Jaka sztukateria pasuje do stylu industrialnego?

2021-08-17
Jaka sztukateria pasuje do stylu industrialnego?

Wśród zwolenników nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych bardzo popularny jest nadal styl industrialny. Cechuje go minimalizm, ostre i wyraziste formy oraz użycie konkretnych materiałów wykończeniowych jak beton, cegła czy drewno i czarny metal. Odpowiednia sztukateria może doskonale wykończyć wnętrza utrzymane w tym stylu i podkreślić cechy aranżacji. Jakie elementy sztukaterii będą najlepszym wyborem?

Estetyczne wykończenie podłogi – listwy przypodłogowe

We wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym często stosuje się płytki ceramiczne imitujące beton do wykończenia podłogi. Równie często łączy się je z drewnianym parkietem lub panelami. Do tego zestawu najlepiej będą pasować listwy przypodłogowe inox i aluminium.

Listwy te wykonane są z trwałego polistyrenu, jednak ich powierzchnia doskonale imituje metal w kolorze srebrnym lub złotym. Świetnie uzupełnią podłogi wykończone dwoma lub jednym materiałem wykończeniowym. Ich kolor możesz dopasować do innych elementów metalowych obecnych w pomieszczeniu np. lamp, klamek, krzeseł czy stolików na metalowych nogach.

W stylu industrialnym dąży się do zachowania jak największej przestrzeni, dlatego należy on także do stylów minimalistycznych. Wszelkie ozdoby łączą w sobie funkcje praktyczne. Stąd wybór listew przypodłogowych w tym odcieniu będzie świetnym wyborem. Za ich pomocą zakryjesz przerwy dylatacyjne i jednocześnie podkreślisz obecność innych metalowych dodatków aranżacyjnych, tworząc spójny wystrój.

Listwy naścienne LED – najlepszy sposób na dekorację ściany

Ze względu na oszczędną obecność dekoracji we wnętrzu industrialnym, warto podkreślić jego walory i materiały wykończeniowe za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Wówczas możesz stworzyć praktyczne i niezwykle efektowne ozdoby. Do tego przydadzą Ci się listwy naścienne LED.

W naszym sklepie dostępne są modele, które kierują światło jednocześnie na przestrzeń poniżej i powyżej listwy, a także modele, które kierują światło albo do góry, albo na dół. W zależności od tego, co chcesz oświetlić, wybierz odpowiednią listwę. Za ich pomocą możesz podświetlić od dołu lub od góry ścianę wykończoną rudą cegłą. Doskonale sprawdzą się także do wyeksponowania abstrakcyjnych obrazów. Listwy naścienne same w sobie stanowią wspaniałą dekorację. Ich zamontowanie w korytarzu czy salonie pozwoli Ci stworzyć przyjemną atmosferę po zachodzie słońca.

Listwy naścienne są białe, ale możesz je dowolnie przemalować. Dzięki temu dopasujesz je do dominującej kolorystyki wnętrza. Pomieszczenia w stylu industrialnym są raczej ciemne, dlatego białe listwy zbyt mocno odznaczałyby się na tym tle.

Oświetlenie w pomieszczeniach industrialnych

W minimalistycznym stylu industrialnym niezwykle ważna jest aranżacja oświetlenia. To ona w wielu przypadkach stanowi główną dekorację wnętrza po zachodzie słońca. Do jej stworzenia oczywiście przydadzą Ci się wszelkiego rodzaju lampy i kinkiety. Jeśli jednak szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci stworzyć przyjemny półmrok, sięgnij po listwy sufitowe LED. Zastosowane na powierzchni całego sufitu pozwolą Ci delikatnie oświetlić pomieszczenie bez użycia dodatkowych punktowych źródeł światła. W ten sposób stworzysz atmosferę idealną do wieczornego odpoczynku.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz listwy sufitowe LED o różnych wzorach, kształtach i kątach padania światła. Możesz za ich pomocą skierować światło na ścianę lub na sufit. Pamiętaj, że im jaśniejsza powierzchnia, tym lepiej odbija i rozprasza światło. Kierując je na biały sufit, lepiej oświetlisz całe pomieszczenie, niż kierując je na ścianę pokrytą czarną lub rudą cegłą.

Biorąc pod uwagę kształt i wzory listew, w pomieszczeniach industrialnych najlepiej sprawdzą się listwy o ostrych i geometrycznych krawędziach. Unikaj półokrągłych listew, ponieważ będą się mocno odcinać na tle całego pomieszczenia. W stylu industrialnym dominują ostre krawędzie i geometryczne kształty. Raczej trudno znaleźć w nich okrągłe stoliki czy lustra, do których pasowałyby tego typu listwy.

Unikaj także listew ze zbyt dużą ilością żłobień i ozdobnych szczegółów. Pamiętaj, że styl industrialny jest surowy, przeważają w nim raczej proste i gładkie powierzchnie.

Elementy sztukaterii są doskonałym sposobem na wykończenie i podkreślenie aranżacji także w stylu industrialnym. Najlepiej nadają się do tego listwy LED, które mogą jednocześnie stanowić ważną część dekoracji oświetleniowej. Z kolei listwy przypodłogowe imitujące metal świetnie dopasują się do innych metalowych elementów, których z pewnością nie zabraknie w industrialnym salonie czy sypialni.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel