Jak montować listwy Creativa by Cezar. Poradnik montażowy.

2020-02-09

Jak montować listwy przypodłogowe i sztukaterię Creativa by Cezar? Praktyczny poradnik krok po kroku.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów - zwłaszcza tych mających problemy z prawidłowym montażem zakupionych listew lub sztukaterii, stworzyliśmy wygodny poradnik. Zawarliśmy w nim wszystkie najważniejsze kroki pokazujące, jak w prosty sposób poradzić sobie z tego rodzaju dekoracjami.

Oto lista czynności, które musisz wykonać, aby szybko, sprawnie, a przede wszystkim solidnie i na stałe, zamontować listwy przypodłogowe bądź sztukaterię marki Creativa by Cezar.

1. Zaopatrz się w przyrządy i materiały niezbędne do przeprowadzenia montażu

W tej części potrzebne będą Ci 3 rzeczy - coś do docięcia elementów, coś do przygotowania powierzchni oraz coś do klejenia.

 

  • Sprzęt, dzięki któremu dotniesz elementy na odpowiednią długość.

                                   

W wykonaniu tego zadania pomoże Ci, w zależności od dostępnych narzędzi - piłka elektryczna bądź ręczna. Niezależnie od jej rodzaju - pamiętaj, aby posiadała małe ząbki. Dzięki nim wyeliminujesz ryzyko powstawania nieestetycznych i wystrzępionych zakończeń na docinanych listwach.

Do docinania za pomocą piłki ręcznej (zwłaszcza narożników wewnętrznych i zewnętrznych) przyda Ci się skrzynka uciosowa, którą zakupisz praktycznie w każdym sklepie budowlanym.

 

  • Materiały, z pomocą których trwale zamocujesz zakupione listwy oraz inną sztukaterię.

 

W tej części najlepszym wyborem będą oryginalne kleje polecane przez samego producenta.

Do tradycyjnych listew przypodłogowych oraz lekkich i małych listew ściennych gzymsowych, z powodzeniem wykorzystasz klej montażowy Creativa C300. Z kolei do bardziej wymagających przedsięwzięć (np. długich listew bądź podczas klejenia do sufitu) - z całą pewnością sprawdzi się klej montażowy o nazwie Creativa Klej Expert. Do łączenia (tzw. spoinowania) listew przyda Ci się natomiast klej Creativa C310.

Wszystkie z nich zakupisz bezpośrednio w naszym sklepie. A całość przyjdzie do Ciebie jedną paczką - wraz z zamówionymi elementami dekoracyjnymi.

Ile kleju potrzebujesz, aby przeprowadzić montaż listew?

Zakup 1 opakowania kleju montażowego (Creativa C300 bądź Creativa Klej Expert) wystarczy Ci na przeklejenie ok. 4 szt. listwy. Jeden klej Creativa C310 pozwoli Ci na wykonanie ok. 40 łączeń.

 

Dodatkowo: pomyśl o swoim bezpieczeństwie, zaopatrując się w rękawiczki oraz okulary. Poza oczywistą ochroną najważniejszych części ciała, poprawią one także Twój komfort podczas wykonywania całej pracy.

 

2. Przygotuj listwy i sztukaterię, które masz zamiar zamontować

Informację, ile sztuk listwy i sztukaterii musisz zakupić zapewni Ci ten prosty wzór: ilość metrów gdzie będą przyklejone listwy x 110%

Tak, materiałów musi być co najmniej 10% więcej, niż wynosi długość powierzchni ich klejenia. Wszystko przez fakt, że należy wziąć pod uwagę ewentualne straty powstające przy docinaniu listew na narożniki.

 

Gdy wszystkie niezbędne rzeczy będą już na miejscu – pora zająć się tym, co najważniejsze.

 

  • Dokonaj niezbędnych pomiarów miejsc, w których mają znaleźć się zakupione elementy.

 

Za pomocą miarki lub innego narzędzia określ długości, jakie powinny mieć poszczególne części listew. Tak, aby idealnie pasowały do Twojego pomieszczenia. Podczas wykonywania uwzględnij wszelkie zmienne takie jak: ścianki, kolumny i inne występujące “nierówności”.

 

  • Dotnij je pod konkretny wymiar.

 

Wykorzystaj do tego wcześniej przygotowaną piłkę ręczną* bądź elektryczną - dbając o to, aby cięcia były precyzyjne i nie doszło do postrzępienia samych listew.

Koniecznie unikaj docinania listew na odcinki krótsze niż 50 cm, a zwłaszcza wystrzegaj się sytuacji, w których ostatnia ściana byłaby klejona wyłącznie z pozostawionych skrawków.

 

*Jeśli zdecydujesz się na piłkę ręczną, koniecznie pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu stanowiska pracy. Narożniki docinaj w skrzynce uciosowej. Dzięki jej zastosowaniu idealnie dotniesz je pod kątem 45 stopni.

 

3. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie powierzchni montażu listew

Bez względu, czy wybrane przez Ciebie listwy bądź sztukateria mają znaleźć się na podłodze lub suficie – zawsze musisz pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i zabezpieczeniu powierzchni ich klejenia.

 

  • Dokładnie oczyść ściany oraz sufit.

 

Upewnij się, że nie zalega na nich żaden brud, odpadająca farba, tynk lub szpachla. Jeśli ma to jednak miejsce - użyj papieru ściernego w celu pozbycia się tych nierówności.

 

  • Wzmocnij przyczepność oczyszczonej powierzchni.

 

Jeśli po pozbyciu się wszystkich niedoskonałości, nadal obawiasz się, że listwa może się nie utrzymać - pokryj ją gruntem, który wzmocni przyszłe działanie kleju.

 

  • Odczekaj do czasu, aż powierzchnia wyschnie.

 

Pamiętaj, że listwa może być przyklejona wyłącznie wtedy, jeśli ściana bądź sufit są w pełni czyste i suche.

 

4. Przyklej listwy dekoracyjne w wybranym przez Ciebie miejscu

To już ostatnia czynność, jaką musisz wykonać na drodze do profesjonalnego montażu listew i sztukaterii marki Creativa by Cezar.

 

  • Nałóż klej bezpośrednio na montowane elementy.

 

Zrób to za pomocą tzw. zygzaka. Nakładaj klej wzdłuż całej listwy - tak, aby dociskał listwę na całej długości. Dzięki temu upewnisz się, że klej po dociśnięciu pokryje 100% potrzebnej powierzchni.

 

  • Dociśnij do miejsca, w którym mają się znaleźć.

 

Przytrzymaj chwilę, aby klej mógł przeniknąć i lepiej połączyć obie powierzchnie. Pamiętaj przy tym, że do pełni wyschnięcia klej potrzebuje od 8 do nawet 16 godzin. Dlatego przez ten czas unikaj jakichkolwiek prac mogących narazić listwy na uszkodzenie lub odklejenie.

 

  • Usuń nadmiar kleju wykorzystując do tego mokrą gąbkę lub szpachelki.

 

To już ostatnia czynność, jaką przyjdzie Ci wykonać. Gratulacje! Właśnie masz za sobą profesjonalny montaż listwy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel