Jaką funkcję pełnią listwy przypodłogowe?

2021-09-21
Jaką funkcję pełnią listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe najczęściej są traktowane jako dekoracja wnętrza. Rzeczywiście odgrywają ogromną rolę w coraz większej liczbie współczesnych stylów aranżacyjnych, jednak to nie jedyna funkcja, jaką pełnią w pomieszczeniu. Dowiedz się, do czego przydadzą Ci się listwy przypodłogowe i dlaczego warto zamontować je w swoim mieszkaniu.

Listwy przypodłogowe zabezpieczają ściany

Listwy przypodłogowe montuje się na styku podłogi ze ścianą. W zależności od modelu mogą mieć różną wysokość. Najmniejsze ćwierćwałki mają zaledwie kilka centymetrów, jednak w naszym sklepie internetowym dostępne są także modele kilkudziesięciocentymetrowe. Tak wysokie listwy przypodłogowe chronią znacznie większą część podłogi.

Dostępne w naszym sklepie modele wykonane są z trwałego polistyrenu odpornego na odkształcenia i wilgoć. Podczas odkurzania i zmywania podłogi ściana na dole narażona jest na nieustanne uderzenia odkurzaczem. Z kolei wilgoć z mopa także może naruszyć jej strukturę. Zakładając listwy, chronisz ją przed tymi zagrożeniami.

Listwy zabezpieczają wykończenie podłogi

Rogi pomieszczeń i miejsce styku ściany z podłogą są problematyczne także podczas wykańczania samej podłogi. Nic nie jest bardziej narażone na zniszczenia niż właśnie zakończenie paneli, płytek czy wykładziny dywanowej. Zazwyczaj to właśnie w tych miejscach dochodzi do pierwszych uszkodzeń, które powoli przesuwają się w głąb podłogi.

Listwy przypodłogowe zabezpieczają to newralgiczne miejsce. Przytrzymują zakończenie wykładziny i przykrywają końcówki paneli, aby brud czy nieustanny ruch nie spowodował ich uszkodzenia.

Listwy przypodłogowe ukrywają kable

W każdym pomieszczeniu musisz doprowadzić kable do lampki, urządzeń elektrycznych czy od internetu. Niejednokrotnie gniazda rozmieszczone są inaczej, niż zakłada to nasza koncepcja aranżacyjna. Nie musisz jednak kuć ścian i przenosić gniazdek, aby uniknąć kabli przechodzących przez środek pomieszczenia. Wystarczy, że ukryjesz je w listwach przypodłogowych.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz odpowiednio wyprofilowane listwy z miejscem na kabel o standardowej grubości. Dzięki temu staną się one niewidoczne, a także zmniejszysz ryzyko ich uszkodzenia. Kable nie będą się także plątać ani zahaczać o dywany czy wykładziny. Rozprostowane i ukryte w listwach będą dobrze spełniały swoją funkcję przez wiele lat.

Listwy maskują niedoskonałości wykończenia

Kładąc płytki lub panele na podłodze, musisz zachować przy ścianie przerwę dylatacyjną. Jest to wymóg, który chroni wykończenie przed uszkodzeniami. Drewniane panele lub z MDF reagują na zmiany temperatury, zmniejszając lub zwiększając swoją objętość. Dzięki przerwie dylatacyjnej niezależnie od swojego rozmiaru nie będą opierać się o ścianę i wybrzuszać. Z kolei płytki ceramiczne na stałe przytwierdzone są do podłogi za pomocą kleju, więc reagują na wszelkie ruchy budynku. Dzięki przerwom dylatacyjnym nie pękają i się nie szczerbią.

Choć przerwa dylatacyjna jest konieczna, to jednak jej obecność na podłodze może znacząco obniżyć jego estetykę. W przerwie zbiera się kurz, niejednokrotnie widać podkłady pod panele czy nadmiar kleju. Wystarczy jednak, że zamontujesz listwy przypodłogowe, a zyskasz schludnie wykończoną podłogę. Panele dostępne w naszym sklepie mają różną grubość. Możesz znaleźć modele o grubości od 1,7 do nawet 3 cm, dzięki czemu dobierzesz model do szerokości przerwy dylatacyjnej.

Listwy przypodłogowe podkreślają styl aranżacyjny

Listwy przypodłogowe są ważnym dodatkiem dekoracyjnym. Ze względu na szeroki wybór modeli możesz dobrać listwy, które doskonale podkreślą wybrany przez Ciebie styl aranżacyjny w pomieszczeniu. W naszym sklepie znajdziesz modele bogato zdobione z licznymi żłobieniami, które doskonale odnajdą się we wnętrzach klasycznych, glamour czy angielskich. Do tych ostatnich wybieraj listwy o większej szerokości.

W naszym sklepie znajdziesz także modele nowoczesne. Listwy przypodłogowe inox i aluminium doskonale odnajdą się w minimalistycznych wnętrzach, glamour czy w stylu industrialnym. Świetnie pasują zarówno do paneli podłogowych, jak i płytek ceramicznych.

Listwy lakierowane z kolei odnajdą się w pomieszczeniach nowoczesnych, w których przeważają meble z błyszczącymi frontami. Jeśli jednak głównie zależy Ci na spójnej kolorystyce wnętrza – wybierz listwy do malowania. Możesz je pokryć farbą wodną, tym samym zmieniając ich kolor i dopasowując do aranżacji etno czy boho.

Listwy jako niebanalne oświetlenie wnętrza

Najmniej oczywistą funkcją listew przypodłogowych jest oświetlenie wnętrza. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że listwy mogą stanowić ważny element aranżacji oświetleniowej. Za ich pomocą stworzysz niebanalne rozwiązania, które z jednej strony podniosą estetykę wnętrza, a z drugiej zwiększą jego funkcjonalność.

Listwy przypodłogowe LED najczęściej stosuje się w ciemnych korytarzach. Dzięki temu po zmroku możesz się poruszać po nim bez obaw, że wpadniesz na ścianę czy wystający kredens. Jednak listwy te są doskonałym rozwiązaniem także do sypialni czy salonu. Dzięki nim wieczorem uzyskasz przyjemny półmrok sprzyjający odpoczynkowi.

Listwy przypodłogowe są ważnym elementem aranżacji wnętrza, jednak za ich pomocą możesz także ukryć kable czy przerwę dylatacyjną. Chronią także ścianę przed zabrudzeniem, a materiał wykończeniowy podłogi przed zniszczeniem. Jak widzisz, listwy spełniają wiele praktycznych funkcji, a ich szeroki wybór pozwoli Ci dopasować model do każdej aranżacji wnętrza.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel