O czym warto pamiętać, wybierając sztukaterię do open space'a?

2022-07-15
O czym warto pamiętać, wybierając sztukaterię do open space'a?

Przestrzenie nieprzedzielone ściankami działowymi są dziś typowe dla korporacyjnych biurowców. Ten typ pomieszczeń jednak jest pożądany także w aranżacjach domów jednorodzinnych. Wiele stylów aranżacyjnych podkreśla zalety wolnej przestrzeni, w której jedynie subtelnie wydziela się poszczególne strefy. Jak właściwie wykończyć open space w biurach, a jak w domu? W obu miejscach przyda Ci się sztukateria. Sprawdź, jak ją wybrać i jak wykorzystać w przestrzeni open space.

Aranżacja open space – jakie są jej początki i zalety?

Za twórcę open space uważa się Franka Lloyda Wrighta. Ten wybitny modernistyczny architekt stworzył nurt tzw. architektury organicznej. Zgodnie z nią projektował budynki wkomponowane w otaczającą je naturę. Architekt inspirował się także filozofią taoistyczną, w której podkreślona jest harmonia człowieka z otaczającą go przestrzenią.

Znany jest między innymi z domków preriowych, które swoją zewnętrzną bryłą, ale także aranżacją wnętrza dopasowane były do krajobrazu amerykańskich równin. To właśnie w nich przeważały otwarte przestrzenie bez podziału na poszczególne pomieszczenia. Stosowano w nich jedynie system przesuwnych ścianek, znany z japońskiej architektury.

Dziś wiele stylów aranżacyjnych podkreśla zalety otwartych przestrzeni w mieszkaniu, pracowni czy biurze. W stylu industrialnym otwarta przestrzeń miała pobudzać kreatywność artystów, z kolei w mieszkaniu urządzonym w nurcie mindfulness ma przede wszystkim pomóc w skupieniu uwagi na teraźniejszości i na otoczeniu. Aranżacje open space bardzo często wykorzystują prostą bryłę mebli i dodatków, utrzymując w przestrzeni minimalizm.

Open space w biurach korporacyjnych również powstało z myślą o zwiększeniu kreatywności pracowników, którzy mogą wspólnie rozwiązywać dany problem. Niestety, w rzeczywistości przestrzenie te są źródłem sporego hałasu i stresu, które nie każdemu pomagają w pracy.

Minimalizm przestrzeni open spece nie pozwala na zastosowanie dużej ilości dodatków i dekoracji. W urządzaniu tych przestrzeni stawia się na funkcjonalne rozwiązania, które nie zagracą aranżacji. Świetnym wyborem zarówno do przestrzeni biurowych, jak i prywatnych jest sztukateria. Dowiedz się, czym powinna cechować się sztukateria do open space!

Przeznaczenie pomieszczenia typu open space a sztukateria

W przestrzeni biur open space sztukateria pozwoli Ci przede wszystkim uzyskać schludne wykończenie najbardziej problematycznych miejsc takich jak styk ściany z podłogą czy sufitem. Szerokie listwy przypodłogowe pozwolą Ci także zakryć okablowanie biegnące przez biuro. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia kabli elektrycznych czy internetowych. W mniejszych biurach typu open space za pomocą sztukaterii uzyskasz nieco bardziej przytulną aranżację. Nadasz jej indywidualnego wyrazu i sprawisz, że Twoi pracownicy poczują się jak w domu.

Open space w aranżacjach przestrzeni domowych często łączy kilka stref, a nawet pomieszczeń. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest połączenie aneksu kuchennego, jadalni i salonu. Cała przestrzeń nie jest przedzielona ściankami działowymi. Warto wówczas wybierać sztukaterię, która będzie pasowała do każdej strefy. Za jej pomocą podkreślisz charakter jednorodnej przestrzeni. W wydzieleniu poszczególnych stref pomogą Ci elementy wyposażenia, z kolei za pomocą sztukaterii uzyskasz spójne wykończenie całej przestrzeni.

Sztukateria do open space’a powinna być dopasowana do całej aranżacji przestrzeni. Najczęściej jednak stawia się na modele proste i minimalistyczne pozbawione dodatkowych żłobień czy ozdób.

Jaka sztukateria pasuje do open space'a?

W przestrzeni biura open space na pewno przydadzą Ci się listwy przypodłogowe. Dzięki temu, że przestrzeń ma spore wymiary, możesz spokojnie wybierać wysokie modele, którymi zabezpieczysz większą część ściany. Ponadto wybierz listwy przysufitowe. Wzory z delikatnymi żłobieniami złagodzą chłodną aranżację biurową i ocieplą nawet największe biura.

W prywatnych domach masz znacznie więcej możliwości aranżacyjnych. W całym open space wybierz jednolite listwy przypodłogowe. Świetnie sprawdzą się także listwy sufitowe LED, które jednocześnie pozwolą Ci zakryć taśmy LED i doświetlić poszczególne strefy. Możesz je zamontować np. na ścianie z telewizorem. W strefie wypoczynkowej Twojego open space’a wykorzystaj do dekoracji także listwy ścienne, które ułożone w modne ramy ocieplą nieco minimalistyczne wnętrze i pozwolą Ci ciekawie wprowadzić wszelkie ozdoby ścienne.

Sztukateria do open space’a sprawdzi się zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i prywatnych. Doskonale wykończy najbardziej problematyczne miejsca i pozwoli Ci zakryć okablowanie. Ponadto w domach prywatnych jest doskonałym sposobem na subtelne doświetlenie strefy wypoczynkowej i ocieplenie minimalistycznej aranżacji.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel