Jak optycznie powiększyć wnętrze przy pomocy sztukaterii?

2022-09-01
Jak optycznie powiększyć wnętrze przy pomocy sztukaterii?

W blokach wielorodzinnych rozkład pomieszczeń często powoduje, że niektóre wnętrza są zbyt wąskie i długie lub zbyt ciasne. Aby to zmienić, nie musisz wcale wyburzać ścian i stawiać ich na nowo. Możesz sięgnąć po optyczne iluzje i sprawić, że dane wnętrze będzie wydawało się większe lub szersze. Jak to zrobić? Wykorzystaj sztukaterię według naszych wskazówek!

Sztukateria a modelowanie wnętrza – co warto wiedzieć?

Najprzyjemniejsze dla oka i samopoczucia człowieka są wnętrza o harmonijnych proporcjach. Można to najlepiej zauważyć przy aranżacji wnętrz kwadratowych i prostokątnych. Wąska i ciasna kuchnia czy sypialnia jest największym wyzwaniem dla dekoratora wnętrz. Jak sprawić, aby pomieszczenia o nieatrakcyjnych proporcjach stały się przytulne i sprzyjały wypoczynkowi?

W modelowaniu wnętrza pomoże Ci sztukateria. Listwy przysufitowe mogą optycznie podwyższyć sufit, tworząc efekt kaskady, a listwy ścienne są doskonałym sposobem na poszerzenie lub podniesienie sufitu do góry. Do modelowania wnętrza sztukaterią wybieraj jednak listwy gładkie i minimalistyczne. Nadmiar dekoracyjnych szczegółów może jedynie przytłoczyć pomieszczenie o i tak już zaburzonej proporcji.

Dużą pomocą w modelowaniu wnętrza są także kolory. Nie bój się malować ścian w jednym wnętrzu na kilka kolorów. Sztukateria pozwoli Ci łączyć estetycznie nawet kontrastowe kolory na jednej ścianie. Nie wierzysz? Przekonaj się i zerknij do naszych wskazówek, które znajdziesz poniżej.

Jakie triki pomogą wizualnie powiększyć pokój?

Największym problemem w aranżacji wnętrz są zbyt małe pomieszczenia. Na szczęście istnieje szereg trików, które możesz wykorzystać do optycznego powiększenia takich wnętrz.

Optyczne podwyższenie sufitu

W niskich pomieszczeniach zrezygnuj z długich wiszących lamp. Wybieraj niskie plafony lub kinkiety ścienne. Doskonałym uzupełnieniem głównego oświetlenie staną się listwy sufitowe LED. Wybierz modele, które będą kierować światło na sufit. Pomalowany na biało sufit i dodatkowo oświetlony chłodnym światłem optycznie oddali się od oczu patrzącego.

Podnieść sufit pomogą Ci także optycznie wydłużone ściany. W tym celu wykorzystaj listwy ścienne ułożone w wysokie, ale wąskie ramy. Takie pionowe pasy pozwolą Ci wydłużyć ściany i podnieść sufit. Możesz dodatkowo zagrać kolorami i wnętrze ram pomalować na inny kolor.

Optyczne oddalenie ścian od siebie

Małe wnętrza powinny być malowane na jasne kolory, które od razu sprawiają, że dane wnętrze wydaje się przestronniejsze. Efekt możesz wzmocnić, uzupełniając ramy ze sztukaterii dużymi lustrami. Najlepiej wieszaj je naprzeciwko okna, dzięki czemu jednocześnie doświetlisz pomieszczenie naturalnym światłem i jeszcze bardziej je rozjaśnisz. Trik ten doskonale sprawdza się w niewielkich i ciemnych sypialniach.

Optyczne wydłużenie i poszerzenie pokoju

Jeśli chcesz wydłużyć pokój i oddalić od oka patrzącego przeciwległą ścianę, stwórz na prostopadłych do niej ścianach nowoczesną lamperię. W tym celu przyklej na ściany poziome listwy ścienne. Jeśli jednocześnie chcesz skrócić ściany – górną część lamperii pomaluj na ciemniejszy kolor. Jeśli Twój zamiar jest odwrotny – niech ciemniejszy kolor znajdzie się na dole.

W poszerzeniu pomieszczenia również pomogą Ci poziome linie ułożone z listew. Zamontuj je wówczas na krótszych ścianach.

Optyczne modelowanie wnętrza jest doskonałym sposobem na przywrócenie pomieszczeniu proporcji. Wykorzystaj do tego listwy sufitowe i ścienne. Koniecznie zagraj także kolorami i oświetleniem, które wzmocni wizualny efekt.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel