Styl avant basic – jak pomysłowo wykorzystać w nim sztukaterię?

2022-08-16
Styl avant basic – jak pomysłowo wykorzystać w nim sztukaterię?

Do świata architektury wnętrz dotarło młode pokolenie, pozostawiając swój ślad w postaci nowego stylu wnętrzarskiego - avant basic. Już po nazwie można przypuszczać, że będziemy mieć do czynienia z niemałym pomieszaniem. Avant – oznacza awangardowy, nowy, eksperymentalny, z kolei basic jest słowem określającym to, co zwyczajne, proste i powszednie. Czym właściwie cechuje się styl avant basic i jak można wykorzystać w nim sztukaterię?

Cechy charakterystyczne stylu avant basic we wnętrzach

Już od wielu lat dominującym nurtem w aranżacji wnętrz był minimalizm. Mogliśmy go obserwować w nowoczesnych scyfryzowanych wnętrzach, w których dominowały szkło i błyszczące powierzchnie. Obecny był także w nurtach scandi czy japandi inspirowanych harmonią i naturą. Dziś do głosu doszło pokolenie millenialsów, którzy minimalizmowi kategorycznie powiedzieli nie. Nowy styl avant basic jest wyrazicielem maksymalizmu, w którym nie jest najważniejsza jakość a ilość.

Warto także zwrócić uwagę na narodziny tego nurtu. Do tej pory nowe style wnętrzarskie wychodziły z pracowni architektów i sal uniwersyteckich. Avant basic narodził się w social mediach. To w końcu właśnie tam do głosu dochodzi młode pokolenie estetów chcące zmieniać ustalone trendy i wyrażać siebie poprzez aranżację wnętrz czy modę.

Inspiracją dla avant basic są trendy obowiązujące w latach 60. i 70. z nurtem psychodelicznego funku na czele. W aranżacjach można z łatwością rozpoznać także postulaty Memphis Group, która mocno uderzała w zrównoważony minimalizm, stawiając na czele indywidualny charakter, humor i dobrą zabawę wyrażającą się w aranżacjach wnętrz. Dostrzec można także wpływ mody początków XXI wieku.

Czym właściwie cechuje się styl avant basic? Choć nie znajdziesz dwóch jednakowych aranżacji, to jednak jego podstawowe wyróżniki jesteś w stanie dostrzec na pierwszy rzut oka.

Przede wszystkim kolory

Kolory w stylu avant basic odgrywają bardzo dużą rolę. Wnętrza te zrywają zupełnie z ascetycznymi kolorystykami wnętrz scandi czy boho. Stawiają na feerię barw, w których mieszają się kolory pastelowe z mocno nasyconymi. Przeważają odcienie różu, fioletu, zieleni i żółci.

Obłe i przeskalowane meble

Kolejnym wyróżnikiem mogą stać się meble, które cechują się obłymi i zaokrąglonymi formami. Sofy i fotele są tapicerowane, a wśród materiałów przeważają jednokolorowe lub wzorzyste desenie. Ikoniczną stała się sofa w kształcie rogala o wyolbrzymionym oparciu lub podłokietnikach. Fantazyjne kształty dotyczą także stolików o słoniowatych nogach. Warto jednak zaznaczyć, że we wnętrzach w stylu avant basic nie ma dużej ilości mebli. Są niezwykle wyraziste, ale jest ich niewiele.

Kolorowe desenie

Materiały występujące w aranżacjach wnętrz często zdobione są wyrazistymi deseniami. Królują w nich kontrastowe kratki, kropki czy paski. Nietuzinkowe połączenia wzorów pozwalają na zestawienie dodatków ozdobionych w kratkę i kwiaty, co w stylu avant basic nie będzie miało kiczowatego efektu.

Dodatki – moda na zakręcone świece

We wnętrzach avant basic można dostrzec na pozór kiczowate dodatki w postaci galerii wyciętych z gazet obrazków czy kolorowych, geometrycznych i plastikowych dekoracji. Równie powtarzalnym dodatkiem dekoracyjnym są świece, które przybierają fantazyjne i powykręcane kształty. Wszystkie oczywiście w dominującej kolorystyce wnętrza.

Styl avant basic a sztukateria – jaka sprawdzi się w tego typu wnętrzach?

Czy we wnętrzach w stylu avant basic znajdzie się miejsce dla sztukaterii? Wszystko zależy od Twojego indywidualnego projektu. Wnętrza avant basic mają przede wszystkim być wyrazem Twoich indywidualnych upodobań. Często łączą w sobie cechy różnych stylów aranżacyjnych. To właśnie w tych wnętrzach mogą stanąć obok siebie kiczowate, plastikowe dodatki i ikony polskiego designu.

Sztukateria może nie tylko wprowadzić dodatkowe ozdoby do wnętrza, ale być także sposobem na złagodzenie ostrych kątów. Gładkie i zaokrąglone listwy przysufitowe pomogą Ci stworzyć aranżację sufitu pasującą do sofy w kształcie rogala. W ten sam sposób podziałają listwy przypodłogowe. W pomieszczeniu o obłych i zaokrąglonych kształtach kwadratowy stolik o ostrych rogach wybrzmi jeszcze dobitniej, przełamując harmonię i nadając mu indywidualnego charakteru.

Jak wykorzystać sztukaterię w aranżacjach avant basic? Zainspiruj się!

Sztukateria, a przede wszystkim listwy podłogowe i przypodłogowe posłużą Ci do wizualnego kształtowania pomieszczenia. W zależności od Twojego indywidualnego projektu mogą złagodzić ostre rogi w pomieszczeniu lub mocniej je podkreślić. W obu jednak przypadkach najlepszym wyborem będą gładkie listwy pozbawione dekoracyjnych żłobień, które mają największy potencjał wizualnej zmiany kształtu pomieszczenia. Nawet w niskich wnętrzach możesz wówczas zastosować wysokie listwy przypodłogowe lub szerokie listwy przysufitowe.

We wnętrzach avant basic można odnaleźć całe galerie obrazków lub różnorodne desenie zdobiące ściany czy tkaniny. We wprowadzeniu tych dodatków pomogą Ci listwy ścienne. Mogą one stać się ramą większych plakatów lub wykańczać granicę wzorzystej tapety, która przełamie jednobarwną ścianę pomalowaną na pastelowy kolor.

Sztukateria w aranżacjach avant basic – co warto wiedzieć?

Na pozór elementy stylu avant basic zupełnie do siebie nie pasują, a jednak wnętrza te stanowią designerską nowinkę i wręcz artystyczną instalację wyrażającą cechy osobowościowe mieszkańca. Jak to wszystko ze sobą połączyć, aby nie wyszedł z tego totalny chaos?

Choć na pierwszy rzut oka w aranżacji możesz dostrzec całą paletę barw, po głębszej analizie okaże się, że dominują w niej góra trzy barwy. Trzymaj się tego i nie przesadź z ilością tęczowych kolorów. Podobnie jest z geometrycznymi kształtami i deseniami nadającymi charakteru aranżacji. Decydując się na pionowe pasy – powtórz ten wzór w kilku miejscach.

Podobne zasady dotyczą wyboru sztukaterii. Każdy wzór będzie pasował do Twojej aranżacji, o ile będzie on odpowiednio wykorzystany. Najłatwiejsze w aranżacji są gładkie wzory, więc jeśli nie chcesz ryzykować – postaw właśnie na takie listwy. Niech cała sztukateria użyta w aranżacji ma podobny do siebie wzór, a będzie stanowiła spójną całość.

Styl avant basic jest nowym trendem w aranżacji wnętrz, który kategorycznie zrywa z minimalizmem panującym do tej pory w naszych domach i mieszkaniach. Jest wyrazem indywidualnych cech osobowości mieszkańca, radości, zabawy i maksymalizmu. W aranżacjach tych sztukateria może stać się idealnym uzupełnieniem wystroju i pomóc Ci w osiągnięciu zamierzonego efektu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel