Jakie listwy przypodłogowe wybrać do kuchni?

2021-10-21
Jakie listwy przypodłogowe wybrać do kuchni?

Aranżacja kuchni jest niezwykle trudna. Sam rozkład mebli jest problematyczny często ze względu na małe i wąskie pomieszczenie. Jednak dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych do kuchni również nie należy do najprostszych. Muszą być one przede wszystkim odporne na brud i wilgoć. Marzą Ci się listwy przypodłogowe w kuchni? Dziś podpowiadamy, czym kierować się przy ich wyborze, aby dobrze spełniały swoją funkcję i zdobiły pomieszczenie przez długie lata.

Specyfika pomieszczeń kuchennych

Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. To tam rozgrywa się całe życie rodzinne. Nic tak nie zbliża, jak wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków. Na spotkaniach towarzyskich i imprezach w gronie przyjaciół często zabawa przenosi się właśnie do kuchni. Warto zadbać zatem o jej wystrój, aby uprzyjemnić przebywanie w niej zarówno gościom, jak i domownikom.

Kuchnia jest jednak pomieszczeniem specyficznym. Podczas gotowania wydziela się duża ilość pary wodnej, która podnosi poziom wilgotności w pomieszczeniu. To wymaga nie tylko sprawnej wentylacji, ale również zastosowania materiałów wykończeniowych odpornych na wilgoć i wodę.

Ponadto w kuchni podczas gotowania bardzo łatwo o zabrudzenia. Na ścianach często lądują kropelki sosu czy zupy, a na podłodze cięższe akcesoria kuchenne. Aranżacja kuchni powinna być zatem dostosowana do wszystkich tych zagrożeń, aby mogła zachować swój wygląd na długi czas.

Jakie cechy powinny mieć listwy przypodłogowe do kuchni?

Listwy przypodłogowe są doskonałym wyborem do aranżacji kuchni w każdym stylu. Skutecznie zabezpieczą przerwy dylatacyjne i zakrywają wszelkie niedoskonałości na styku ściany z podłogą. Ponadto ich obecność sprawia, że cała aranżacja wygląda schludnie i elegancko.

Wybierając listwy przypodłogowe, kieruj się głównie materiałem ich wykonania i wyglądem. Świetnie sprawdzą się nieco wyższe listwy, o ile pasują do Twojej koncepcji aranżacyjnej. Dzięki nim zabezpieczysz nieco większy fragment ściany. Listwy powinny być przede wszystkim odporne na dużą wilgoć. Wykonane z MDF nie zawsze będą dobrym wyborem, ponieważ wilgoć może spowodować ich rozpulchnianie i pękanie warstwy zewnętrznej. Szybko ich wygląd sprawi, że będziesz zmuszony je wymienić.

Lepszym rozwiązaniem są listwy z tworzywa sztucznego. W naszym sklepie internetowym znajdziesz listwy przypodłogowe wykonane z polistyrenu. Materiał ten jest w pełni odporny na wilgoć. Nawet bezpośredni kontakt z wodą nie wpłynie na ich konstrukcję i ich nie uszkodzi.

Listwy do kuchni muszą być także odporne na uszkodzenia mechaniczne. W kuchni podłoga brudzi się najszybciej. Z tego względu bardzo często będziesz ją odkurzać i zmywać mopem. Ponadto na podłodze często lądują ciężkie przedmioty, które mogą przy mało wytrzymałych listwach powodować wgłębienia lub odpryski warstwy zewnętrznej. Listwy wykonane z polistyrenu są odporne na uderzenia odkurzaczem, mopem czy innymi przedmiotami. Na ich powierzchni nie zobaczysz wgłębień ani odprysków.

Ostatnią cechą listew do kuchni jest ich odporność na częste zmywanie i szorowanie. Niestety kuchnia jest pomieszczeniem, w którym bardzo łatwo o zabrudzenia, dlatego listwy muszą być przygotowane na nieustanne zmywanie gąbką z użyciem delikatnych detergentów. Tę cechę mają także listwy z polistyrenu. Możesz je myć tak często, jak to jest potrzebne, a ich wygląd nie zmieni się pod wpływem zmywania i szorowania.

Kilka inspiracji na udaną aranżację kuchenną

Szeroki wybór listew przypodłogowych, jaki znajdziesz w naszym sklepie internetowym, pozwoli Ci dobrać ich model do wystroju, który sobie zaplanowałeś. Niezależnie od tego, czy stawiasz na nowoczesny minimalizm, czy lubisz elegancką klasykę lub urzekają Cię niewielkie elementy zdobnicze, u nas znajdziesz odpowiednie listwy.

W kuchni podłogę najczęściej wykańcza się płytkami. Do nich doskonale pasują listwy z polistyrenu. W zależności od szerokości przerwy dylatacyjnej możesz wybrać listwy proste lub z lekkim wygięciem u podstawy, które zasłonią szersze przerwy.

W klasycznych kuchniach doskonale będą prezentowały się listwy z delikatnymi żłobieniami lub zaokrąglone na górze. Z kolei w nowoczesnych kuchniach najlepszym wyborem będą listwy proste. Kuchnie w stylu glamour świetnie uzupełniają wysokie listwy przypodłogowe z bogatym zdobieniem w postaci żłobień na górze.

Dużą zaletą listew z polistyrenu jest możliwość ich malowania. W naszym sklepie dostępne są w kolorze białym, jednak ich powierzchnię możesz bez problemu pokryć dowolnym kolorem farby wodnej. W ten sposób dopasujesz ich kolor do mebli lub podłogi. Możesz również zostawić je w kolorze białym, dzięki czemu doskonale uzupełnią zarówno jasne kuchnie, jak i delikatnie rozświetlą ciemne pomieszczenia.

Listwy przypodłogowe świetnie sprawdzą się nie tylko w przedpokoju czy salonie. Doskonale zabezpieczą ściany i dopełnią aranżację kuchenną. Muszą jednak spełniać wszystkie wymagania tego pomieszczenia, czyli być odporne na wilgoć, brud i uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym wyborem do kuchni będą listwy wykonane z solidnego polistyrenu. W poszukiwaniu idealnego modelu zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel