszelkie elementy sztukaterii lepiej będą prezentowały się w pomieszczeniach wysokich i przestronnych. Jeśli zastosujesz listwy o dość dużej szerokości w pomieszczeniach o małej lub standardowej wysokości, możesz wizualnie zmniejszyć pomieszczenie. W stylu skandynawskim ważne jest stosowanie takich trików, aby wnętrze jak najbardziej powiększyć, zyskać jak najwięcej przestrzeni. We wnętrzach o wyższym suficie mamy pełną dowolność. Z powodzeniem możesz zastosować każdą szerokość listew.

Sztukateria - idealne wykończenie problematycznych miejsc

Im mniej jest w pomieszczeniu mebli i dodatków dekoracyjnych, tym trudniej jest ukryć problematyczne miejsca, w których wychodzą wady konstrukcyjne budynku czy błędy wykończeniowe. Jednym z najtrudniejszych do wykończenia miejsc są narożniki ścian zarówno przy suficie, jak i podłodze. To właśnie miejsca styku zazwyczaj ujawniają krzywe ułożenie sufitu czy źle wypoziomowaną podłogę.

Takie błędy się zdarzają i trudno ich uniknąć. Jednak w aranżacjach minimalistycznych wszystko musi być dopracowane do najmniejszego szczegółu. Mała ilość mebli sprawi, że większa część ściany będzie odsłonięta. Z kolei brak lub mała ilość dekoracji naściennych nie ułatwia zadania maskowania tych niedoskonałości.

Na szczęście możesz wykończyć narożniki sztukaterią. Przy podłodze zastosuj listwy przypodłogowe gładkie lub z delikatnymi żłobieniami. Koniecznie wybierz te w kolorze ścian. Dzięki temu optycznie je wydłużysz.

Z kolei przy suficie możesz zastosować listwy przysufitowe. Aby uzyskać spójną minimalistyczną aranżację, wybierz ten sam wzór, jaki mają Twoje listwy przypodłogowe. Szerokość listew przysufitowych dopasuj do wysokości wnętrza. Im niższe, tym listwa powinna być węższa. Z kolei kolor listwy dopasuj do sufitu – najlepiej białego. Wówczas nieco optycznie go podniesiesz i zyskasz wrażenie większej przestrzeni.

Sztukateria - delikatna dekoracja dopełniająca aranżację w stylu skandynawskim

Sztukateria doskonale spełnia także rolę delikatnej dekoracji. Dzięki niej unikniesz wrażenia nie w pełni wykończonego, pustego pomieszczenia. Każdy rodzaj sztukaterii wprowadza do wnętrza nutę elegancji i ciepła.

W jaki jednak sposób wykorzystać sztukaterię w roli dekoracji? Wykorzystaj potencjał, jaki mają w sobie listwy ścienne. Za ich pomocą możesz wykończyć krawędzie wnęki okiennej czy framugi drzwi. Tak jak w przypadku innych elementów sztukaterii wybieraj raczej modele o mniejszej ilości żłobień. Koniecznie wykończ je na kolor ścian. Wówczas listwy będą jedynie delikatną ozdobą i dodadzą ciekawego akcentu do równych i jednokolorowych ścian.

Ponadto listwy ścienne zastosowane w tych miejscach nie będą tak bardzo widoczne, jak w przypadku np. ram tworzonych w stylach glamour czy nowojorskim. Staną się integralnym elementem konstrukcji budynku i naturalnie wtopią się we wnętrze.

Sztukateria zazwyczaj kojarzy się z wnętrzami utrzymanymi w stylu klasycznym, angielskim czy glamour. Obfitość wzorów i modeli listew przypodłogowych i przysufitowych pozwala jednak zastosować je także we wnętrzach minimalistycznych. Dzięki nim pokój w stylu skandynawskim nabierze elegancji i ciepła. Zakryjesz w ten sposób także wszelkie mankamenty wykończeniowe w postaci np. źle położonej gipsówki na krawędziach sufitu. Z kolei listwy ścienne przemienią się w delikatne ozdoby i akcenty dekoracyjne.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel