Elegancki pokój kąpielowy. Jak wykorzystać w nich sztukaterię ścienną?

2023-06-01
Elegancki pokój kąpielowy. Jak wykorzystać w nich sztukaterię ścienną?

Elegancki pokój kąpielowy zawiera strefy typowe dla łazienki, ale także dla sypialni, dawnych buduarów czy garderoby. W aranżacji tego pomieszczenia niezwykle ważną rolę odgrywają dekoracje i odpowiednie umeblowanie. To właśnie one przełamują typowo łazienkową atmosferę i wprowadzają do pomieszczenia odrobinę elegancji, luksusu i wytworności. Jedną z lepszych dekoracji do tego pomieszczenia jest sztukateria ścienna. Sprawdź, jak ją wykorzystać.

Dlaczego sztukateria ścienna sprawdza się w pokojach kąpielowych?

Pokój kąpielowy może być urządzony w różnym stylu. Bardzo popularne są konwencje glamour, klasyczne z nawiązaniem do barokowych motywów czy style eklektyczne łączące minimalizm z nowoczesnym designem. Niezależnie od wybranego stylu aranżacji, dobrym dodatkiem stanie się sztukateria ścienna.

Listwy przypodłogowe czy przysufitowe nadają wnętrzu elegancji i wytworności typowej dla pomieszczeń pokojowych. Dzięki temu możesz szybko wprowadzić do aranżacji cechy, które stanowią o wyjątkowości pokoju łazienkowego. Dekoracje te nie zajmują wiele miejsca, co jest plusem w miejscu, w którym liczy się przestronność, funkcjonalność i wysoka estetyka.

Jak wykorzystać sztukaterię ścienną, aby uzyskać elegancki i nowoczesny design?

Elegancki pokój kąpielowy to przede wszystkim pomieszczenie estetycznie, schludnie wykończone, w który liczy się każdy szczegół. Sztukaterię możesz zatem wykorzystać do zasłonięcia mankamentów wykończenia na styku sufitu ze ścianą czy przerw dylatacyjnych przy podłodze. Listwy pozwolą Ci także złagodzić ostre krawędzie pomieszczenia, nadając mu modnych, klasycznych, obłych kształtów.

Pokoje łazienkowe należy urządzać w przestronnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach, dzięki czemu uzyskuje się najlepsze efekty. Za pomocą listew ściennych możesz także optycznie wydłużyć ściany, tworząc z nich wąskie i wysokie ramy. W ten sposób dodasz pomieszczeniu jeszcze więcej przestrzeni sprzyjającej wypoczynkowi podczas zabiegów pielęgnacyjnych ciała.

Jakie są najlepsze dekoracje ścienne do pokoju kąpielowego i jak je zastosować?

Dekoracje w postaci sztukaterii należy przede wszystkim dobrać do stylu aranżacyjnego. Elegancki minimalizm panujący w pokoju łazienkowym można podkreślić za pomocą listew przypodłogowych i przysufitowych. Za ich pomocą podniesiesz estetykę wykończenia wnętrza. W nowoczesnych realizacjach bardzo dobrze sprawdzą się listwy naścienne LED ułożone po skosie na ścianie i spełniające funkcję dodatkowego oświetlenia.

W aranżacjach w stylu nowojorskim lub eklektycznym idealnie prezentują się ramy ułożone z listew ściennych. Warto je pomalować na kolor ścian, aby nie wprowadzać nadmiaru dodatków.

Z kolei we wnętrzach klasycznych czy glamour sprawdzi się cały zestaw sztukaterii składający się z listew ściennych ułożonych w ramy, listew przypodłogowych łączących się z opaskami drzwiowymi i listew przysufitowych. W tych realizacjach odrobina przepychy nada wnętrzu pożądanego charakteru.

Jak połączyć estetykę z funkcjonalnością w pokoju kąpielowym z dodatkiem sztukaterii ściennej?

Sztukateria ścienna pełni funkcję nie tylko dekoracji. Jest doskonałym sposobem na zakrycie łączenia pomiędzy dwoma różnymi materiałami. Ściany w pokojach łazienkowych nie są wykańczane w całości płytkami, jak ma to miejsce w typowych łazienkach. Ceramiką wykłada się jedynie strefy wokół umywalek, ubikacji i wanny, czyli te najmocniej narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Resztę ścian wykańcza się farbą lub ozdobną tapetą. Listwy ścienne doskonale zaprezentują się na łączeniu płytek z innym materiałem.

Aby jednak sztukateria ścienna dobrze spełniała swoją funkcję, musi być wykonana z materiału odpornego na wilgoć. Trwałe i solidne listwy z polisterynu znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Szereg dostępnych wzorów pozwoli Ci dopasować je do wybranego stylu aranżacyjnego.

Najnowsze trendy w zastosowaniu sztukaterii ściennych w pokojach kąpielowych

Twój pokój łazienkowy może zyskać na elegancji i szyku, jeśli zastosujesz listwy przypodłogowe, które będą łączyły się z opaskami drzwiowymi. To rozwiązanie ostatnio jest bardzo modne i często spotykane w wielu aranżacjach w stylu glamour, klasycznym, rustykalnym czy skandynawskim.

Równie modna jest nowoczesna lamperia, która do pokoju łazienkowego pasuje jak nigdzie. Możesz wykonać ją na wszystkich ścianach lub jedynie wybranej np. z umywalkami, aby mocniej zaakcentować obecność tej strefy. Dół lamperii wyznaczonej przez listwy ścienne możesz wykonać z materiału odpornego na bezpośredni kontakt z wodą np. z paneli PCV czy winylowych. W ten sposób jeszcze lepiej zabezpieczysz ściany przed wilgocią.

W pokoju łazienkowym liczy się elegancja, przestrzeń i wysoka estetyka. Wyposażenie typowe dla łazienki i pokoju dziennego może zyskać na elegancji dzięki sztukaterii ściennej. Listwy nie tylko pozwolą Ci zakryć mankamenty wykończenia, ale także staną się elegancką ozdobą pomieszczenia.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel