Sztukateria i beton – jak się odnajdą w stylu eklektycznym?

2021-12-13
Sztukateria i beton – jak się odnajdą w stylu eklektycznym?

Sztukateria jest elementem dekoracyjnym, który odpowiednio wykorzystany może dopełnić aranżację niezależnie od wybranego stylu. Z jednej strony może podkreślić wybraną konwencję, z drugiej jednak jest doskonałym sposobem na jej przełamanie. Jest często wykorzystywana np. w stylu eklektycznym. Czym właściwie się charakteryzuje ten styl i jak można wykorzystać w nim sztukaterię?

Styl eklektyczny – poczuj wolność w aranżacji wnętrz

Styl eklektyczny trudno opisać w kilku zdaniach. Jako jeden z niewielu stylów aranżacyjnych nie ma jasno ustalonych zasad, polecanej kolorystyki i materiałów. Siłą i największą zaletą stylu eklektycznego jest harmonijne zestawienie elementów, które na pierwszy rzut oka nie pasują do siebie. W tym stylu często łączy się dwie lub nawet więcej konwencji, aby uzyskać wnętrze pełne ciekawych zestawień, ale jednocześnie harmonijne i uporządkowane.

Z jednej strony urządzanie aranżacji w stylu eklektycznym daje Ci sporą swobodę twórczą, z drugiej jednak musisz zachować przede wszystkim umiar, aby Twoje wnętrze nie przerodziło się po prostu w bałagan. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim wybierz jeden dominujący styl i przełam go elementami właściwymi dla innych. Wybierz ograniczoną paletę barw i w niej twórz własne zestawienia. Dzięki temu nie pogubisz się, a w Twojej aranżacji nie zapanuje chaos.

Industrialny chłód i barokowa dekoracyjność

Beton jest właściwy dla stylu nowoczesnego i industrialnego. W tych konwencjach zazwyczaj wykańcza się ściany lub podłogę materiałami imitującymi beton - w najodważniejszych aranżacjach wykorzystuje się beton surowy, lub architektoniczny. Ściany wówczas są gładkie i szare, co w stylu eklektycznym aż prosi się o przełamanie.

Do tego najlepiej użyć sztukaterii, która nie tylko wprowadzi nowy kolor, ale także fakturę. Na betonowej ścianie w salonie świetnie będą wyglądać bogato zdobione listwy przysufitowe, właściwe dla barokowych wnętrz. Możesz wykorzystać i wprowadzić do wnętrza także inne elementy charakterystyczne np. dla stylu glamour – stojące lampy na złotym stelażu, stoliki ze złotymi nogami i szklanym blatem.

W tym zestawieniu koniecznie wykorzystaj także listwy przypodłogowe, które będą stanowiły komplet i pozwolą Ci zachować spójność aranżacji ściany. Pamiętaj, że listwy dostępne w naszym sklepie możesz malować farbami. Z łatwością dopasujesz je do wybranej przez siebie kolorystyki wnętrza.

Beton tuż obok ciepłego retro

We wnętrzach retro często wykorzystywane są tapety czy farby ze strukturą o ciepłych kolorach. Zamiast nich, niech Twoją ścianę pokryje beton. Stwórz na niej nowoczesną lamperię i przełam jednolitą, gładką ścianę sztukaterią w postaci listew ściennych. Ułóż z nich jedną linię na wysokości 1/3 ściany, a dół wypełnij ułożonymi z listew kwadratami.

Jakie listwy ścienne w tym przypadku się sprawdzą? Wybierz model z ozdobnymi żłobieniami, ale nie tak bardzo dekoracyjny. Zbyt duża ilość szczegółów nie będzie tu pasowała. Jeśli chcesz urozmaicić nieco kwadraty na dole lamperii – zamiast wykańczać je na prosto, skorzystaj z naszych narożników. Staną się ciekawym i delikatnym elementem dekoracyjnym, który wprowadzi jeszcze jeden szczegół przykuwający uwagę. Lamperię najlepiej pozostaw białą. Dzięki temu będzie odznaczała się na tle betonowej ściany i pięknie współgrała z jasnymi, drewnianymi meblami z błyszczącą powierzchnią. Pamiętaj o retro dekoracjach! Doskonale będą tu pasowały winylowe płyty zawieszone na ścianie, klasyczny dywan i meble inspirowane stylem PRL-u.

Klasyczne wzornictwo na tle betonowej ściany

Projektowanie wnętrza w stylu eklektycznym możesz zacząć także od wyboru sztukaterii. Jeśli marzy Ci się klasyczne wnętrze, koniecznie wykorzystaj do wykończenia ściany listwy przypodłogowe i przysufitowe. Wybieraj modele z mniejszą ilością żłobień i unikaj barokowego wzornictwa. Oprócz tego na ścianie, którą wykończysz szarym betonem, ułóż prostokąty ze sztukaterii. Listwy ścienne w tym przypadku również powinny być lekko zdobione. Koniecznie prostokąty zakończ na prosto. Dlaczego? Wówczas o wiele łatwiej będzie Ci wypełnić je innym materiałem wykończeniowym – np. kolorową tapetą w kwiaty, która pięknie podkreśla urok klasycznych wnętrz.

Na tle tak wykończonej ściany świetnie będą prezentowały się klasyczne meble np. sofa z kremowym obiciem i dużą ilością poduszek z kwiatowym motywem czy lampy stołowe z abażurem.

Styl eklektyczny ma wielu entuzjastów. Wśród nich często są osoby, które uwielbiają design, ale nie mogą lub nie chcą decydować się na jeden styl aranżacyjny. Dzięki eklektycznym połączeniom są w stanie wybrać wyposażenie zgodne ze swoim gustem i zestawić je z wykończeniem, które teoretycznie do niego nie pasuje. W praktyce jednak będą stanowiły kompozycje spójne i indywidualne. Sztukateria jest doskonałym elementem dekoracyjnym, który pozwoli Ci przełamać zimną nowoczesność właściwą dla betonowych ścian.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel