Aranżacja salonu z wysokim sufitem: 10 pomysłów, które zachwycą

2023-09-01
Aranżacja salonu z wysokim sufitem: 10 pomysłów, które zachwycą

Wysoki sufit to prawdziwy skarb w architekturze wnętrz. Dodaje przestrzeni, powietrzności i stanowi idealne tło do kreatywnych rozwiązań aranżacyjnych. Salon z takim sufitem nie tylko pozwala na swobodne oddychanie, ale daje również niezliczone możliwości, by wyrazić swoją indywidualność i poczucie stylu. Czy jesteś gotowy, aby przekształcić swoją przestrzeń w coś naprawdę wyjątkowego? Oto 10 pomysłów na aranżację salonu z wysokim sufitem, które z pewnością Cię zachwycą.

Salon z wysokim sufitem – wyzwania i aranżacyjny potencjał

Salon z wysokim sufitem to prawdziwy rarytas w świecie architektury wnętrz, niosący ze sobą zarówno liczne wyzwania, jak i niezwykły potencjał aranżacyjny. Wysoka przestrzeń sufitowa może, na pierwszy rzut oka, wydawać się trudna do zaaranżowania - wymaga odpowiedniego oświetlenia, by nie wydawała się zbyt surowa, oraz odpowiednio dobranych dekoracji i mebli, które nie zostaną przytłoczone przez imponujący wymiar pionowy. Jednakże, właśnie ta przestrzeń oferuje kreatywnym umysłom pole do popisu.

Możliwość zawieszenia imponujących żyrandoli, stworzenia półek czy galerii sztuki na wyższych partiach ściany czy nawet wkomponowanie roślinności, która wspinając się ku górze podkreśli naturalny charakter wnętrza. Salon z takim sufitem daje szansę na stworzenie wnętrza, które jest nie tylko funkcjonalne, ale i pełne charakteru, odzwierciedlające gust i wizję właściciela na wyjątkowy domowy azyl.

1. Majestatyczne żyrandole:

Wnętrze z wysokim sufitem wręcz prosi się o wykorzystanie dekoracyjnych elementów wiszących. Olśniewające, duże żyrandole staną się głównym punktem w salonie, dodając mu charakteru i luksusu. Ważne jest, by dobrać model, który będzie adekwatny nie tylko do wielkości przestrzeni, ale też stylu aranżacji wnętrza.

2. Galeria sztuki:

Wysokie ściany to idealne tło dla prezentacji kolekcji dzieł sztuki. Zaaranżuj obrazy czy grafiki w pionowej linii lub nieregularnych formacjach, stwarzając dynamiczną kompozycję, która przyciąga wzrok. Możesz wyeksponować galerię ilustracji, rodzinne zdjęcia czy autentyczne dzieła sztuki.

3. Wertykalne ogrody:

Wprowadzenie roślinności do wnętrza z wysokim sufitem może dodać świeżości i naturalnego charakteru. Wykorzystaj ściany do stworzenia wertykalnych ogrodów, w których rośliny pnące się w górę tworzą żywe obrazy.

4. Półki i regały od podłogi do sufitu:

Wykorzystaj mądrze przestrzeń, instalując wysokie regały czy półki, które doskonale wykorzystują potencjał pionowy. To idealne miejsce na książki, ozdoby czy kolekcje, które stanie się też wspaniałym tłem dla mebli o prostych formach.

5. Półpiętro

Jeśli konstrukcja budynku na to pozwala, antresola może stać się dodatkowym miejscem wypoczynku, biblioteczką czy sypialnią dla gości. Wprowadza również ciekawą dynamikę do przestrzeni.

6. Otwarte belki sufitowe:

Odsłonięte belki, pomalowane na kontrastowy kolor lub pozostawione w naturalnym drewnie, dodają wnętrzu ciepła i rustykalnego charakteru, podkreślając wysokość sufitu. Jeśli wolisz bardziej nowoczesne rozwiązania, postaw na listwy ścienne zdobione.

7. Sufity podwieszane:

Tworzenie poziomych stref w przestrzeni może dodać głębi i złożoności. Podwieszane sufitowe instalacje mogą pełnić funkcje dekoracyjne oraz praktyczne, na przykład skrywając oświetlenie. Zadbaj przy okazji o odpowiednie, pasujące do aranżacji listwy przysufitowe.

8. Panoramiczne okna:

Wykorzystaj pełny potencjał wysokich ścian, instalując wysokie okna. Zapewnią one mnóstwo naturalnego światła i połączą wnętrze z otoczeniem. Dopieść szczegóły – przyda się na przykład maskownica karnisza LED i odpowiednio dobrane do estetyki wnętrza zasłony.

9. Drabiny i schody dekoracyjne:

Drabiny mogą pełnić nie tylko praktyczną funkcję. Stanowią oryginalny element dekoracyjny, pasujący – w zależności od formy i materiału, z jakiego są wykonane – do wnętrz rustykalnych i minimalistycznych. Ustawione przy wysokich regałach czy ścianach dodają wnętrzu ciekawego charakteru.

10. Wysokie kominki:

Jeśli masz możliwość instalacji kominka, wybór modelu, który rozciąga się w górę, może stać się głównym punktem skupienia w salonie. Otoczony kamieniem czy cegłą, dodaje wnętrzu przytulności, podkreślając jednocześnie wysokość przestrzeni.

Salon z wysokim sufitem to niewątpliwie wyjątkowa przestrzeń, która zasługuje na równie unikalne podejście w kwestii dekoracji. Dzięki naszym 10 propozycjom, masz teraz w ręku narzędzia, aby stworzyć miejsce, które nie tylko zaimponuje gościom, ale stanie się sercem Twojego domu. Pamiętaj, że kluczem jest harmonia i równowaga – niezależnie od tego, czy decydujesz się na majestatyczne żyrandole, artystyczne instalacje czy geometryczne konstrukcje. Pozwól, aby Twoje wnętrze stało się odzwierciedleniem Twojej osobowości i odważ się świętować wysokość i przestrzeń, jaką oferuje Twój salon.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel