Jak zamontować listwy na krzywej podłodze lub ścianie?

2021-10-15
Jak zamontować listwy na krzywej podłodze lub ścianie?

Chcesz zrobić szybki remont mieszkania, ale przez krzywe podłogi i ściany obawiasz się, że to niemożliwe? Zamiast rezygnować z wybranych efektów aranżacyjnych mamy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek. Marzą Ci się listwy przypodłogowe? Możesz je mieć, nawet jeśli Twoja podłoga i ściany do prostych z pewnością nie należą. Sprawdź jak to zrobić!

Krzywe ściany i podłogi – czy da się zamontować do nich listwy?

Wprowadzasz się do nowego mieszkania, które z pozoru nie wymaga gruntownego remontu. Jednak przy zmianie aranżacji co rusz okazuje się, że najlepiej byłoby zacząć wszystko od nowa, a już na pewno od wyrównania podłogi i ścian. Niestety to już wymaga gruntownego remontu i wykorzystania wylewek czy tynków. Problemy te najczęściej dotyczą mieszkań w starym budownictwie z tzw. wielkiej płyty. Tam odchylenia od poziomu mogą sięgać nawet kilkunastu centymetrów.

Krzywe podłogi i ściany nie muszą być jednak przeszkodą na drodze do wymarzonego wnętrza. Jeśli chcesz wykończyć swój pokój czy przedpokój listwami przypodłogowymi, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek. Dzięki nim uzyskasz estetyczny efekt, a złudzenie optyczne spowoduje, że wszelkie odchylenia od poziomu nie będą widoczne.

Warto na wstępie także zaznaczyć, czego należy unikać. Jeśli masz problem z krzywymi ścianami, niektórzy wykończeniowcy zalecają montaż listew na kołki. Sposób ten choć skuteczny, daje marne efekty. Późniejsze zamaskowanie kołków jest bardzo trudne, więc warto od razu zrezygnować z tego sposobu. Inni z kolei próbują dopasować listwę do krzywej ściany na siłę. Jest to dobry sposób, o ile wybrałeś listwy przypodłogowe elastyczne. Jeśli jednak chcesz przykleić grube i sztywne listwy z litego drewna, sposób ten również nie należy do najlepszych. Albo zniszczysz w ten sposób listwy, albo będziesz musiał liczyć się z tym, że klej nie utrzyma tak dużego napięcia.

Wiele osób podczas przyklejania listew ignoruje nierówności podłogi. Efekt? Jeszcze większe podkreślenie różnic w poziomie. Zatem jeśli chcesz przykleić listwy przypodłogowe do krzywej podłogi lub ściany – zerknij na nasze wskazówki.

Montaż listew przypodłogowych na krzywej podłodze

Zanim weźmiesz się do pracy, warto sprawdzić, z jak dużymi odchyleniami od poziomu masz do czynienia. Najlepiej sprawdzić to za pomocą poziomicy. Kiedy znajdziesz najwyższy punkt na podłodze, przyłóż do niego listwę i zaznacz punkt, w którym się kończy. Punkt ten będzie wyznaczał poziom, na którym będą zamontowane wszystkie listwy. Do jego wyznaczenia najlepiej użyć poziomicy laserowej.

Po wyznaczeniu linii przyklej do niej listwy przypodłogowe. Po wyschnięciu kleju szparę pomiędzy listwą a podłogą można wypełnić kitem lub akrylem w kolorze podłogi. W ten sposób uzyskasz efekt estetyczny i zakrywający wszelkie nierówności. Powstałą na dole szparę możesz również zakryć ćwierćwałkiem. Ten element sztukaterii ma wysokość poniżej 1 cm. Jest na tyle elastyczny, że spokojnie zakryje wszelkie nierówności na podłodze. Nie każdemu jednak efekt może się spodobać.

Najbardziej pracochłonnym sposobem jest dopasowanie listwy do krzywizn podłogi. Sprawdza się w przypadku listew łatwych w obróbce i szlifowaniu np. z litego drewna lub tworzywa sztucznego. Wówczas na powierzchni listwy należy odrysować wgłębienia i wybrzuszenia na podłodze, a następnie odpowiednio je zeszlifować.

Montaż listew przypodłogowych na krzywej ścianie

Powszechnym problemem w starym budownictwie są nierówności na ścianach wynikające z krzywo ułożonych płyt lub ich ruchu. Nawet w mieszkaniach po generalnym remoncie mogą zdarzyć się pęknięcia lub nierówności na ścianach. W jaki sposób zamontować do krzywych ścian listwy przypodłogowe?

Najprostszym sposobem jest zastosowanie elastycznych listew. Materiał, z którego są wykonane, można dowolnie naginać i dopasować do ścian o nawet dużych odchyleniach od pionu. Przed ich wyborem jednak dobrze zapoznaj się z parametrami technicznymi materiału, z którego są wykonane. Elastyczny materiał często wiąże się z niską wytrzymałością, co w przypadku listew przypodłogowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Listwy te powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne związane np. z uderzeniami odkurzacza czy mopa.

W naszym sklepie znajdziesz serię listew przypodłogowych giętkich. Wykonane są z wytrzymałego polistyrenu, zachowującego jednocześnie dużą elastyczność. Doskonale nadają się do przyklejania na krzywe ściany.

Innym sposobem jest przyklejenie listew do punktów najdalej wysuniętych na ścianie. Ewentualne szpary można wypełnić klejem do sztukaterii. Możesz wykorzystać do tego także akryl i pomalować go na kolor listwy. W przypadku dużych szpar zastosuj niewielkie podkładki z drewna, a następnie pokryj je akrylem i dopasuj do koloru listwy.

Krzywe ściany i podłoga nie muszą być powodem rezygnacji z estetycznie wykończonej podłogi. Listwy przypodłogowe można równie dobrze przykleić do krzywej płaszczyzny. Jeśli chcesz uzyskać estetyczny efekt, koniecznie skorzystaj z naszych wskazówek. Wówczas Twoje pomieszczenie będzie wyglądać schludnie i elegancko, a Ty będziesz mógł cieszyć się dobrze wykończoną podłogą.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel