Sztukateria do salonu – tipy i tricki, o których warto pamiętać

2022-02-15
Sztukateria do salonu – tipy i tricki, o których warto pamiętać

Sztukateria jest elementem dekoracyjnym o różnym kształcie, rozmiarach i przede wszystkim zastosowaniu. Wśród samych listew przysufitowych panuje bardzo duża różnorodność. Jedne modele lepiej pasują do nowoczesnych wnętrz, inne o wiele lepiej sprawdzą się w aranżacjach tradycyjnych czy glamour. Sam dobór sztukaterii wpływa również na efekty wizualne, które można uzyskać. Masz za niskie mieszkanie, a może za wysokie? Sztukateria pomoże Ci osiągnąć harmonijne wymiary wnętrza, co wpłynie na poprawę jego estetyki. Poznaj nasze tipy i tricki, które pomogą Ci w aranżacji salonu.

Listwy przysufitowe – najlepszy sposób na zakrycie mankamentów gipsówki

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz remont samodzielnie, czy z pomocą specjalistów, małe mankamenty wykończeniowe mogą być widoczne w najbardziej problematycznych miejscach. Przy suficie u zbiegu ze ścianą bardzo trudno równo wykończyć róg gipsówką, a później ją jeszcze wygładzić. Podobne problemy możesz napotkać na dole przy zbiegu z podłogą. Tam podłogę może szpecić przerwa dylatacyjna czy podkłady, które wystają spod paneli podłogowych.

Jak sobie z tym poradzić? Czy istnieje rozwiązanie, które pozwoli Ci szybko zakryć małe mankamenty wykończeniowe i cieszyć się perfekcyjnie wyremontowanym wnętrzem? W takich sytuacjach sięgnij po sztukaterię. Listwy przysufitowe pozwolą Ci zakryć najtrudniejsze do wykończenia miejsca przy suficie. Ich montaż jest banalnie prosty. Nie potrzebujesz wiercić żadnych otworów. Wystarczy, że użyjesz specjalnego kleju. Listwy przysufitowe z łatwością dotniesz do wymaganych rozmiarów. Jeśli jednak łączenia będą widoczne, możesz wykończyć je gipsem do sztukaterii i pomalować lub użyć do tego białego akrylu, który wypełni szczeliny pomiędzy listwami. W ten sposób uzyskasz idealnie gładki sufit w każdym miejscu.

Na dole z kolei przydadzą Ci się listwy przypodłogowe. W naszym sklepie znajdziesz modele o różnej wysokości i szerokości. Jedne gładko przylegają do ściany i sprawdzą się przy niewielkiej przerwie dylatacyjnej, inne dzięki ozdobnym żłobieniom odstają na dole od ściany, dzięki czemu zakrywają znacznie szersze przerwy dylatacyjne. Wszystkie listwy przypodłogowe wykonane są z trwałego tworzywa sztucznego polistyrenu, dzięki czemu po montażu lub tuż przed nim możesz pomalować je na kolor ściany czy podłogi. Dobrym rozwiązaniem będą także białe listwy, które staną się wyraźnym elementem dekoracyjnym.

Brzydki karnisz? Zakryj go maskownicą!

Masz w mieszkaniu stary karnisz na całej długości sufitu przy oknach w salonie? Jego wygląd straszy już nie tylko Twoich gości, ale także Ciebie? Nie musisz inwestować w szycie ozdobnych draperii, które mogłyby zakryć brzydki karnisz. W nowoczesnych aranżacjach o wiele lepszym wyborem są maskownice do karniszy.

W naszym sklepie znajdziesz listwy karniszowe w dwóch rodzajach. Jedne są tradycyjne, a drugie dodatkowo wyposażone w miejsce do montażu taśmy LED. Oba produkty montuje się zaraz przed karniszem, dzięki czemu stanowią integralną część sufitu i skutecznie zasłaniają karnisz.

Maskownica karnisza LED jest o tyle ciekawszym rozwiązaniem, że może stanowić dodatkowe, bardzo subtelne źródło światła. Wieczorem wprowadzi do salonu intymną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Ładnie również oświetli załamania na firankach i zasłonkach.

Przyjemny półmrok w salonie? Tylko z listwami LED

Masz ładny ozdobny karnisz i nie chcesz go zasłaniać, ale zależy Ci na przyjemnej atmosferze wieczorem w salonie? W takim razie wybierz jeden z modeli naszej sztukaterii wyposażonej w miejsce na montaż taśm LED.

W naszym sklepie znajdziesz listwy sufitowe LED. Przy ich wyborze koniecznie zwróć uwagę nie tylko na wzór i ozdobne żłobienia, ale także na kierunek padania światła. Jedne wyprofilowane są tak, że światło pada na sufit, inne pozwalają oświetlić górną część ściany. W obu przypadkach jednak uzyskasz przyjemne i delikatne światło rozproszone po suficie i ścianie.

Jeśli w swoim salonie masz pustą ścianę, wykorzystaj do jej dekoracji listy ścienne LED. One również sprawdzają się doskonale jako uzupełniające źródło światła. Zastąpią kinkiet naścienny i pomogą Ci w doświetleniu obrazu czy plakatu. Możesz je również zastosować do stworzenia ozdobnych ram na ścianie.

Listwy podłogowe w kolorze ściany – idealne do niskich mieszkań

Niskie pomieszczenia są znacznie trudniejsze w aranżacji od wysokich pokojów w starych kamienicach. Kilka błędnych decyzji aranżacyjnych może kosztować Cię wiele stresu. Zamiast przestronnego pokoju stworzysz ciemną i nieprzyjemną jaskinię. Przykładem może być zastosowanie listew przypodłogowych.

W niskich mieszkaniach koniecznie pomaluj listwy przypodłogowe na kolor ścian. Dzięki temu optycznie je wydłużysz, wizualnie podniesiesz sufit i zyskasz iluzję większej przestrzeni. Wybierając listwy w kolorze podłogi – skracasz ścianę i jednocześnie przyczyniasz się do obniżenia sufitu. Na to rozwiązanie mogą pozwolić sobie właściciele wysokich mieszkań.

Optyczne podwyższenie sufitu sztukaterią

Mieszkańcy bloków często narzekają na zbyt niskie sufity, które optycznie pomniejszają pomieszczenie. Jeśli Twój salon nie jest zbyt duży i do tego ma niski sufit – warto optycznie przywrócić mu harmonijne wymiary i nieco powiększyć. Tylko jak to zrobić?

Rozwiązaniem są listwy przysufitowe. Wybieraj jednak modele wąskie i raczej z mniejszą ilością żłobień. W mniejszych pomieszczeniach o wiele lepiej sprawdza się minimalizm niż obfita dekoracyjność. Koniecznie zostaw listwy w kolorze białym i pomaluj sufit na biało. Jasne kolory optycznie oddalają obiekty od patrzącego. Dodatkowa sztukateria po bokach pozwoli Ci osiągnąć efekt kaskadowego sufitu, co wizualnie nieco go podwyższy. W ten sposób również optycznie powiększysz swój salon.

W jaki jeszcze sposób optycznie powiększyć salon? Wykorzystaj listwy naścienne

Nie od dziś wiadomo, jak bardzo paski mogą wizualnie zmienić postrzeganie pomieszczenia. Poziome paski poszerzają pomieszczenie, a pionowe je podwyższają. W uzyskaniu odpowiedniego efektu wizualnego pomogą Ci listwy ścienne.

Za ich pomocą możesz stworzyć nowoczesną lamperię, która będzie dzieliła ścianę na poziome pasy. W ten sposób optycznie poszerzysz pomieszczenie. W mniejszych pomieszczeniach koniecznie wykończ górną część ściany znacznie jaśniejszym kolorem.

Jeśli zależy Ci na podwyższeniu sufitu, ułóż z listew naściennych wąskie ramy. Ich długie pionowe boki pozwolą Ci optycznie podnieść sufit do góry. Możesz je wykończyć w kolorze ściany lub pozostawić białe na kolorowej ścianie.

Tych kilka prostych tipów i tricków pozwoli Ci ciekawie zaaranżować salon. Sztukateria nie tylko zasłoni mankamenty wykończeniowe i ułatwi uzyskanie perfekcyjnego pomieszczenia. Wykorzystaj ją także do optycznego powiększenia pomieszczenia, jeśli Twój salon ma małe rozmiary i niski sufit. W ten sposób uzyskasz oszałamiającą aranżację. Dodatkowe oświetlenie z listew LED pozwoli Ci wprowadzić do pomieszczenia przyjemną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel