Jak zastosować dekoracje ścienne do zmiany proporcji pomieszczenia?

2023-06-09
Jak zastosować dekoracje ścienne do zmiany proporcji pomieszczenia?

W nowym budownictwie mieszkania często są mało ustawne. Komplet z dużym salonem i aneksem kuchennym uzupełniają często małe i wąskie pomieszczenia, które bardzo trudno zaaranżować. Podobne problemy mogą napotkać właściciele mieszkań w starych kamienicach. Tam z kolei bardzo wysokie sufity i puste przestrzenie mogą budować chłodną i mało przytulną atmosferę we wnętrzu. Na szczęście za pomocą dekoracji ściennych w tym sztukaterii możesz skutecznie zmienić proporcje wnętrza. Jak optycznie powiększyć salon lub skrócić jego ściany? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Dlaczego dekoracje ścienne są tak skuteczne w zmianie proporcji pomieszczenia?

Odpoczynek w długim i wąskim pokoju nie należy do najprzyjemniejszych. Osoba znajdująca się w środku może mieć uczucie, że ściany zbliżają się do niej. Zła aranżacja np. ustawienie dużej meblościanki wzdłuż dłuższych boków potęguje jedynie mankamenty pomieszczenia, zamiast je naprawiać. Na szczęście proporcje pomieszczenia można zmienić. A w tym pomogą Ci dekoracje ścienne.

Dekoracje ścienne – szczególnie te długie i wąskie – mogą tworzyć optyczne iluzje. Dzięki nim perspektywa patrzącego jest nieco zaburzona, przez co pomieszczenie wydaje się dłuższe, niższe lub szersze, niż jest w rzeczywistości. Wizualne zmiany mają z kolei wpływ na całą aranżację pomieszczenia, którego proporcje stają się bardziej harmonijne i tym samym przyjemniejsze w odbiorze.

Jakie rodzaje dekoracji ściennych wpływają na proporcje pomieszczenia?

Najskuteczniejsze w zmianie proporcji ścian są kolory. Odpowiednie dobieranie ciemnych i jasnych barw może skutecznie zmniejszyć, poszerzyć pomieszczenie, a nawet obniżyć sufit. Najważniejszą zasadą, którą należy zapamiętać, jest ta, że ciemne kolory skracają odległość, a jasne oddalają od siebie powierzchnie, wpuszczają więcej światła i tym samym otwierają przestrzeń.

Jeśli zastanawiasz się, jak wydłużyć pokój oprócz kolorów wykorzystaj sztukaterię lub inne dekoracje o wąskich i długich wymiarach. Poziome pasy na ścianach pozwolą Ci oddalić przeciwległą ścianę od oka patrzącego stojącego w progu. Zupełnie inne efekty uzyskasz, sięgając po listwy ścienne proste ułożone pionowo na ścianach.

Proporcje pomieszczenia możesz zmienić także za pomocą plakatów, obrazów czy fotografii, szczególnie wąskich i wysokich. Proste półki ścienne również mogą tworzyć na ścianach poziome pasy wpływające na zmianę proporcji wnętrza.

Jak dobierać dekoracje ścienne, aby optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie?

Na efekt optycznej iluzji wpływa przede wszystkim kształt dekoracji, ich ułożenie na płaszczyźnie ściany i kolor zarówno dekoracji, jak i tła. To są najważniejsze narzędzia, za pomocą których możesz bez większego remontu poszerzyć lub zmniejszyć swój pokój.

Jak optycznie powiększyć salon? Przede wszystkim sięgaj po jasne materiały wykończeniowe i staraj się wpuszczać do wnętrza jak najwięcej światła słonecznego. Jeśli w pokoju jest jedno małe okno, naprzeciwko niego zawieś lustro, które będzie odbijać światło i rozpraszać je po pomieszczeniu. Jak wydłużyć pokój? Przede wszystkim sięgaj po dekoracje poziome. Ważne jest jednak, aby nie wprowadzały do pomieszczenia ciemnych kolorów, co wywoła zupełnie inne efekty. Idealnie sprawdzą się białe listwy przysufitowe czy przypodłogowe i ścienne na jasnym tle.

W pomniejszeniu pokoju z kolei przydadzą Ci się ciemne kolory, zarówno na ścianie, jak i suficie. Wystarczy pomalować dwie przeciwległe ściany na ciemny, wyrazisty kolor, aby je do siebie zbliżyć. Z kolei szerokie listwy karniszowe czy przypodłogowe optycznie skrócą ściany.

Najlepsze praktyki i triki w aranżacji dekoracji ściennych, które pomogą Ci zmienić proporcje pomieszczenia

Zasady już znasz, ale jak mogłyby wyglądać konkretne realizacje? Poniżej znajdziesz kilka przykładowych aranżacji wykorzystujących optyczne iluzje do zmiany proporcji pomieszczenia.

Jak optycznie powiększyć salon? Przede wszystkim jego ściany pomaluj na jasny kolor. Chcąc nieco nadać mu wyrazistości i otworzyć na przestrzeń, możesz jedną krótszą ścianę wraz z przylegającą do niej pod kątem prostym pomalować na nieco ciemniejszy kolor z palety barw pastelowych. Wybierając listwy przypodłogowe i przysufitowe, sięgaj po wąskie listwy z małą liczbą zdobień. Listwy przypodłogowe pomaluj na kolor ściany, a przysufitowe zostaw białe w kolorze sufitu. Jeśli chcesz podnieść sufit, możesz zamontować na ścianach wąskie i wysokie ramy z listew ściennych. Koniecznie pomaluj je na kolor ściany.

Jak wydłużyć pokój? W tym pomoże Ci nowoczesna lamperia wykonana z listew ściennych na ścianach prostopadle przylegających do drzwi. Sztukaterię zamontuj na 1/3 wysokości ściany. Dobrym rozwiązaniem jest także pomalowanie sufitu i ściany naprzeciwko drzwi na nieco ciemniejszy kolor lub zastawienie ściany ciemniejszymi meblami.

Za pomocą dekoracji i sztukaterii jesteś w stanie zmienić proporcje wnętrza, dzięki czemu aranżacja jest bardziej harmonijna i przyjemniejsza w odbiorze. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szereg wzorów sztukaterii, które możesz dopasować do każdego stylu. Sprawdź koniecznie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel