Gdzie umieścić sztukaterię w holu?

2021-11-30
Gdzie umieścić sztukaterię w holu?

Hol jest jednym z ważniejszych miejsc w domu, mieszkaniu czy budynku reprezentatywnym. Stanowi łącznik pomiędzy strefą komunikacyjną a wypoczynkową czy reprezentatywną. Każdy gość odwiedzający budynek najpierw wchodzi do holu, a dopiero później kieruje się do konkretnych pomieszczeń. Jeśli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie na swoich gościach – zaplanuj aranżację wnętrza i wykorzystaj dekoracyjny potencjał sztukaterii.

Wysokie listwy przypodłogowe – idealna ozdoba nowoczesnej aranżacji

Jeśli Twoje mieszkanie lub dom utrzymane jest w nowoczesnej aranżacji, koniecznie kontynuuj ją także w holu. Zminimalizuj wszelkie niepotrzebne wyposażenie i ozdoby. Aby jednak hol nie był całkowicie pusty i nieprzyjemny, koniecznie postaw na subtelne i eleganckie ozdoby. W tej sytuacji doskonałym wyborem będą listwy przypodłogowe.

W naszym sklepie znajdziesz różne listwy przypodłogowe z większą lub mniejszą liczbą żłobień i ozdób. Dostępne są także całkiem proste, które świetnie odnajdą się właśnie w nowoczesnych aranżacjach. Jeśli utrzymałeś ściany w intensywnym kolorze, doskonale będą kontrastowały z nimi białe listwy przypodłogowe. Wybierz jednak wyższy model, dzięki czemu będą one wyraźnym dodatkiem dekoracyjnym, który nie będzie potrzebował innych ozdób. W ten sposób uzyskasz elegancki i nowoczesny hol.

Spójne wykończenie korytarza sztukaterią

Jeśli to właśnie sztukaterię wybrałeś jako główną ozdobę nowoczesnego holu i nie chcesz już wieszać w nim innych ozdób lub stawiać dodatkowych mebli, możesz zastosować jej większą ilość. Oprócz listew przypodłogowych postaw na listwy przysufitowe. Takim zestawem estetycznie wykończysz całą ścianę. Musisz jednak pamiętać, że hol jest pomieszczeniem zazwyczaj bez dostępu do okna. W domach czy mieszkaniach ma on standardową wysokość. W takim zestawieniu wybieraj listwy o niezbyt dużej wysokości. Dzięki temu nie skrócisz zanadto ścian i nie wpłyniesz na optyczne pomniejszenie pomieszczenia.

Do listew przysufitowych i przypodłogowych doskonale będą pasowały także listwy otaczające ościeżnicę drzwi. Niech będą one naturalną kontynuacją listew przypodłogowych.

Nowoczesna lamperia – doskonały wybór do holu

W holu jak nigdzie indziej doskonale sprawdza się nowoczesna lamperia. Ozdoba ta najlepiej wygląda, gdy jest w pełni odsłonięta. Z tego powodu nie zawsze jest dobrym wyborem do pomieszczeń wypełnionych meblami. Generuje ona tylko niepotrzebne koszty. Hol jest za to pomieszczeniem, w którym nie stawia się dużej ilości mebli. Czasami znajdzie się w nim mała toaletka czy komoda. Ściany jednak pozostają w większości puste.

Do stworzenia nowoczesnej lamperii będziesz potrzebować listew ściennych. Możesz ją stworzyć na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest podzielenie ściany poziomą linią z listew ściennych i pomalowanie obu części na dwa różne kolory np. na dole biały na górze granatowy. Taka lamperia dobrze sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach.

Dolny fragment ściany wyznaczony przez linię ze sztukaterii możesz dodatkowo ozdobić ramami ułożonymi z listew ściennych. W ten sposób uzyskasz lamperię o większej dekoracyjności. Będzie ona pasowała do stylu nowojorskiego, glamour czy eklektycznego.

Na charakter nowoczesnej lamperii wpływają także wzory użytych listew ściennych. Inny będzie miała, gdy wybierzesz proste i gładkie listwy i połączysz je prostopadle, a całkiem inny efekt uzyskasz, wybierając ozdobne listwy i łącząc je za pomocą specjalnych narożników. Drugi wariant będzie o wiele cieplejszy i bardziej dekoracyjny.

Ramy ze sztukaterii – niebanalna ozdoba ściany

W holu należy szczególnie uważać na ilość wyposażenia i dekoracji. Miejsce to ma służyć głównie komunikacji. Nie powinno być zagracone, ponieważ przeszkadzałoby to w przejściu pomiędzy jednym a drugim pomieszczeniem. W holu doskonale pasują wszelkiego rodzaju ozdoby ścienne. Nie zajmują one miejsca na podłodze, a jednocześnie określają charakter aranżacji.

Do stworzenia niebanalnej ozdoby holu możesz wykorzystać sztukaterię. Listwy ścienne pomogą Ci ułożyć obszerne ramy, które urozmaicą płaską powierzchnię ścian. Możesz pozostawić je puste i całość pomalować na jeden kolor. W ten sposób uzyskasz tylko delikatną i subtelną ozdobę. Drugim wariantem jest umieszczenie w środku ram kinkietów, obrazów czy fotografii. W ten sposób stworzysz wyraźniejszą dekorację ścienną. Wnętrzem tak uzyskanych ram możesz dowolnie wpływać na styl i charakter holu. Wypełniając je rodzinnymi fotografiami, uzyskasz przestrzeń przytulną i rodzinną. Z kolei pozostawiając je puste i malując na ten sam kolor co ściany, otrzymasz hol elegancki i spójny.

Jak widzisz, hol jest doskonałym miejscem, w którym możesz wykorzystać ogromne możliwości aranżacyjne sztukaterii. Będą w nim pasowały zarówno listwy przypodłogowe, przysufitowe, jak i naścienne. W jaki sposób je wykorzystasz, zależy już od przyjętego stylu aranżacyjnego i charakteru miejsca.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel