4 zasady udanej aranżacji ze sztukaterią w roli głównej

2021-06-01
4 zasady udanej aranżacji ze sztukaterią w roli głównej

Sztukateria nie jest przeżytkiem. Dziś wiele spośród najmodniejszych aranżacji zawiera elementy sztukaterii. Znajdziesz ją na ścianach, suficie czy przy podłodze. Do wyboru masz listwy, rozety i narożniki. Pytanie pozostaje jedno – jak ich użyć? Dziś o 4 zasadach, które zagwarantują Ci udaną aranżację wnętrza ze sztukaterią.

1. Dopasuj ilość elementów

Im większy metraż pomieszczenia, tym na więcej możesz sobie pozwolić. W dużym pokoju doskonale będą wyglądać listwy przysufitowe. Dzięki nim uatrakcyjnisz powierzchnię sufitu. Przy podłodze z kolei zastosuj listwy przypodłogowe. Pozwolą Ci na efektowne wykończenie problematycznych miejsc styku ściany z podłogą. Nadadzą też wnętrzu elegancji. Oba elementy sztukaterii występują w wielu wzorach mniej lub bardziej dekoracyjnych, dlatego z łatwością dobierzesz model pasujący do wybranego przez Ciebie stylu aranżacyjnego.

Listwy ścienne posłużą Ci do wykończenia wnęk okiennych, futryn drzwiowych czy do stworzenia modnych ram na ścianach. W pomieszczeniu o dużym metrażu możesz zamontować je nawet na każdej ścianie. Zwróć jednak uwagę na resztę wyposażenia wnętrza. Jeśli w pokoju chcesz postawić obszerną meblościankę, duży narożnik, a całą jedną ścianę zajmie biblioteczka – zbyt dużo sztukaterii może nie być najlepszym pomysłem.

Zatem ilość sztukaterii dopasuj do metrażu pomieszczenia i jego wyposażenia. Unikaj przeładowanych i dusznych aranżacji. Nawet w stylu angielskim dąży się do harmonii i elegancji pomimo ciężkich mebli i ciemnych ścian. Niech sztukateria będzie akcentem – znaczącym, ale jednak wciąż akcentem dekoracyjnym.

2. Dopasuj rozmiar listew przypodłogowych i przysufitowych

Sztukateria posłuży Ci nie tylko do dekoracji pomieszczenia, ale także do niewielkich zmian w odbiorze całego wnętrza. O co chodzi? O optyczne pomniejszenie lub powiększenie metrażu. Jeśli w niskim budownictwie zastosujesz szerokie listwy przypodłogowe i przysufitowe, nagle te 200 cm wysokości, będzie wyglądało jak 150 cm. A przecież nie o to chodzi. We współczesnych aranżacjach podkreśla się wolną przestrzeń. Dąży się w nich do minimalizowania zbędnych mebli i dekoracji, aby zagwarantować miejsce do odpoczynku.

Szerokie listwy zostaw więc dla mieszkań o wysokim suficie. W apartamencie w starej kamienicy z pewnością dadzą oszałamiający efekt.

Rozmiarem listew na długość nie musisz się tak bardzo przejmować. Listwy przysufitowe i przypodłogowe dostępne w naszym sklepie wykonane są z polistyrenu. Jest to materiał lekki i bardzo łatwy do przycinania. Z łatwością dopasujesz więc długość listew do wymiarów swojego pokoju dziennego czy sypialni.

3. Dopasuj kolor

Elementy sztukaterii wykonane z polistyrenu lub pianki poliuretanowej możesz pokryć dowolnym kolorem farby akrylowej czy lateksowej. Możesz więc sprawić, że barwa delikatnie przełamie płaską powierzchnię ściany i nada jej urozmaiconej struktury lub stanie się wyraźnym elementem dekoracyjnym, którego rozmieszczenie warto dobrze przemyśleć.

Zatem jaki efekt chcesz uzyskać? W minimalistycznych wnętrzach, eleganckich i przestronnych lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie sztukaterii w tym samym kolorze co tło. Listwy ścienne pomaluj na ten sam kolor co ściany, a rozety sufitowe utrzymaj w kolorze sufitu. Wówczas obecność sztukaterii będzie jedynie subtelnie zaznaczona przez wzór na listwie czy ozdobnym narożniku.

Jeśli jednak lubisz kontrastowe połączenia i chcesz, aby to właśnie sztukateria była największą ozdobą we wnętrzu – pomaluj ją na inny kolor. Wówczas będzie mocno odznaczała się od sufitu czy ściany. Uzyskasz w ten sposób ciekawy efekt we wnętrzach np. utrzymanych w czarno-białej kolorystyce.

4. Dopasuj rodzaj i wzór sztukaterii

W ofercie producentów sztukaterii znajdziesz nie tylko proste listwy, ale i okrągłe rozety, ozdobne narożniki czy doskonale prezentujące się w nowoczesnych aranżacjach listwy oświetleniowe LED. Rodzaj użytej w pomieszczeniu sztukaterii zależy głównie od stylu, jaki chcesz uzyskać. Salon glamour jest doskonałym tłem dla ozdobnych rozet sufitowych, listew przysufitowych i wysokich listew przypodłogowych. Z kolei w aranżacjach loftowych świetnie sprawdzą się listwy oświetleniowe, które zamontujesz na górze lub na dole ściany pokrytej np. czerwoną cegłą.

W nowoczesnych aranżacjach staraj się wybierać sztukaterię gładką lub z delikatnym żłobieniem. Dzięki nim wnętrze będzie prezentowało się schludnie. Zachowasz także niezbędny minimalizm. Ciekawą dekoracją jest również maskownica karnisza LED. Po zachodzie słońca wprowadzisz za ich pomocą nieco intymną i romantyczną atmosferę.

Przed wyborem sztukaterii zastanów się dobrze nad efektem, jaki dzięki niej chcesz uzyskać. Następnie dopasuj jej rozmiar, ilość, kolor, a także wzór do wystroju mieszkania. Wówczas możesz być pewien, że stworzysz wyjątkową aranżację, w której z chęcią będziesz chciał przebywać.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel