Jak prawidłowo zamontować listwy LED? Instrukcja krok po kroku

2022-11-04
Jak prawidłowo zamontować listwy LED? Instrukcja krok po kroku

Montaż listwy LED nie należy do trudnych zadań. Łatwo możesz zdobyć tę umiejętność i samodzielnie wykończyć wnętrze swojego domu czy mieszkania. Musisz jednak się do tego odpowiednio przygotować. Warto na początku zgromadzić wszystkie potrzebne do montażu przedmioty, a także przygotować listwy. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak zamontować listwy przypodłogowe, przysufitowe i ścienne LED.

Potrzebne narzędzia i przygotowanie listew

W wielu aranżacjach wnętrz doskonale pasują listwy ścienne, przysufitowe czy listwy przypodłogowe LED. Montaż tych akcesoriów możesz zlecić specjaliście. Wówczas masz pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone w idealny sposób. Jeśli jesteś początkującym majsterkowiczem, spokojnie możesz spróbować sam przykleić listwy sufitowe LED. Montaż jednak zacznij od odpowiedniego przygotowania.

Do montażu listew będziesz potrzebować:

Listwy naścienne LED przypodłogowe czy przysufitowe dostępne w naszym sklepie możesz swobodnie malować. Jeśli masz taki zamiar, lepiej zrobić to, zanim przykleisz je do ściany.

Wskazówka!
Listwy najlepiej pokryć jedną warstwą farby, a drugą nałożyć dopiero po przycięciu lub już bezpośrednio na ścianie. Podczas przycinania ostateczna warstwa farby może zostać uszkodzona.

Krok 1. Przytnij listwy

Listwy przypodłogowe z lampkami LED, a także każdy inny rodzaj listew należy na początku odpowiednio przyciąć, aby dopasować je do kształtu i rozmiaru pokoju. Proste fragmenty listwy wyrównaj, przez odcięcie wąskiego paska listwy. W tym celu umieść listwę w skrzynce uciosowej i używając piły, odetnij fragment listwy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że łączenie dwóch fragmentów listwy będzie gładkie.

W przypadku narożników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych listwy musisz przyciąć pod kątem 45 stopni. Włóż zatem listwę do skrzynki i wybierając odpowiednie ustawienie piły, zetnij listwę pod kątem 45 stopni. To samo zrób z drugą listwą, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu obu stron listwy.

Krok 2. Ustal wysokość montażu

W zależności od tego, na jakiej wysokości będzie zamontowana listwa, taki uzyskasz efekt świetlny. Przed montażem na stałe warto go sprawdzić. Tymczasowo zamontuj w listwie taśmę LED. Możesz zrobić to za pomocą taśmy klejącej. Następnie przyłóż listwę do ściany i zapal taśmę. Wybierz najlepszą pozycję listew i zaznacz wysokość, na której mają być umieszczone.

Następnie przy pomocy poziomicy narysuj ołówkiem na ścianie linię oznaczającą miejsce montażu listwy. Na sam koniec wymontuj taśmę LED z listwy.

Krok 3. Przyklej listwy

Klej montażowy rozprowadź na powierzchni listwy stykającej się ze ścianą. Niektóre kleje montażowe dostępne są w kartuszach. Aby wygodnie dozować preparat, umieść kartusz w specjalnym pistolecie. Dzięki temu w każdym miejscu nałożysz tę samą ilość kleju.

Po nałożeniu kleju na listwę przyklej ją i dociśnij, aby mieć pewność, że w każdym miejscu dobrze przylega do ściany. W razie potrzeby zbierz nadmiar kleju spod listwy lub w narożnikach. Kleje montażowe szybko wiążą, dlatego nie musisz dodatkowo zabezpieczać listwy przed osunięciem.

Krok 4. Zamaskuj łączenia listwy

Kiedy klej nieco przysechł, sięgnij po akryl lub klej do łączeń, którym wykończysz brzegi listwy i łączenia dwóch fragmentów listwy. W tym celu zaaplikuj cienką warstwę kleju w szczelinę, a następnie łopatką zbierz nadmiar preparatu. W ten sposób estetycznie wykończysz wszelkie łączenia pomiędzy listwami i na styku listwy ze ścianą.

Krok 5. Zamontuj taśmę LED

Po całkowitym wyschnięciu kleju montażowego i kleju do łączeń możesz przejść do montażu taśmy LED. Pamiętaj, aby dobrze przymocować ją do listwy. Użyj do tego mocnego kleju. Dzięki temu masz pewność, że taśma nie będzie się przesuwała i równomiernie oświetli ścianę lub sufit. Sprawdź, czy taśma nigdzie nie wystaje, a listwa dobrze ją maskuje. Podłącz taśmę LED do źródła prądu i ciesz niezwykłymi efektami świetlnymi w swojej kuchni, salonie czy przedpokoju.

Montaż listwy LED nie wymaga specjalnych uzdolnień ani dużego doświadczenia. Wraz z liczbą wykonanych montaży z pewnością wzrośnie szybkość Twojej pracy i dokładność. Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do pracy i precyzyjnie przyciąć listwy.

Szczególną uwagę poświęć wszelkim narożnikom zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. To w tych miejscach można popełnić najwięcej błędów. Samo przyklejanie listwy do ściany nie niesie już ze sobą tak dużego ryzyka błędu. Pamiętaj jednak, aby dobrze wyznaczyć miejsce montażu listwy. Na sam koniec wykończ łączenia za pomocą kleju lub akrylu i zamaskuj nieestetyczne przerwy. Duży wybór listew i akcesoriów montażowych znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel