Jaka powinna być wysokość listwy przypodłogowej?

2021-08-13
Jaka powinna być wysokość listwy przypodłogowej?

Listwy przypodłogowe są niezwykle popularnym sposobem na wykończenie podłogi i zakrycie przerwy dylatacyjnej. Są także pięknym dodatkiem dekoracyjnym podkreślającym styl wnętrza. Na rynku dostępne są listwy przypodłogowe wykonane z różnych materiałów i mające różną wysokość. Czym kierować się przy wyborze wysokości listew? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Wysokość listew przypodłogowych – jaką masz do wyboru?

Chyba nie ma dziś estetyczniejszego i modniejszego sposobu na wykończenie podłogi niż zastosowanie listew przypodłogowych. Ten element sztukaterii jest dziś niezwykle popularny, co wpływa na ogromną ilość dostępnych wzorów i rodzajów. Wśród listew drewnianych oferowanych zazwyczaj przez producentów paneli podłogowych najczęściej można spotkać listwy o wysokości od 4 do 10 cm. Wśród listew wykonanych z tworzywa sztucznego np. trwałego i niezawodnego polistyrenu, których szeroką ofertę znajdziesz w naszym sklepie, istnieje o wiele większy wybór i zróżnicowanie wysokości. Od czego to zależy?

Wysokość listwy może zależeć od jej rodzaju. W naszym sklepie znajdziesz listwy przypodłogowe LED, które często składają się z dwóch części: dolnej zakrywającej kable i przerwę dylatacyjną oraz górnej spełniającej główną funkcję ozdobną i ukrywającą taśmę LED. To rozwiązania od razu generuje konieczność zagospodarowania większej przestrzeni przy podłodze. Zazwyczaj zajmują one wysokość od 10 cm wzwyż.

Wysokość listwy przypodłogowej zależy także od jej zdobień. Modele bogato zdobione w różne żłobienia i ukształtowane po łuku lub skosie zazwyczaj wyróżniają się dość dużą wysokością. Modele prostsze np. minimalistyczny ćwierćwałek mają wysokość kilku centymetrów. W naszym sklepie znajdziesz listwy przypodłogowe o wysokości od 1,8 cm do aż 20,2 cm. Jak widzisz, wybór jest ogromny i szeroki, jak zatem dobrać najlepszą listwę?

Wysokość listwy przypodłogowej - praktyczne aspekty, które należy wziąć pod uwagę

W aranżacji wnętrz niezależnie od stylu dąży się do wizualnej harmonii. Przy dużej liczbie mocno zdobionych dodatków zaleca się jednokolorowe ściany w stonowanych kolorach. Z kolei przy pstrokatym wykończeniu ścian najlepsze jest proste i eleganckie wyposażenie. W doborze listew przypodłogowych również można znaleźć ogólną zasadę mówiącą o tym, że do niższych bądź standardowych wysokości pomieszczeń, czyli ok. 2,5 m lepiej dobrać niższe listwy mierzące od 4 do 10 cm. Z kolei do wyższych pomieszczeń np. w starych kamienicach, spokojnie można zastosować listwy wyższe niż 10 cm.

Przy wyborze wysokości listew należy wziąć pod uwagę parę praktycznych szczegółów. Zmierz wysokość, na której położone są kontakty elektryczne. Jeśli nie planujesz generalnego remontu i zmiany ich wysokości, listwa powinna się pod nimi spokojnie mieścić. Wszelkie wycinanie otworów w listwach na kontakty nie przyniesie zbyt dobrych efektów.

Zwróć również uwagę na ewentualne wycięcia na listwy w meblach. Zazwyczaj mają one wysokość od 6 do 10 cm, dlatego wybór wyższej listwy może spowodować, że dany mebel będzie nieco odstawał od ściany.

Listwy przypodłogowe z polistyrenu doskonale chronią ścianę przed wilgocią i brudem. Zastanów się, czy w danym pomieszczeniu ściana jest mocno narażona na zabrudzenia. Wybór wyższej listwy do przedpokoju może być bardzo praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu bez problemu usuniesz zabrudzenia ze ściany. Szczególnie przydatne jest to w domach właścicieli psów, które lubią kłaść się po spacerze przy ścianie.

Wysokość listwy przypodłogowej a aranżacja wnętrza

Wysokość listwy przypodłogowej mocno wpływa na całą aranżację wnętrza. Ogólna zasada doboru listwy do wysokości pomieszczenia komplikuje się, gdy wybierasz listwy do malowania. Wówczas kolor wykończenia tego elementu może być znaczący dla efektu wizualnego. Należy pamiętać, że listwy w kolorze podłogi optycznie powiększają jej powierzchnię, z kolei w kolorze ściany staną się ciekawym urozmaiceniem jej powierzchni, ale nie wpłyną na jej skrócenie, co miałoby miejsce przy wyborze kontrastowego koloru. Na kolor ściany możesz pomalować wysokie listwy, które dobrze będą wyglądały nawet w niskich pomieszczeniach.

Na wybór wysokości listwy przypodłogowej wpływają także inne elementy sztukaterii. Jeśli zdecydowałeś się na ozdobne ramki wokół drzwi, warto, aby listwy tworzyły z nimi spójną całość i miały ten sam kolor oraz wysokość. Wówczas na pewno będziesz zadowolony z efektu. Listwy przypodłogowe możesz, ale nie musisz dopasować do listew przysufitowych. Z kolei listwy naścienne zazwyczaj są węższe, dlatego nie wpływają na wybór wysokości listew przypodłogowych.

Ostatnim aspektem, który musisz wziąć pod uwagę, jest styl aranżacyjny. On również wpływa na dobór wysokości listew przypodłogowych. W klasycznych wnętrzach i glamour najlepiej prezentują się szerokie listwy przypodłogowe. Także w pomieszczeniach utrzymanych w stylu angielskim warto wybrać wysokie listwy o niewielkiej ilości żłobień. Podobne dobrze prezentują się również w stylu nowojorskim w towarzystwie ułożonych na ścianie ram z listew naściennych.

Z kolei niższe listwy wybieraj do wnętrz w stylu minimalistycznym, skandynawskim. Do pomieszczeń utrzymanych w konwencji industrialnej najlepiej pasują węższe listwy przypodłogowe inox i aluminium.

Jak widzisz, duży wybór listew o różnej wysokości jest niezwykle potrzebny. Dobór odpowiedniego modelu zależy od tak dużej ilości czynników, że warto dobrze przemyśleć także ten niewielki szczegół. W naszym sklepie internetowym na pewno znajdziesz listwy, które spełnią wszystkie postawione przed nimi wymagania i dopasujesz je do swojej wymarzonej aranżacji wnętrza.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel