Jaka sztukateria pasuje do stylu modern classic?

2022-10-26
Jaka sztukateria pasuje do stylu modern classic?

Style aranżacyjne najprościej podzielić na te o rodowodzie klasycznym i nowoczesnym. Jest jednak jeden styl, który łączy te przeciwne bieguny, tworząc przestrzenie pełne harmonijnej elegancji. Jest nim styl modern classic. Czym się charakteryzuje i jak urządzić w nim wnętrze swojego domu? Sprawdź nasze pomysły na wykorzystanie sztukaterii w stylu modern classic.

Cechy charakterystyczne stylu modern classic we wnętrzach

Styl modern classic cechuje przede wszystkim harmonia. Wszelkie dekoracyjne formy są równoważone nowoczesnym minimalizmem. Na pierwszy rzut oka można dostrzec cechy wspólne ze stylem glamour. Są to jednak podobieństwa pozorne. Wnętrza modern classic są mniej wytworne od glamour, co sprawia, że są tak chętnie wybierane do aranżacji mieszkań zarówno w zabytkowych kamienicach, jak i mieszkaniach w nowym budownictwie.

Mieszkanie w stylu modern classic będzie pełne renesansowych czy barokowych motywów zdobniczych, które są dobrze widoczne na spokojnym i jasnym tle ścian i sufitów. Mogą one przejawiać się w okazałym żyrandolu, draperiach w oknie czy dekoracyjnych konsolach na misternie zdobionych nogach. Tuż obok tych klasycznych form jednak znajdą się przedmioty cechujące się minimalizmem np. prosty stół na metalowych nogach ze szklanym blatem, jednorodnie wykończona ściana czy jednokolorowy dywan na podłodze. W ten prosty sposób możesz poskromić klasyczny przepych formami w pełni użytkowymi i charakterystycznymi dla najmodniejszych dziś aranżacji wnętrz.

Modern classic a sztukateria – jak sprawdzi się takie połączenie?

Świetnym elementem wykańczającym i zdobniczym pasującym jak nic do stylu modern classic jest sztukateria. We wnętrzach tych sprawdzi się zarówno sztukateria ścienna ułożona w typowe dla barokowych wnętrz ramy, jak i sztukateria sufitowa łamiąca gładką taflę sufitu.

W naszym sklepie internetowym odnajdziesz najróżniejsze wzory listew przypodłogowych, przysufitowych i naściennych. Odnajdziesz wśród nich wzory gładkie i minimalistyczne, ale także bogato zdobione. Możesz zatem dobrać ich wygląd do pozostałego wyposażenia pokoju, aby uzyskać równowagę pomiędzy stylem klasycznym a nowoczesnym.

Proste i gładkie listwy przysufitowe zapewnia Ci schludne i eleganckie wykończenie styku ściany z sufitem. Pozwolą także załagodzić ostre krawędzie. Podobne funkcje spełniają listwy przypodłogowe MDF lub wykonane z tworzywa sztucznego.

Dodatkowe akcenty dekoracyjne z kolei wprowadzisz za pomocą sztukaterii naściennej. Możesz ja wykorzystać zarówno do wykończenia ościeżnicy drzwi i okien, jak i do stworzenia eleganckich ram oraz lamperii.

4 inspiracje, jak połączyć sztukaterię ze stylem modern classic

Zanim przejdziesz do urządzania swojego salonu czy sypialni, koniecznie zadbaj o odpowiednie tło dla wyposażenia i dekoracji. Styl modern classic dyktuje spokojne i uniwersalne wykończenie ścian oraz sufitów. Warto wybierać do tego kolory jasne takie jak beże, złamaną biel czy pastelowe odcienie błękitu lub żółci.

Sztukateria z tapetą – idealna dekoracja korytarza

Sztukateria z tapetą jest połączeniem, które doskonale sprawdzi się na korytarzu. W tej przestrzeni trudno jest umieścić bardziej okazałe elementy dekoracyjne lub dodatkowe konsole, które tylko zagracałyby ciąg komunikacyjny. Zamiast tego wybierz dekoracyjne listwy naścienne, ułóż z nich ramy o różnej szerokości i niektóre z nich wypełnij tapetą w podobnej kolorystyce co ściana, ale o dekoracyjnej strukturze. W jednej z ram możesz zawiesić także okazałe lustro. Przy tak dekoracyjnej ścianie, koniecznie zadbaj o minimalistyczne oświetlenie w postaci plafonów czy oczek przysufitowych.

Ramy wokół kinkietów w sypialni

Sypialnia modern classic stanie się Twoją ulubioną przestrzenią do wypoczynku. Aby wprowadzić do minimalistycznej aranżacji nieco klasycznych form, wykorzystaj listwy przypodłogowe i ścienne, z których ułożysz typowe dla wnętrz barokowych ramy. W nich z kolei możesz umieścić bogato zdobione kinkiety. Koniecznie wybierz bogato zdobioną sztukaterię.

Minimalistyczne wykończenie aranżacji okiennej

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie sztukaterii w mieszkaniu w stylu modern classic jest aranżacja okienna. Jeśli urządzasz salon w starej kamienicy, w której są duże okna z zadbana drewnianą stolarką, nie warto ich zasłaniać. W mieszkaniach z kolei sprawdzą się okazałe zasłonki wykonane z błyszczącego materiału i upięte w misterne łuki. Ich mocno dekoracyjny charakter możesz zrównoważyć gładką sztukaterią. Tuż przy szynie dobrze sprawdzi się maskownica karnisza LED, która zasłoni żabki i jednocześnie wprowadzi nowoczesny akcent w postaci dodatkowego oświetlenia.

Schludne i eleganckie wykończenie salonu w stylu modern classic

Jeśli zdecydowałeś się klasyczne formy wprowadzić do wnętrza za pomocą wyposażenia i dekoracyjnych mebli, koniecznie postaw na minimalistyczne wykończenie ścian. W tej sytuacji sztukateria ścienna mogłaby wprowadzić niepotrzebny nadmiar. Jednak sztukateria sufitowa w postaci minimalistycznych i gładkich listew przysufitowych będzie strzałem w dziesiątkę.

Salon modern classic zachwyca klasycznymi motywami zdobniczymi, które równoważą gładkie i minimalistyczne wykończenie ścian czy niektórych mebli. W takich wnętrzach doskonale sprawdzi się sztukateria ścienna i sufitowa. Jej duży wybór znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel