Czy tapety pasują do sztukaterii?

2021-02-15
Czy tapety pasują do sztukaterii?

Elementy sztukaterii pasują niemal do każdej aranżacji. Możesz je dowolnie łączyć z różnymi odcieniami farb, cegły czy tynku strukturalnego. Doskonale pasują również do tapet zarówno tych wzorzystych, jak i całkiem gładkich. Jak łączyć tapety ze sztukaterią? O tym w dzisiejszym wpisie.

Sztukateria pasująca do tapety

Sztukateria i każdy jej element będzie się świetnie prezentował w towarzystwie tapety. Zarówno listwy sufitowe, jak i ścienne w kolorze białym mogą pięknie uzupełnić aranżację wnętrza. Istotny jest jednak dobór odpowiedniego wzoru sztukaterii do zaplanowanej na ścianie czy suficie tapety. 

W naszym sklepie dostępne są zarówno gładkie listwy przypodłogowe, jak i bogato zdobione motywami florystycznymi listwy ścienne. Ich dobór w głównej mierze zależy od wzoru tapety i stylu aranżacyjnego, jaki chcesz osiągnąć w pomieszczeniu. 

Zasada jest jedna, im gładsza tapeta, jednobarwna lub z wykorzystaniem różnych intensywności jednego koloru, tym możesz pozwolić sobie na ozdobniejsze elementy sztukaterii. Z kolei, jeśli marzy Ci się mocno kwiecista tapeta w salonie czy sypialni lepiej uważać z liczbą żłobień i szczegółowością listew. Aby zachować estetyczną harmonię, lepiej sprawdzą się mniej ozdobne listwy. Chyba że marzy Ci się pomieszczenie w stylu rokoko, tam im więcej szczegółów i elementów mocno zdobniczych, tym lepiej. 

Tapeta, jako akcent dekoracyjny

Wybierając tapetę do swojego mieszkania, nie musisz nią tapetować od razu wszystkich ścian. Za jej pomocą możesz uzyskać bardzo ciekawą dekorację ścienną. Do tego użyj tapety o ciekawym motywie i mocnych kolorach. Wybierz ścianę, która będzie najlepiej widoczna i niezasłonięta meblami. 

Sztukateria pozwoli Ci stworzyć obramowanie dla wybranej tapety. Listwy ścienne możesz ułożyć w prostokąt, który wypełnisz wybraną tapetą. Dzięki temu uzyskasz ciekawy obraz. 

W podobny sposób możesz ozdobić wezgłowie łóżka w sypialni. Tym razem jednak lepszy efekt uzyskasz, tworząc z listew naściennych poziomy prostokąt o sporych rozmiarach. Tak, aby objął całą szerokość łóżka. Podobnie jak w przypadku powyżej, wypełnij go wybraną tapetą. 

Niebanalną ozdobę ściany uzyskasz zarówno wypełniając wnętrze ramy z listew ściennych tapetą, jak i naklejając ją wokół ramy, a środek pokrywając wybranym kolorem farby. Jak widzisz, możliwości aranżacyjnych masz wiele, a to którą wybierzesz, zależy jedynie od Twojego pomysłu na wystrój wnętrza. 

Pół na pół – sztukateria w roli dekoracyjnej granicy

Sztukateria bardzo często jest wykorzystywana do uzyskania nowoczesnej lamperii. To również świetny pomysł na urozmaicenie gładkiej ściany. Dzięki temu otrzymujesz przedzieloną powierzchnię, którą możesz dekorować na najróżniejsze sposoby. 

Listwy ścienne do lamperii najlepiej umieścić na wysokości ok. 120 cm. Dół ściany możesz pozostawić gładki. Jeśli zdecydowałeś się na gładką ścianę na górze – nic nie stoi na przeszkodzie, by dół wypełnić ciemniejszą tapetą o ciekawej strukturze. 

Ściana będzie się doskonale prezentowała, jeśli tapetę umieścisz na górze. Wówczas dół pomaluj na jeden kolor. Powierzchnię ściany na dole możesz urozmaicić dzięki mniejszym ramkom z listew naściennych. 

Takie połączenie farby z tapetą może dać znakomite efekty. W towarzystwie mniejszych ramek na dole lepiej będą prezentować się tapety o geometrycznych kształtach. Jednak oczywiście nie jest to sztywna zasada. 

Nie tylko ściany możesz ozdobić różnymi materiałami wykończeniowymi. Jeśli lubisz oryginalne i odważne rozwiązania aranżacyjne, równie dobrze tapetę możesz przykleić do sufitu. Z listew ściennych lub sufitowych stworzysz estetyczną ramkę okalającą tapetę. Ciemniejsza kolorystyka lepiej sprawdzi się do pomieszczeń o wysokim suficie. 

Sztukateria, jako ozdobnik tapety

W wystroju pomieszczenia równie dobrze to tapeta może stać się głównym materiałem wykończeniowym ścian. Możesz położyć ją przykładowo na jednej, najbardziej reprezentacyjnej ścianie. Wówczas dobrze postawić na wyraźne wzory o ciekawej kolorystyce. Zastosowanie w pomieszczeniu listew przysufitowych i przypodłogowych pozwoli Ci estetycznie wykończyć problematyczne narożniki i uzyskać zjawiskową ramę dla tapety. 

Współcześnie rzadko kiedy tapetuje się całe wnętrze tapetami. Jednak wyjątkiem mogą być tapety jednobarwne bądź z gradientem. W jej towarzystwie świetnie będą wyglądać zarówno listwy przysufitowe, przypodłogowe, jak i ścienne przyklejone bezpośrednio na tapetę. Tego rodzaju wykończenie sprawdzi się na przykład w pomieszczeniach, gdzie nie chcesz gipsować ścian. Nowoczesne tapety winylowe bardzo dobrze zniwelują wszelkie pęknięcia czy drobne dziury. 

Sztukateria doskonale pasuje do każdej tapety. Dobrze jednak przemyśl wielkość powierzchni, którą chcesz wytapetować i wzór tapety. Dopiero później wybierz jej ozdobniki w formie listew przysufitowych, naściennych i przypodłogowych. Sztukateria może stać się estetyczną ramą dla wzorzystej tapety i ciekawym ozdobnikiem tej gładkiej. Listwy oświetleniowe LED także pomogą ją ciekawie wyeksponować.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel