Jak i czym przykleić listwy przysufitowe ? Praktyczne wskazówki

2020-03-09
Jak i czym przykleić listwy przysufitowe ? Praktyczne wskazówki

Jak i czym przykleić listwy przysufitowe? Lista praktycznych wskazówek.

Każdy domorosły majsterkowicz, gdy już upora się z docinaniem listew, musi zmierzyć się z wyzwaniem polegającym na ich prawidłowym przytwierdzeniu do ściany oraz sufitu.

Jak się za to zabrać? Jakie materiały zakupić? W jaki sposób przygotować powierzchnię? A przede wszystkim, jak przeprowadzić klejenie w taki sposób, aby listwy zostały zamontowane na stałe? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Czym przykleić listwy do sufitu?

Poza odpowiednim docięciem, o którym powiedzieliśmy sobie w tym artykule, jedną z najważniejszych rzeczy jest klej montażowy i klej przeznaczony do łączeń listew przysufitowych.

Przed podjęciem prac pamiętaj o wyposażeniu się w pistolet do kleju (dzięki niemu aplikacja będzie znacznie prostsza i bardziej precyzyjna), gąbkę, która posłuży Ci do usuwania nadmiaru kleju oraz szpachlę, której zadaniem będzie wypełnienie powstałych szczelin.

Musisz wiedzieć, że każdy z wiodących producentów listew, posiada w swojej ofercie także dedykowane kleje montażowe. Są one doskonale dopasowane do specyfiki danych produktów, dzięki temu gwarantują Ci szybkie i sprawne klejenie, a przede wszystkim trwałość na lata.

Dlatego, decydując się na klejenie listwy przysufitowej, koniecznie wybierz klej polecany przez jej producenta.

Przygotowanie powierzchni do klejenia listwy

Równie ważna, co sam klej jest także sama powierzchnia, do której ma zostać przytwierdzona. Dlatego przed wykonaniem klejenia pamiętaj o jej dokładnym przygotowaniu.

Usuń ewentualnie nierówności (w tym resztki farby, kleju, tynku itp.) oraz zadbaj o to, aby nie znajdowały się na niej żadne inne zabrudzenia.

Klejenie listwy do sufitu, jak to zrobić?

Gdy materiał i powierzchnia będą już gotowe – pora przejść do ostatniego kroku, czyli finalnego klejenia listew do sufitu. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Nałóż klej na listwę.

Zrób to w formie tzw. zygzaka, który po przyłożeniu pozwoli na równomierne rozłożenie kleju po całej listwie.

  • Przytwierdź ją do przygotowanej powierzchni.

Zrób to powoli i delikatnie tak, aby listwa znalazła się dokładnie tam, gdzie powinna. Pamiętaj, aby nie dociskać jej zbyt mocno. Bowiem, jeśli włożysz w to zbyt dużo siły - cały nałożony klej wypłynie, przez co zabraknie go do odpowiedniego połączenia listwy ze ścianą.

  • Odczekaj kilka sekund.

Po to, aby klej z listwy mógł wstępnie połączyć się z powierzchnią ściany i sufitu. Następnie, nadmiar kleju wytrzyj zwilżoną gąbką.

  • Uzupełnij nierówności.

Jeżeli po sklejeniu zauważysz ewentualne szczeliny - wypełnij je za pomocą dedykowanej szpachli. Wystarczy, że jej niewielką porcję nałożysz palcem, a następnie rozprowadzisz przy użyciu mokrego pędzelka.

Na koniec zadbaj o to, aby szpachla wyschła, a klej spokojnie zawiązał i stwardniał. Dla bezpieczeństwa, tego dnia nie prowadź w pomieszczeniu innych prac remontowych, a także dopilnuj tego, aby wilgotność powietrza utrzymywała się na tym samym poziomie. Potem pozostanie Ci tylko dwukrotnie malowanie listew :)!

Po co Ci klej do łączeń?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ten rodzaj kleju jest im faktycznie potrzebny. Myślą bowiem, że zwykły klej montażowy wystarczy do przeprowadzenia całego procesu instalacji listew przysufitowych.

Nic bardziej mylnego. Wszystko ze względu na fakt, iż profesjonalny klej do łączeń pozwala na doskonałe łączenie ze sobą listew - zapewniając jego trwałość na lata. Oferuje on bowiem specjalne właściwości, dzięki którym między listwami powstaje naprawdę solidne łączenie. Nie tylko takie, które wytrzyma długo, ale również takie, które ochroni je przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Jak stosować klej do łączeń?

Wyróżniamy 2 podstawowe sposoby:

Pierwszy z nich to nakładanie go równocześnie z klejem montażowym i dociskanie do drugiej listwy. Drugi polega natomiast na aplikowaniu go dopiero, gdy jedna listwa jest już przyklejona do sufitu. Wtedy nakładamy na łączenie klej do łączeń i przyklejamy kolejną listwę.

Po wszystkim nadmiar kleju należy usunąć za pomocą przygotowanej gąbki.

Czym i jak kleić listwy sufitowe – podsumowanie

Jak pewnie udało Ci się zauważyć, działanie to wymaga jedynie odpowiedniego przygotowania oraz zachowania wysokiego poziomu precyzji.

Jeśli poszukujesz więcej wiedzy na temat listew, ich rodzajów, sposobów montażu i wielu innych – koniecznie odwiedź nasz blog!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel