Galeria na ścianie, czyli jak w pomysłowy sposób wykorzystać sztukaterię?

2022-04-26
Galeria na ścianie, czyli jak w pomysłowy sposób wykorzystać sztukaterię?

Galeria na ścianie może być stworzona z rodzinnych fotografii, grafik, plakatów czy obrazów malowanych farbami. Każda z tych niezwykłych dekoracji wymaga odpowiedniej oprawy. Jeśli masz w swoim domu pustą ścianę, koniecznie wykorzystaj ją na stworzenie efektownej galerii. Jak to zrobić? Użyj do tego sztukaterii! Sprawdź, o czym warto pamiętać przy zakładaniu galerii na ścianie.

Gdzie najlepiej założyć domową galerię?

Galeria może obejmować zbiór małych fotografii czy być sposobem na zaprezentowanie obrazów lub plakatów w większym rozmiarze. Mini galerie możesz tworzyć w dowolnym miejscu – wszędzie tam, gdzie masz fragment pustej ściany. Jednak galerie obejmujące duże fotografie lub plakaty potrzebują znacznie więcej miejsca.

Gdzie najczęściej zostaje nam pusta ściana? W jadalni musisz zachować większą przestrzeń wokół krzeseł i stołu, aby goście i domownicy mogli swobodnie siadać przy stole. To powoduje często, że przy ścianie nie ma już miejsca na żadne inne meble czy dekoracje. Aby ładnie zaaranżować to miejsce – możesz wykorzystać dekoracje ścienne i stworzyć tam galerię.

Podobna sytuacja ma miejsce na przedpokoju. Przestrzeń ta jest najważniejszym ciągiem komunikacyjnym w domu i mieszkaniu. Stąd nie może być zastawiona dużą ilością stojącego na podłodze wyposażenia. W udekorowaniu długich korytarzy i holów najlepiej sprawdzą się fotografie, plakaty czy grafiki. W ten sposób możesz wypełnić puste ściany, a Twoi goście od razu po wejściu do budynku będą mogli podziwiać Twoją kolekcję.

W zależności od wielkości przestrzeni, miejsce na galerię możesz znaleźć także w salonie czy sypialni. Pamiętaj jednak, że potrzebujesz naprawdę dużo miejsca na ścianie, aby galeria ładnie się prezentowała.

Galeria na ścianie a sztukateria – jak ją zaplanować?

Dobrze, ale co właściwie z galerią ma wspólnego sztukateria? Okazuje się, że całkiem sporo. Listwy ścienne są doskonałym sposobem na udekorowanie bądź wyeksponowanie zbiorów w Twojej galerii. Możesz je użyć na wiele sposobów, a każdy z nich sprawi, że Twoja kolekcja będzie wyglądała elegancko i schludnie.

  • Sztukateria zamiast ramy obrazu – rodzinne fotografie czy zdjęcia z podróży wywołane w dużym rozmiarze możesz zawiesić w antyramach, a ozdobne ramy stworzyć z listew ściennych. Pomalowane na kolor ściany będą tworzyły integralny element wystroju wnętrza. Wówczas listwy przylegają do fotografii.
  • Duże ramy ze sztukaterii – ostatnio bardzo modnym rozwiązaniem aranżacyjnym są ramy ze sztukaterii. Możesz ułożyć je na ścianach w przedpokoju i np. co drugą nieco większą wypełnić plakatem czy zdjęciem w antyramie. Wówczas eksponowany obraz będzie miał więcej przestrzeni wokół siebie, a całość będzie prezentować się elegancko.
  • Jedna rama dla całej galeriilistwy ścienne mogą zaznaczać granicę całej galerii. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się, gdy obrazy nie są powieszone w poziomej linii, ale tworzą je zdjęcia w różnych wymiarach w orientacji pionowej i poziomej. Wówczas tworzą ładne skupisko, które warto obramować w całości.

Sztukateria a domowa galeria ścienna – o czym warto pamiętać?

Aby Twoja galeria dobrze prezentowała się na ścianie, niezwykle ważny jest projekt i rozłożenie poszczególnych eksponatów. Nie możesz jednak pominąć wyboru odpowiedniej sztukaterii. W naszym sklepie znajdziesz wiele wzorów listew ściennych od najbardziej minimalistycznych po ozdobne pełne niewielkich detali. Które z nich będą najlepsze do Twojej galerii? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Przede wszystkim zastanów się, jaki wymiar będą miały poszczególne fotografie. Im są one mniejsze, tym listwy ścienne zastępujące ich ramę powinny być cieńsze. Przy naprawdę małych zdjęciach ramy ze sztukaterii nie będą się ładnie prezentować. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wówczas jedna wspólna rama dla wszystkich zdjęć.

Sztukateria jest elementem dekoracyjnym, który w galerii na pewno będzie dobrze widoczny. Aby zachować spójną aranżację całego pomieszczenia, koniecznie dopasuj wzór listew do stylu aranżacyjnego panującego we wnętrzu. Bogato zdobione listwy nie będą najlepszym wyborem do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. W salonach czy przedpokojach utrzymanych w stylu skandynawskim, industrialnym czy minimalistycznym najlepszym wyborem będą gładkie listwy lub z delikatnymi żłobieniami. Na większą ilość detali możesz sobie pozwolić w pokojach klasycznych, boho czy glamour. Także styl eklektyczny dobrze przyjmie listwy ścienne bogato zdobione.

W naszym sklepie znajdziesz sztukaterię wykonaną z odpornego na plamy i uszkodzenia mechaniczne polistyrenu. Dostępne są także listwy ścienne przeznaczone do malowania. Ich pierwotny biały kolor możesz zmienić na dowolny. Wystarczy, że pokryjesz je wybraną farbą wodną. Na jaki kolor warto pomalować zatem sztukaterię w galerii?

Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na delikatnej dekoracji – wówczas pomaluj je na kolor ścian. Z kolei w przypadku, gdy chcesz ożywić wnętrze, możesz pomalować je na kolor kontrastujący z tłem.

Galeria jest doskonałym pomysłem na wyeksponowanie swoich najcenniejszych fotografii czy obrazów. Stanowi także idealną dekorację przedpokoju czy jadalni. W jej aranżowaniu wykorzystaj listwy ścienne, które pozwolą Ci uzyskać oszałamiający efekt.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel