Jaka sztukateria sprawdzi się w kuchni?

2021-07-15
Jaka sztukateria sprawdzi się w kuchni?

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie sztukaterii do ozdoby salonu, gabinetu czy korytarza. Czy w kuchni ten rodzaj dekoracji również się sprawdzi? Jeśli tak, to gdzie najlepiej będzie się prezentowała? Dziś mamy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie listew przysufitowych i naściennych do ozdoby kuchni.

Czy sztukateria nadaje się do kuchni?

Na początku warto się zastanowić, czy sztukateria na pewno może być wykorzystana w kuchni. W pomieszczeniu tym panują dosyć trudne warunki, które wykluczają wykorzystanie wielu materiałów wykończeniowych. Podczas gotowania wydziela się duża ilość pary wodnej. Ponadto duże zmiany temperatury czy nieustanne ryzyko poplamienia sprawiają, że elementy na ścianie muszą być nie tylko wytrzymałe, ale także odporne na czyszczenie z wykorzystaniem delikatnych detergentów.

W sklepach znajdziesz wiele rodzajów sztukaterii wykonanej z różnych materiałów. Nadal dostępna jest sztukateria gipsowa, która z pewnością nie sprawdzi się w kuchni. Materiał ten dość mocno chłonie zabrudzenia. Popularna jest także lekka sztukateria wykonana ze styropianu. Ten materiał jednak łatwo odkształcić pod wpływem wysokiej temperatury czy uderzenia.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz sztukaterię wykonaną z tworzywa sztucznego, a dokładnie z twardego polistyrenu. Materiał ten jest ławy w obróbce, dzięki czemu możesz dowolnie przycinać listwy za pomocą zwykłych narzędzi. Ponadto jest w pełni odporny na wilgoć i wysoką temperaturę. Warunki panujące w kuchni z pewnością nie zaszkodzą tym elementom. Dużym plusem listw polistyrenowych jest także możliwość malowania ich na dowolny kolor, dzięki czemu dopasujesz je do zaplanowanej aranżacji kuchennej. Zatem sztukateria jak najbardziej znajdzie swoje miejsce także w kuchni.

Gdzie umieścić w kuchni listwy oświetleniowe LED?

Duży potencjał dekoracyjny mają listwy oświetleniowe LED. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym nigdy nie ma zbyt dużo światła. Wykonujesz w niej wiele precyzyjnych czynności, które wymagają dobrego doświetlenia stołu czy blatu kuchennego. Samo oświetlenie sufitowe nie ma tak wielkiego znaczenia, jak właśnie punktowe źródła światła.

Na suficie możesz umieścić listwy sufitowe LED, które doskonale nadają się do wykończenia sufitu podwieszanego lub rogów. Dzięki temu delikatnym, rozproszonym światłem oświetlisz całe pomieszczenie. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w kuchniach utrzymanych w stylu nowoczesnym. Ozdobniejsze modele listew dobrze sprawdzą się w kuchniach klasycznych. Listwy sufitowe LED wraz z oświetleniem uzupełniającym doskonale oświetlą każdy zakątek kuchni.

Z kolei listwy naścienne LED mogą posłużyć Ci do doświetlenia blatów. Umieścisz je pod szafkami kuchennymi lub na ścianie w pobliżu kuchennego stołu. Dzięki temu niezależnie od pory dnia będziesz mógł swobodnie przygotowywać posiłki. Wąskie listwy naścienne LED mogą posłużyć Ci także do ciekawego oświetlenie przeszklonych szafek lub gablotek ze szkłem. Interesujący efekt uzyskasz, montując je także pod blatem kuchennym, gdzie będą stanowiły oryginalną dekorację wnętrza.

Zamiast jednolitego cokołu wykańczającego meble kuchenne i przestrzeń pomiędzy szafkami a podłogą, możesz także wybrać listwy przypodłogowe LED. Dzięki nim nie tylko estetycznie wykończysz zabudowę meblową, ale także po zachodzie słońca uzyskasz praktyczne oświetlenie podłogi i oryginalną dekorację świetlną.

Sztukateria w kuchni – oryginalna dekoracja wnętrza

Nie tylko listwy oświetleniowe możesz wykorzystać w swojej kuchni. Wąskie listwy ścienne doskonale nadają się do ozdoby frontów mebli kuchennych. Dzięki nim ciekawie urozmaicisz jednolitą powierzchnię. Bogata oferta listew ściennych w naszym sklepie pozwoli Ci dobrać elementy doskonale pasujące do kuchni w stylu barokowym czy klasycznym. Delikatne żłobienia na meblach będą stanowić wyraźny akcent dekoracyjny i całkiem odmienią wnętrze Twojej kuchni.

Listwy przysufitowe czy maskownice karnisza możesz wykorzystać do osłonięcia wolnej przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi a sufitem. Dzięki temu zyskasz ciekawe wykończenie mebli i zasłonisz niewykorzystaną przestrzeń, w której i tak gromadzi się tylko kurz. Elementy te posłużą Ci także do zamaskowania szczelin, które powstają pomiędzy meblami a sprzętem kuchennym.

Inne elementy sztukaterii posłużą Ci do zabudowy przestrzeni wokół okapu. Z kolei dekoracyjne rozety sufitowe podobnie jak w innych pomieszczeniach mogą stanowić ciekawą ozdobę ścienną. Zawieszone pomiędzy malowanymi talerzami stworzą dekorację idealną do klasycznej kuchni.

Sztukateria wykonana z tworzywa sztucznego może być z powodzeniem montowana także w kuchni, w której panuje duża wilgotność i istnieje duże ryzyko zabrudzenia. Listwy te możesz swobodnie myć. Sztukateria z taśmą LED posłuży Ci do stworzenia ciekawych dekoracji świetlnych i doskonale doświetli blat roboczy. Z kolei listwy naścienne możesz wykorzystać do ozdoby frontów mebli, co całkowicie odmieni Twoją kuchnię.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel