Jak utrzymać białe listwy podłogowe w czystości? 4 praktyczne porady

2022-12-01
Jak utrzymać białe listwy podłogowe w czystości? 4 praktyczne porady

Sztukateria jest niezwykłym elementem dekoracyjnym wnętrz. Jej wysoka estetyka zależy nie tylko od miejsca i sposobu jej wykorzystania we wnętrzu, ale także stanu i czystości. Wszystkie listwy naścienne czy przypodłogowe nieco odstają od ściany, co powoduje, że na ich powierzchni nieustannie zbiera się kurz. Tego nie da się uniknąć. Możesz jednak łatwo utrzymać je w czystości i nie dopuścić do trudnych w usunięciu plam. Prawidłowe czyszczenie listew przypodłogowych pozwoli Ci zachować je w doskonałym stanie przez długi czas.

Porada pierwsza: usuwanie kurzu przy odkurzaniu

Kurz na listwach osadza się nieustannie. Z czasem tworzy na nich dość grubą i ciemną warstwę, która wiążąc się z wilgocią, zmienia się w widoczne i nieestetyczne plamy. Możesz tego w prosty sposób uniknąć. Wiadomo, prewencja jest zawsze lepsza i łatwiejsza niż usuwanie skutków zaniedbań.

Jak czyścić listwy przypodłogowe z kurzu? Wystarczy, że przy codziennym odkurzaniu podłogi, przejedziesz odkurzaczem także po listwach. Pamiętaj jednak o tym, aby zmienić końcówkę odkurzacza. Najlepiej nadaje się do tego końcówka do szczelin lub zakończona miękką szczotką. Dzięki temu usuniesz kurz także z ozdobnych żłobień. Ponadto dzięki odkurzaczowi, kurz nie wzbije się ponownie w powietrze i nie osiądzie znów na listwach.

Porada druga: ciepła woda i mydło

Listwy przypodłogowe w kuchni narażone są na znacznie większą ilość zabrudzeń niż np. w salonie. Podczas gotowania bardzo łatwo o zabrudzenia z soku z warzyw, owoców, sosów pomidorowych czy nawet oleju. Wszystkie składniki spożywcze mogą wylądować na ziemi i jednocześnie zabrudzić listwy. Na białej powierzchni plamy tego typu będą mocno się odznaczały. W kuchni problemem jest także kurz, który jest bardziej widoczny, ponieważ znacznie szybciej wiąże się z tłuszczem i parą wodną, tworząc na listwach ciemne plamy.

Do kuchni zaleca się stosowanie sztukaterii odpornej na panujące w tym pomieszczeniu warunki. Modele wykonane z trwałego polisterynu możesz z powodzeniem myć, ponieważ kontakt z wodą ich nie uszkodzi. Mycie listew przypodłogowych także wykonuj regularnie, a najlepiej zaraz po ich zabrudzeniu. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której plamy zaschną i głębiej wnikną w strukturę listwy. Będą wówczas znacznie trudniejsze w usunięciu.

Jaki środek do czyszczenia listew przypodłogowych będzie najlepszy? Na początek wykorzystaj wilgotną ściereczkę zanurzoną w ciepłej wodzie z mydłem. Nieco wyższa temperatura wody pozwoli Ci szybciej rozpuścić nawet wyschnięte plamy. Mydło z kolei rozpuści tłuszcz i ułatwi usuwanie plam z produktów spożywczych. Czyszczenie listew przypodłogowych z kurzu jest także skuteczne z użyciem np. płynu do szyb. W przypadku plam z sosu może się jednak nie sprawdzić.

Porada trzecia: użyj chusteczki nawilżającej

Jak czyścić listwy przypodłogowe z MDF? Jak wiadomo polisteryn jest znacznie bardziej odporny na wilgoć. Listwy MDF są zabezpieczone specjalną powłoką chroniącą je przed wnikaniem wilgoci we włókna drzewne. Aby jednak maksymalnie zminimalizować ryzyko rozpulchniania się listew, należy ograniczyć kontakt z wodą, a szczególnie długotrwałe pokrycie listew MDF wodą. Dlaczego? Wystarczy bowiem niewielka rysa odsłaniająca wnętrze listwy, aby wilgoć dostała się do środka. Na szczęście istnieje także skuteczny sposób na mycie listew przypodłogowych z MDF.

W przypadku ich zaplamienia sięgnij po chusteczki wilgotne. Materiał nasiąknięty delikatnym środkiem myjącym nie uszkodzi listew i nie pozostawi na mokrej warstwy. W ten sposób możesz z powodzeniem usunąć zgromadzony kurz na listwach, ale także świeże plamy po produktach spożywczych czy nawet błoto. Chusteczki nawilżające w wielu sytuacjach zastąpią Ci środek do czyszczenia listew przypodłogowych. Są łatwe i szybkie w użyciu, możesz zatem natychmiast oczyścić listwy zaraz po ich zabrudzeniu, aby nie dopuścić do powstania trudniejszych w usunięciu plam.

Porada czwarta: czyszczenie parowe

Sztukateria może być gładka lub pokryta misternymi żłobieniami, ślimakami i motywami florystycznymi. Wzory te są najtrudniejsze w czyszczeniu, ponieważ kurz i brud wnikają w szczeliny, do których dostęp jest mocno utrudniony. Żaden środek do czyszczenia listew przypodłogowych nie zadziała, jeśli nie zostanie wprowadzony do tych szczelin. Jak czyścić listwy przypodłogowe i ścienne tego typu?

Najlepiej wykorzystać do tego urządzenie do czyszczenia parowego. Sprzęt ten generuje parę wodną o wysokiej temperaturze, która z powodzeniem wnika w najmniej dostępne szczeliny. Para wodna rozpuszcza plamy i wiąże kurz na listwach, dzięki czemu jest znacznie łatwiejszy w usunięciu.

Regularne czyszczenie listew przypodłogowych pozwoli Ci zachować je w doskonałym stanie. Osiadły na nich kurz i plamy są dobrze widoczne na wszystkich listwach niezależnie od ich koloru. Mycie listew przypodłogowych możesz wykonać za pomocą ściereczki z wodą i mydłem lub chusteczek nawilżających. Skutecznym sposobem zachowania sztukaterii w czystości jest także regularne jej odkurzanie i mycie parowe.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel