Jaka sztukateria sprawdzi się na poddaszu?
Niezależnie od tego, na jakie pomieszczenie chcesz zaadaptować swoje poddasze, staniesz dokładnie przed tymi samymi problemami. Wszystkie wiążą się ze specyficznym ukształtowaniem sufitu na poddaszu. W domach ze spadzistym dachem skosy w pomieszczeniu mogą zabierać znaczną część przestrzeni użytkowej. Na styku ściany z pochyłym sufitem jest kąt rozwarty, a nie tak jak w pozostałych miejscach kąt prosty, który umożliwia wykończenie listwami przysufitowymi. Czy na poddaszu także można zastosować sztukaterię? Jeśli tak to, w jaki sposób to zrobić?
Sztukateria – jak dekorować nią ściany i sufit na poddaszu?
Jak się okazuje, sztukateria sufitowa na poddaszu także może dodać elegancji i uroku zaaranżowanemu miejscu. Bez względu na to, czy chcesz stworzyć tam romantyczną sypialnię, czy zaciszny pokój łazienkowy, sztukateria pomoże Ci w osiągnięciu oszałamiających efektów aranżacyjnych.
Sztukateria na poddaszu może być umiejscowiona niemal w dowolnym miejscu. Listwy przypodłogowe możesz bez problemu zamontować dokładnie tak samo, jak w innych pomieszczeniach. Pod tym względem lokalizacja wnętrza na poddaszu nie wpływa na wykorzystanie tych elementów.
W romantycznej sypialni możesz wykorzystać także listwy przysufitowe. Możesz je jednak umieścić jedynie na ścianach, które z sufitem łączą się pod kątem prostym. W miejscu styku ze skosem dotnij je tak, aby dopasować je do pochyłego sufitu. Tak zamontowane listwy będą równie estetycznie wykańczać tę przestrzeń, jak w pomieszczeniach na dolnych kondygnacjach.
Sztukateria w pokoju na poddaszu może znaleźć się także na skosach! To właśnie na nich możesz umieścić eleganckie ramy ułożone z listew ściennych. Ułóż je pomiędzy oknami. Dodatkową listwę możesz umieścić na początku skosu, aby zamknąć tak powstałą aranżację. Eleganckie ramy możesz umieścić także na przeciwległej ścianie i zamontować w ich wnętrzu oświetlenie lub wypełnić je dekoracjami ściennymi bądź kolorową tapetą.
O czym pamiętać, wybierając sztukaterię na poddasze?
Duży wybór dostępnych wzorów sztukaterii w naszym sklepie może rodzić niemały problem z wyborem tej odpowiedniej. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim dopasuj szerokość listew do powierzchni pokoju. Weź pod uwagę jedynie przestrzeń użytkową poddasza, czyli miejsca, w których wysokość sufitu ma przynajmniej 190 cm.
W mniejszych pokojach sprawdzą się węższe listwy. W ten sposób nie zdominujesz aranżacji elementami dekoracyjnymi. Jeśli jednak Twoje poddasze jest wysokie, a skosy wcale nie zmniejszają powierzchni użytkowej – możesz spokojnie zamontować nawet szersze i bogato zdobione listwy przysufitowe czy przypodłogowe.
Kolejnym kryterium wyboru jest oczywiście styl aranżacyjny pomieszczenia. Nieco inne listwy będą dobrze prezentowały się w sypialni glamour, a całkiem inne w minimalistycznym pokoju skandynawskim.
Na sam koniec zadbaj, aby wszystkie listwy, które chcesz umieścić w pokoju na poddaszu, pasowały do siebie nawzajem. Do bogato zdobionych listew przysufitowych, wybierz listwy przypodłogowe z dużą ilością żłobień. Jeśli jednak marzysz o nowoczesnej łazience na poddaszu – koniecznie wybieraj gładkie i minimalistyczne listwy przypodłogowe i przysufitowe.
Sztukateria na poddaszu – czy pasuje do każdego stylu aranżacyjnego?
Sztukateria na poddaszu może podkreślić styl aranżacyjny, pomóc w eleganckim wykończeniu wnętrza, a także ukryć wszelkie niedoskonałości architektoniczne czy kable. Najlepiej zaprezentuje się w pokojach i łazienkach urządzonych w stylu glamour. W tej konwencji możesz pozwolić sobie na dobór naprawdę okazałej i bogato zdobionej sztukaterii. Świetnie będą pasowały zarówno listwy ścienne, jak i przysufitowe.
Duży wybór wzorów dostępny w naszym sklepie pozwala jednak na dobór sztukaterii także do innych stylów aranżacyjnych. Marzysz o biurze lub czytelni urządzonej w modnym stylu industrialnym? Do wykończenia podłogi i ukrycia kabli wykorzystaj listwy przypodłogowe inox i aluminium.
A może to zaciszna sypialnia w stylu skandynawskim jest Twoim marzeniem? Do tego stylu aranżacyjnego najlepiej pasują minimalistyczne elementy sztukaterii. Możesz wybierać spośród prostych listew przysufitowych lub z delikatnymi żłobieniami, które nie zaburzą harmonii wnętrza.
Jak zaaranżować pokój na poddaszu, wykorzystując sztukaterię?
Nadal nie wiesz, jak urządzić pokój na poddaszu i wykorzystać do jego wykończenia sztukaterię? Koniecznie sprawdź nasze przykładowe aranżacje, a być może to właśnie one zainspirują Cię do własnego projektu.
Łazienka w stylu glamour
Listwy przysufitowe na poddaszu w łazience glamour możesz umieścić w miejscach, gdzie jest kąt 90°. Z kolei na skosach koniecznie umieść dekoracyjne ramy wykonane z listew ściennych. Pod nimi będzie znajdowało się najlepsze miejsce na wannę wolnostojącą. Jeśli masz dostatecznie dużo miejsca, aby stworzyć pokój łazienkowy, nie zapomnij także o ramach ze sztukaterii na prostopadłych do skosów ścianach. Ramy ze sztukaterii pozwolą Ci także ładnie wykończyć lustro nad umywalką. W całym pomieszczeniu zamontuj również listwy przypodłogowe dopasowane do wysokości pomieszczenia.
Sztukateria w sypialni na poddaszu w stylu skandynawskim
Sypialnia skandynawska łączy w sobie przytulność, elegancję i równowagę. Stanowi doskonałą przestrzeń do odpoczynku po ciężkim dniu. W tej aranżacji sztukateria pozwoli Ci przede wszystkim uzyskać estetyczne i eleganckie wykończenie. Musisz jednak zachować większy umiar niż w przypadku łazienki glamour.
Wykorzystaj proste listwy przypodłogowe. Dobrze sprawdzą się listwy przypodłogowe LED, które pozwolą Ci w nocy utrzymać przyjemny półmrok w sypialni. Przy suficie możesz także wykorzystać listwy, jednak ich obecność w tym miejscu nie jest już konieczna, szczególnie jeśli masz do dyspozycji ograniczoną przestrzeń.
Poddasze również możesz zaaranżować za pomocą sztukaterii, która wydobędzie z tej przestrzeni wszystko to, co najlepsze. Różnego rodzaju listwy możesz wykorzystać w aranżacjach glamour, skandynawskich czy nawet industrialnych. Wszystko zależy od Twojego zamysłu i przestrzeni użytkowej pomieszczenia.