Jaka sztukateria sprawdzi się w przypadku łuków i zaokrągleń?

2021-11-15
Jaka sztukateria sprawdzi się w przypadku łuków i zaokrągleń?

Przez długi czas w nowoczesnych pomieszczeniach dominowały geometryczne kształty z nastawieniem na ostre kąty i kubistyczne formy. W najmodniejszych aranżacjach jednak nie brakuje też koła i łuków, które wprowadzają do wnętrza harmonię i łagodzą kąty proste. Znajdziesz je nie tylko w salonie SPA, ale także coraz częściej w przestrzeniach mieszkalnych. Sprawdź, jaka sztukateria będzie pasowała do łuków i zaokrągleń.

Łuk i kolumna – czyli starożytne inspiracje w domu

Łuki i okrągłe kolumny wywodzą się ze sztuki starożytnej. Tam doskonale łagodziły i ozdabiały monumentalne, ciężkie budowle z kamienia. Nadawały im lekkości i finezji. Kształty te coraz częściej można odnaleźć także w nowoczesnych aranżacjach. Najczęściej obejmują one elementy wyposażenia i dekoracje. Nawet w minimalistycznym wnętrzu można odnaleźć zaokrąglone sofy i komody, obok których wisi na ścianie okrągłe lub owalne lustro.

W domach, w których masz jeszcze możliwość kształtowania ścian i stropów, możesz pokusić się o łuki i zaokrąglenia wpisane w konstrukcję budynku. Wówczas osiągniesz efektowne i niebanalne rozwiązania aranżacyjne, które nawiążą do podstawy stylu klasycznego.

W jaki sposób wykorzystać łuki i zaokrąglenia w aranżacji wnętrza? Najbardziej powszechnym i lubianym rozwiązaniem są łuki w przejściu pomiędzy pokojem a korytarzem lub wewnątrz pokoju oddzielające strefy np. kuchenną od wypoczynkowej. Zastosowanie łuków wymaga zmiany ościeżnicy drzwi, o ile są w danym przejściu zastosowane. W pomieszczeniu, w którym znajduje się salon z aneksem kuchennym, łuk może być zastosowany pod sufitem. Nie musi on wcale tworzyć zbudowanego przejścia pomiędzy dwoma strefami, a jedynie stanowić urozmaicenie sufitu.

W obszernym salonie lub na korytarzu coraz częściej można zobaczyć także delikatne zaokrąglenia na ścianie, które tworzą imitację kolumny. Nie jest ona oddzielona od ściany, a jedynie jej połowa wystaje z płaskiej powierzchni. Tworzy to piękne urozmaicenie samej ściany i jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca.

Wszelkie tego typu rozwiązania doskonale odnajdą się w nowoczesnym pomieszczeniu, o ile dopasujesz je do innych zaokrągleń na meblach czy dodatkach. Pamiętaj, aby wystrój był spójny i jeśli chcesz postawić na zaokrąglenia, bądź konsekwentny. Wszelkie łuki i kolumny będą doskonale pasowały także do aranżacji glamour, które czerpią inspirację z klasycznego piękna. W tym przypadku jednak przydadzą się dodatkowe ozdoby, które umieścisz na łukach i kolumnach. Czym ozdobić te zaokrąglenia?

Listwy przypodłogowe flex – gdzie je wykorzystasz?

Do ozdoby kolumn możesz posłużyć się sztukaterią. Z pewnością myśląc o listwach przypodłogowych, zastanawiasz się, jak to jest możliwe i czy będzie konieczne cięcie ich na małe fragmenty, aby dopasować je do zaokrągleń. Na szczęście nie będziesz do tego zmuszony. W naszym sklepie znajdziesz wyjątkowe listwy przypodłogowe elastyczne. Wykonane są z bardzo trwałego polistyrenu, który jednak ma znacznie większe możliwości dopasowania do krzywizn na ścianie. Zachowuje wszelkie właściwości produktów nieelastycznych, czyli swoją odporność na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Różnicą jest większa elastyczność tych produktów.

Listwy przypodłogowe elastyczne zamontujesz w ten sam sposób co zwykłe, czyli za pomocą specjalnego kleju do sztukaterii. Nie musisz się obawiać, że z czasem listwy odkleją się od powierzchni z powodu zbyt dużego napięcia. Materiał ustępuje i wygina się, dzięki czemu spokojnie możesz wykończyć nimi całą krawędź styku podłogi ze ścianą, także w momencie wybrzuszenia kolumny.

W naszym sklepie znajdziesz wiele listew przypodłogowych o zwiększonej elastyczności. Możesz wybierać spośród modeli minimalistycznych, jak i cechujących się większą ozdobnością. Te drugie doskonale będą pasowały do kolumny i stylu glamour. Na powierzchni mają wiele żłobień, które świetnie imitują podstawę kolumny.

Listwy naścienne elastyczne – wprowadź zaokrąglenia do swojego domu

W przypadku łuków w przejściu pomiędzy pomieszczeniami lub strefami w jednym wnętrzu najlepszym wyborem do ich ozdoby będą listwy naścienne elastyczne. Listwy te wykonane są z twardego poliuretanu, który z łatwością dopasujesz do wszelkich nierówności na ścianie. Sprawdzają się nie tylko w wykańczaniu wnętrz w blokach z wielkiej płyty, ale także do ozdoby łuków i kolumn.

Ich montaż jest bardzo prosty i wymaga jedynie specjalnego kleju. Listwy ścienne możesz nakleić zarówno wewnątrz łuku, jak i na jego obrzeżach. Będzie to zależało już jedynie od Twojej koncepcji aranżacyjnej. Listwy naścienne mogą posłużyć Ci także do ozdoby kolumn. Dużą zaletą sztukaterii dostępnej w naszym sklepie jest możliwość jej malowania. Dzięki temu dopasujesz ją do kolorystyki obowiązującej w całym pomieszczaniu.

Łuki, kolumny i inne zaokrąglenia złagodzą każdą nowoczesną aranżację. Obłe i okrągłe kształty uspokajają. Nic więc dziwnego, że coraz częściej powraca się do tych kształtów także dziś. Jeśli zdecydowałeś się na łuki lub kolumny w swoim domu, koniecznie sprawdź możliwości naszej elastycznej sztukaterii, która posłuży Ci do ozdoby tych elementów wystroju.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel